Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BRUTAL

BRUTAL

Oprawca

ocena:6
Rok prod.:2007
Reżyser:Ethan Wiley
Kraj prod.:USA
Obsada:Jeffrey Combs, Sarah Thompson, Michael Berryman, Eric Lange, William Sanford,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:5
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Notorycznie kupuję kolejne wydawnictwa Kina Grozy i często łapię się na tym, że jest to nałóg, z którego najwyższy czas zrezygnować. Nic na to nie poradzę jednak, że gdy widzę naiwny slogan „Mordercza mieszanka Milczenia Owiec w Hostelu”, a towarzyszy temu prosty tytuł „Oprawca” i kiczowata okładka, od razu chcę być posiadaczem takiego kuriozum. A odczucia po seansie? No, cóż...

W niewielkiej miejscowości grasuje niezwykle brutalny morderca kobiet. Przy każdej ofierze zostawia inny kwiat. Zastępczyni szeryfa, Zoe Adams (Sarah Thompson), stara się rozwikłać zagadkę, utrudnia jej to przełożony i kochanek w jednej osobie – szeryf Fleck (Jeffrey Combs), który obawia się, że nadmierny rozgłos może mu zaszkodzić w wyborach. Dziewczyna zwraca się o pomoc do autystycznego tresera psów Leroya Calhouna (Michael Berryman), który naprowadza ją na trop zabójcy. Ten zaś, niepozorny nauczyciel Evan, właśnie upatrzył sobie kolejną ofiarę.

Niektórzy mogą zarzucić, że zdradziłem niemal całą fabułę filmu. Bez obaw. Fabuła jest prosta jak konstrukcja cepa i nie ma najmniejszego sensu udawać, że mamy do czynienia filmem o głębszym przesłaniu. Od początku znamy tożsamość mordercy, pozbawieni więc możliwości odgadywania jego personaliów skupiamy się tylko na obserwacji jego poczynań i śledzeniu dochodzenia zastępczyni oraz jej problemów z żonatym i żądnym władzy szeryfem. Jest to jeden z największych minusów filmu, bowiem początkowo dałem się wciągnąć w historię i przez dłuższy moment obserwowałem ją z wielkim zainteresowaniem. Z czasem jednak odnosi się wrażenie, że twórcom zabrakło pary i po ciekawym zarysowaniu różnych możliwości rozwoju fabuły postanowili jak najszybciej ją zakończyć. Szkoda, z filmu można było zrobić coś więcej niż zwykły slasher klasy B.

Film posiada jednak kilka zalet, które sprawiły, że będę go bronił do końca. Przede wszystkim obsada. Choć aktorzy rzeczywiście się nie wysilają, to jednak trzymają przeciętny poziom i nie przynoszą wstydu zawodowi. Warto odnotować kreacje aktorskie Jeffrey’a Combsa (seria „Re-Animator”) i Michaela Berrymana („Wzgórza mają oczy” Wesa Cravena). Poziom brutalności niektórych scen jak i zasłużone dla horroru osobistości przypominają zabieg zastosowany w „The Hatchet”. Dość szybko uświadamiamy sobie, że tak naprawdę mamy do czynienia z krwawym filmem, który nie ma na celu nic innego jak tylko dostarczyć nam rozrywki. Dodatkowym atutem są pojawiające się na ekranie przedstawicielki płci pięknej. Poczynając od urodziwej Sarah Thopmson w roli zastępczyni szeryfa, poprzez wszystkie ofiary psychopaty, mamy do czynienia z naprawdę pięknymi dziewczynami. Męska część widowni musi być zadowolona.

„Oprawca” nie jest filmem, który zmieni Wam sposób myślenia czy postrzegania horroru. Na pewno jednak dostarczy rozrywki i nasyci oko brutalnymi scenami i czarownymi kobietami. Czegóż więcej chcieć od przedstawiciela kina klasy B?

Screeny

HO, BRUTAL HO, BRUTAL HO, BRUTAL HO, BRUTAL HO, BRUTAL HO, BRUTAL HO, BRUTAL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Jeffrey Combs i Michael Berryman
+ sporo krwawych scen
+ żeńska obsada
+ typowy slasher klasy B

Minusy:

- niedopracowany scenariusz
- zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -