Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BATTLE ROYALE 2

BATTLE ROYALE 2

Battle Royale 2

ocena:5
Rok prod.:2003
Reżyser:Kenta & Kinji Fukasaku
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Tatsuya Fujiwara, Ai Maeda, Shugo Oshinari, Ayana Sakai, Haruka Suenaga, Yuma Ishigaki
Autor recenzji:Flaco
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:4.48
Głosów:29
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 1
Lohikaarme - 2

Battle Royale II jest większy, obszerniejszy, bardziej krwawy niż oryginał, ale czy lepszy? Pierwsza cześć przez wielu widzów, była odbierana jako krytyka Japońskiego systemu szkolnictwa. Choć film miał do zaoferowania więcej. Jak w takim razie zostanie odebrana druga odsłona?

Trzy lata minęły od poprzedniego filmu. Shuya Nanahara ocalały z Battle Royale, zakłada partyzancką grupę "Wild Seven", jego celem jest pokonanie dorosłych, odpowiedzialnych za jego cierpienia. Po wielkim zamachu terrorystycznym grupa ukrywa się na opuszczonej wyspie. Rząd Japonii natychmiast powołuje prawo" Battle Royale II". Znowu zostaje wybrana jedna z dziewiątych klas. Tym razem nie muszą walczyć między sobą, ich celem jest wyeliminowanie Shuya Nanahary. Kiedy on zginie, gra jest skończona.

Wyjaśnijmy na początku, jedną kwestie, ten film nie ma nic wspólnego z horrorem, ani z thrillerem Ładunek grozy, równy jest zeru. To raczej film akcji z przesłaniem. Film można również określić jako "Political-Fiction". Początkowa sekwencja zamachu w Tokio, od razu przywodzi na myśl zamach z 11.IX.2001 i zniszczone wieże WTC. Także wiele późniejszych sekwencji odnosi się do aktualnych (2003) wydarzeń. Choć w filmie nie jest to dosłownie powiedziane, Stany Zjednoczone są tu przedstawione w roli internacjonalnego państwa policyjnego, stróża ładu i porządku na całym świecie. Państwa uzurpującego sobie prawo o decydowaniu za innych. I nie ma się co dziwić takiemu poglądowi, wszak ten film powstał w Japonii, państwa pokonanego i podbitego przez USA. Abstrahując jednak od politycznego przesłania tego filmu. Zostaje nam warstwa czysto fabularna. O ile w pierwszej części obserwowaliśmy walkę indywidualnych jednostek, gdzie każdy dla siebie był wrogiem, to tym razem mamy dwa antagonistyczne obozy. Z jednej strony "dziką siódemkę" a z drugiej uczniów zmuszonych przez władze do walki z nimi. I tu tkwi główna wada filmu. To co obserwujemy na ekranie, to czystej wody kino akcji, gdzie mnóstwo się strzela a trup pada gęsto. Odwrotnie niż to miało miejsce w oryginale. Sekwencja desantu na plaży, jest jakby żywcem wyjęta z Szergowca Ryana. Notabene jest to jedna z lepszych scen w filmie. Także scenariusz pozostawia wiele do życzenia. Zbytnia gloryfikacja partyzantki, również nie przypadła mi do gustu.

Mimo że film nie jest horrorem, to warto go zobaczyć. Szczególnie że nie często mamy do czynienia z filmami tak otwarcie antyamerykańskimi. W czasach kiedy robienie filmów to apolityczny biznes, filmy z przesłaniem to rzadkość.

Screeny

HO, BATTLE ROYALE 2 HO, BATTLE ROYALE 2 HO, BATTLE ROYALE 2 HO, BATTLE ROYALE 2 HO, BATTLE ROYALE 2 HO, BATTLE ROYALE 2 HO, BATTLE ROYALE 2 HO, BATTLE ROYALE 2

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Ciekawy temat
+ Anty-amerykańskość (o ile to jest plus)

Minusy:

- Brak Takeshi Kitano
- To nie jest horror
- Nie dorównuje oryginałowi

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -