Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLACK WATER

BLACK WATER

Martwa rzeka

ocena:7
Rok prod.:2007
Reżyser:David Nerlich / Andrew Traucki
Kraj prod.:Australia
Obsada:Diana Glenn, Maeve Dermody, Andy Rodoreda, Fiona Press, Ben Oxenbould ,
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Niełatwo nakręcić kameralny horror czy thriller, w którym występuje zaledwie dwójka lub trójka głównych bohaterów, a widz od początku wie, że przyjdzie im stanąć twarzą w twarz ze śmiercią. Bo jak długo można przeciągać terroryzowanie tak skromnej grupki postaci? I jak tu w końcówce porządnie widza zaskoczyć skoro główną zagadką jest tak naprawdę kto film przeżyje a kto nie? Kilka nakręconych niedawno dreszczowców wyraźnie pokazało jaką pułapkę może stanowić tego rodzaju scenariusz, a najgorszymi przypadkami były: nowa, nudna wersja „Kiedy dzwoni nieznajomy” (2006) Simona Westa oraz idiotyczny „Sadysta” (2007) Rolanda Joffe. Z drugiej strony, jest parę tytułów, które bronią dobrego imienia kameralnego filmu grozy, jak choćby do końca trzymająca w napięciu „Misery” (1990) Roba Reinera, przewrotna „Śmierć i dziewczyna” (1994) Romana Polańskiego czy ponury „Ocean strachu” (2003) Chrisa Kentisa. Do grona udanych dreszczowców z kilkuosobową obsadą należy też zaliczyć australijską „Martwą rzekę” w reżyserii Davida Nerlicha i Andrew Trauckiego, która właśnie nieśmiało przemknęła przez ekrany polskich kin.

Z wymienionych wcześniej tytułów najbliżej „Martwej rzece” do „Oceanu strachu”: w tym drugim pokazywano nam starcie pary bohaterów z rekinami, natomiast u Nerlicha i Trauckiego (także scenarzystów filmu) trójka postaci staje twarzą w twarz z potężnym krokodylem morskim. Przystojne małżeństwo, Grace (Diana Glenn) i Adam (Andy Rodoreda), zabiera młodziutką siostrę Grace, Lee (Maeve Dermody), na wycieczkę w mniej uczęszczane rejony Australii. Wraz z doświadczonym przewodnikiem (Ben Oxenbould) bohaterowie wsiadają do motorówki i postanawiają namierzyć jakiegoś imponującego, morderczego krokodyla. A kiedy już im się to udaje, zwierzę natychmiast udowadnia, że rzeczywiście ma instynkt zabójcy: szybko wywraca łódź i wykańcza zaskoczonego przewodnika. Grace i Adam w panice wydostają się z wody na pobliskie drzewo, natomiast Lee zostaje uwięziona na przewróconej motorówce. Co zrobią żeby przeżyć? Komu z nich uda się przetrwać do końca filmu? No i oczywiście: co WY byście zrobili w takiej sytuacji?

Film ogląda się w sporym napięciu, m.in. właśnie dlatego, że trudno ot tak, od razu, udzielić odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, a scenarzyści potrafią od czasu do czasu zaskoczyć. Poza tym, film wypada całkiem nieźle od strony aktorskiej, a szczególną uwagę zwraca kreacja Maeve Dermody – to właśnie ona ma tu okazję zagrać postać najbardziej złożoną, a talentu dziewczynie odmówić nie sposób. Energiczny finał filmu wydaje się co prawda mniej realistyczny niż poprzedzające go wydarzenia (choć scenarzyści twierdzą, że cała historia jest oparta na autentycznych zdarzeniach), ale z drugiej strony to właśnie końcówka stanowi o oryginalności filmu – w „Oceanie strachu” takich rozwiązań jak tutaj jednak nie mieliśmy.

„Martwa rzeka” to jednak przede wszystkim bardzo ponury i mimo wszystko konsekwentnie poprowadzony film. Wciąga, przeraża i nie nudzi – mimo, że rozgrywa się niemal w całości w jednym miejscu, a krokodyl nie ma zbyt wielu ofiar do wyboru.

Screeny

HO, BLACK WATER HO, BLACK WATER HO, BLACK WATER HO, BLACK WATER HO, BLACK WATER HO, BLACK WATER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ aktorzy
+ wciągająca fabuła
+ efektowne zdjęcia
+ nietypowy finał

Minusy:

- ograniczona ilość zaskoczeń
- nie zawsze chce się wierzyć, że to się mogło zdarzyć naprawdę

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -