Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHIVER a.k.a Eskalofrío

SHIVER a.k.a Eskalofrío

Shiver a.k.a Eskalofrío

ocena:6
Rok prod.:2008
Reżyser:Isidro Ortiz
Kraj prod.:Hiszpania
Obsada:Junio Valverde, , Mar Sodupe, , Jaime Barnatán, , Roberto Enríquez, , Ana Ycobalzeta, , Paul Berrondo, , Francesc Orella
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.4
Głosów:5
Inne oceny redakcji:

Jak powiada przysłowie, nie wszystko złoto, co się świeci. Nie każdy również nowy obraz w konwencji grozy, który wychodzi spod ręki „najgorętszych” obecnie twórców horroru, Hiszpanów, musi być filmowym objawieniem. Nic w tym dziwnego. Kiedy pewni autorzy parający się sztuką dzięki swej pracy osiągają sukces w jakiejś dziedzinie, zawsze znajdą się naśladowcy, którzy będą chcieli się choć trochę oświetlić w blasku ich sławy. Naśladownictwo, epigonizm czy bardziej potocznie, odcinanie kuponów od sukcesu innych, to może nie chwalebne zjawisko, lecz w sztuce jak najbardziej naturalne. Dlaczego miałoby ono ominąć horror? Wszak poetyka grozy, przez swoje silne skonwencjonalizowanie, jest szczególnie narażona na stosowanie przez filmowców w nieskończoność wciąż tych samych pomysłów, motywów, kalek i schematów. Niestety, tą ułomnością „obdarowany” został jeden z najnowszych filmów pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego, „Shiver” w reżyserii Isidro Ortiza.

Historia opowiedziana przez Hiszpana nie należy ani do zbyt oryginalnych, ani szczególnie zawiłych. Jej bohaterem jest młody chłopak, Santi, cierpiący na genetyczną chorobę skóry. Jakiekolwiek przebywanie na słońcu grozi mu trwałym kalectwem, które w dalszej konsekwencji może skutkować nawet śmiercią. Bohater marzy o tym, aby przenieść się ze znienawidzonej przez siebie Barcelony do miejsca, w którym nie tylko schroniłby się przez promieniami słonecznymi, lecz także uciekłby od piętna ponurego dziwaka i odludka, jakim naznaczyli go jego rówieśnicy. Największym marzeniem Santiego jest wyjazd do Laponii, ale ze względów finansowych jak i kulturowych emigracja w ten rejon świata jest niemożliwa. Zdeterminowana matka, kierująca się przede wszystkim zdrowiem syna, podejmuje decyzję o zakupie domu w przepięknie położonej wiosce, otoczonej ze wszystkich stron pokrytymi lasem górami. Bardzo szybko jednak urok i specyficzna izolacja Arrozas de Valdeon przestają być atutami nowego miejsca zamieszkania bohaterów. Zaraz bowiem po ich przejeździe w okolicy zaczynają dziać się wydarzenia, których wyjaśnienie zdecydowanie przerasta racjonalny tok rozumowania tubylców. Santi staje się świadkiem brutalnego morderstwa jednego z młodych mieszkańców wsi. Co prawda dowody nie wskazują na niego jako potencjalnego mordercę, jednak rodzice zamordowanego oraz ich najbliżsi mają zupełnie inne zdanie. Tym hardziej, że śmierć młodzieńca nie jest jedynym tragicznym w skutkach wypadkiem, o którego spowodowanie podejrzewani są nowi mieszkańcy Arrozas de Valdeon.

„Shiver” ogląda się dobrze, widać, że pomimo swoich niedoskonałości wynikających przede wszystkim z braku oryginalności, zrobiony został przez profesjonalistów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim linearna, tradycyjna forma filmu, pozbawiona na szczęście tak popularnych obecnie w kinie grozy bijących po oczach dziwactw montażowych, jaskrawych flashbacków czy nie mających logicznego uzasadnienia rozchybotanych do granic możliwości zdjęć kręconych „z ręki”. Na szczególną uwagę zasługują zapierające dech w piersi plenery, w których rozgrywa się akcja. Widząc po raz pierwszy miejsce, w których bohaterowie rozpoczną nowe życie, razem z nimi przecieramy oczy z zachwytu nad pięknem dolin zasnutych delikatnymi i zwiewnymi pasmami mgły. Pięknie sfotografowane lasy i wąwozy budzą jednocześnie zachwyt jak również niepokój wynikający z potencjalnego zagrożenia czającego się w naturalnych, a więc obcych większości ludziom, zakamarkach przestrzeni leśnej. I na tym właściwie należałoby skończyć mówić o pozytywnych stronach filmu Isidro Ortiza. Sama fabuła bowiem, przekaz jaki z sobą niesie oraz jej potencjał interpretacyjny to nic innego jak konglomerat mniej lub bardziej pasujących do siebie klisz po raz któryś już z kolei wykorzystywanych w kinie grozy.

Bohaterem hiszpańskiej opowieści jest outsider, inny, ktoś, kto zawsze skupia na sobie wrogość i niechęć działającej pod stadny strychulec społeczności. Inność bohatera wynika z jego cielesnej przypadłości, a więc idealnie wpasowującej się w jeden z wyznaczników konwencji grozy - ludzkiego ciała jako źródła bólu i cierpienia. Santi od początku ściąga na siebie kłopoty, a jeśli nieprzyjaźni są mu ludzie, dlaczego nie mógłby ściągnąć na siebie kłopotów dużo bardziej brzemiennych w skutkach niż te, do których zdolni są ludzie?

Od początku także wyczuć można, iż niebagatelną rolę w rozwoju akcji odegra także zamknięta, odizolowana od świata i na pewno mająca swoje tajemnice społeczność wsi Arrozas de Valdeon. To znowu w pamięci fana horroru zacznie wywoływać skojarzenia z takimi filmami jak „Calvaire” czy „Village”. Znowu wykorzystanie przez bohaterów w finałowej scenie cyfrowej kamery, co wiąże się z innym, subiektywnym i szczególnie wpływającym na emocje sposobem filmowej narracji, przywodzi na myśl znakomite filmy grozy takie jak ”Blair Witch Prioject” oraz „[Rec]”. Pierwszy z nich jest jak najbardziej trafnym skojarzeniem z innego jeszcze powodu. Podobnie jak w filmie Myricka i Sáncheza również w „Shiver” ogromną role odgrywa las jako schronienie dla tajemniczych sił próbujących wpływać na życie ludzi zamieszkujących wieś. Porośnięte ostępami wzniesienia stają się tym samym złowrogim dla człowieka miejscem, które cokolwiek ze sobą niesie, będzie traktowane jako śmiertelne zagrożenie. Wreszcie nie można także nie wspomnieć o podobieństwie filmu Isidro Ortiza do „Orphanage” Juana Antonio Bayona. Przede wszystkim dlatego, iż bohaterowie obu filmów, Santi i Simón, dotknięci są chorobą stanowiącą dla nich ogromne zagrożenie. Obaj chłopcy znajdują się na odludziu, by zaznać spokoju i ukojenia, jakie niesie z sobą obcowanie z niedomkniętą zarazą cywilizacji naturą. Obaj także ze względu na swoją inność przyciągają niczym magnesy istoty nie tylko niosące ze sobą namacalną wręcz zgrozę, lecz także odsłaniają pełną tajemnic i tragicznych wydarzeń przeszłość. Jedynym parasolem chroniącym ich przez złem i kojącym cierpienia są matki, zdecydowane zdobyć się na każde poświęcenie, byle tylko ochronić swe pociechy przez niebezpieczeństwem.

Nie napiszę jasno i klarownie, jaki element dzieła Ortiza sprawia, iż zaliczyć go można do kina grozy. „Shiver” jest bowiem skonstruowany na zasadzie zaskoczenia i cokolwiek bym napisał, nawet ogólnie i metaforycznie, mogłoby to naprowadzić odbiorcę na odpowiedź, kim lub czym jest czarny charakter filmu. Odebrałbym tym samym całą przyjemność obcowania z obrazem Ortiza.

Trudno jest taki film komukolwiek polecić, ciężko też z czystym sumieniem odradzić jego oglądanie. Z jednej strony mamy tu bowiem dość interesującą historię opowiedzianą z rzemieślniczą wprawą, z drugiej zaś nie ma w niej nic, czego byśmy dotąd nie widzieli. Przez dłuższy czas obserwujemy raczej dramat chłopca, który przez swe zarówno cielesne jak i psychiczne niedopasowanie walczy z wrogo nastawionymi do siebie ludźmi. Później co prawda pojawia się wątek jak najbardziej wpisujący się w konwencję kina grozy, jednak ani nie jest on szczególnie straszny, ani wyjątkowo emocjonujący.

Screeny

HO, SHIVER a.k.a Eskalofrío HO, SHIVER a.k.a Eskalofrío HO, SHIVER a.k.a Eskalofrío HO, SHIVER a.k.a Eskalofrío HO, SHIVER a.k.a Eskalofrío HO, SHIVER a.k.a Eskalofrío HO, SHIVER a.k.a Eskalofrío HO, SHIVER a.k.a Eskalofrío

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dość interesująca fabuła

+ przepiękne plenery

+ sprawnie, profesjonalnie warsztatowo zrobione kino

Minusy:

- nielogiczne czasami zachowanie bohaterów

- ani straszny, ani emocjonujący

- mało oryginalna fabuła

- kopiowanie schematów wykorzystanych w innych filmach grozy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -