Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:IN THE MOUTH OF MADNESS

IN THE MOUTH OF MADNESS

W Paszczy Szaleństwa

ocena:9
Rok prod.:1995
Reżyser:John Carpenter
Kraj prod.:USA
Obsada:Sam Neill, Jurgen Prochnow, Julie Carmen, Charlton Heston
Autor recenzji:Daleth
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.04
Głosów:104
Inne oceny redakcji:
Sabbath - 9
Kinson - 9
Mr Filth - 9
Buio Omega - 9
Majster - 8
Drachu - 8
Flaco - 7
TSR - 8
Ash J. Williams - 8
Skaraś - 10

John Carpenter jest znany wszystkim fanom horrorów na całym świecie, a w każdym razie w tych bardziej rozwiniętych jego częściach. W swojej filmografii posiada ogromną ilość produkcji wyrastających ponad przeciętność, a w większośći przewyższających wiele innych filmowych horrorów. Swego czasu Carpenter wyreżyserował "W paszczy szaleństwa" - film, który zdecydowanie wyrasta ponad przeciętność.

John Trent, będący detektywem ubezpieczeniowym opowiada w szpitalu psychiatrycznym pewnemu doktorowi w jaki sposób znalazł się w zastałej sytuacji. Dowiadujemy się, iż zaczął pracować nad sprawą zniknięcia poczytnego pisarza horrorów Suttera Cane, którego horrory rozchodzą się jak świeże bułeczki, a brak jego najnowszej powieści w druku powoduje, iż fani pisarza zaczynają wszczynać burdy z tegoż powodu. Trent w celu poznania osobowość autora zaczyna czytać jego książki i z tegoż powodu zaczynają go nawiedzać przeróżne koszmary. Przez przypadek odnajduje na okładkach czytanych książek - zaprojektowanych przez Cane - ukrytą mapę z tajemniczym miasteczkiem Hobb's End, znajdującym się na terenach Nowej Angli. Postanawia tam wyruszyć w czym towarzyszy mu najlepsza redaktorka pracująca nad powieściami Suttera imieniem Linda. Docierając na miejsce okazuje się, iż Hobb's End jest odzwierciedleniem miejscowości znajdującej się w jednych z książek pisarza. Wszystko co zostało w danej powieści zawarte znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Właśnie w tym momencie rozpoczyna się właściwa akcja filmu gdzie fikcja miesza się z rzeczywistością, pojawia się masa nierealnych sytuacji, a wszystko to zostało spisane w najnowszej niepublikowanej powieści Cane.Tyle jeśli chodzi o fabułę, gdyż nie chcę nikomu psuć zabawy podczas oglądania omawianej produkcji, a zapewniam, iż ta jest wyśmienita.

Cały czas, podczas trwania "W paszczy szaleństwa" towarzyszy nam niesamowita muzyka, która przyspiesza w odpowiednich momentach, a wtedy kiedy ma być tajemnicza i budować nastrój grozy czyni to we wspaniały sposób - jej współtwórca był sam John Carpenter. Mówiąc o fabule nie można powiedzieć nic złego, gdyż cały czas film trzyma nas w napięciu. Nie wiemy co może się wydarzyć za chwilę, a wszelkie przypuszczenia na ten temat okazują się nietrafne. Samo zakończenie jest totalnie zaskakujące z czym pewnie wielu się ze mną zgodzi. W kwestii fabuły należy jeszcze dopowiedzieć, iż nawiązuje ona w pewien sposób (a konkretnie chodzi tu o siłę tworzenia rzeczywistości po przez słowo pisane) do powieści "Kraina Chichów", której autorem jest Johnatan Carroll. Film potrafi przestraszyć pomimo tego, że nie ma w nim jakiś bardzo makabrycznych scen. Najczęściej straszy tutaj sam klimat, ale jest również wiele sytuacji, które zapadają w pamięci na bardzo długo, np. tajemniczy rowerzysta, którego bohaterowie spotykają na jednej z dróg podczas poszukiwań Hobb's End czy starsza pani prowadząca hotel we wspomnianym miasteczku. Gra aktorów jest na bardzo wysokim poziomie. Nie zauważyłem tutaj przesadnie udawanego strachu czy jakiś innych niedociągnięć aktorskich. Efektów specjalnych nie ma wiele ale moim zdaniem nie o to chodzi w horrorach. Wspomnę jeszcze o wspaniałych lokacjach, w których dzieje się akcja filmu, przypominających swoim wyglądem te z powieści H.P. Lovecrafta. "W paszczy szaleństwa" ogląda się bardzo miło (jeśli można tak powiedzieć o horrorze) i gwarantuję, że nikt nie będzie się przy nim nudził. Jak dla mnie to rewelacja.

Screeny

HO, IN THE MOUTH OF MADNESS HO, IN THE MOUTH OF MADNESS HO, IN THE MOUTH OF MADNESS HO, IN THE MOUTH OF MADNESS HO, IN THE MOUTH OF MADNESS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wspaniała fabuła
+ niesamowity klimat
+ dobra muzyka

Minusy:

- nie zauważyłem

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -