Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:INCREDIBLE SHRINKING MAN, THE

INCREDIBLE SHRINKING MAN, THE

Człowiek, Który Się Nieprawdopodobnie Zmniejsza

ocena:6
Rok prod.:1957
Reżyser:Jack Arnold
Kraj prod.:USA
Obsada:Grant Williams, Randy Stuart
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

"Pojęcie nieskończoności ma ten podwójny charakter, że narzuca się z konieczności umysłowi, a jest zgoła niewytłumaczonym. Kiedy zaś to pojęcie zawładnie umysłem, nie pozostaje już nic jak tylko uklęknąć, podziwiać i wielbić w pokorze..." - Ludwik Pasteur (1822-1895)

Młody mężczyzna Scott Carey (Grant Williams) wyrusza wraz ze swoją żoną Louise (Randy Stuart) w rejs po morzu. W czasie podróży para wpływa w dziwną mgłę, która pozostawia na ciele Scotta fosforyzujący osad. Mija kilka tygodni od tego wydarzenia, o którym obydwoje zdążyli już zapomnieć. Pewnego dnia ubrania Scotta stają się na niego zbyt duże. Początkowo nie przywiązuje do tego zbyt dużej uwagi, starając się znaleźć racjonalne wytłumaczenie. Jednak po pewnym czasie sytuacja staje się niepokojąca. Scott ciągle maleje i nikt, nawet lekarze, nie są w stanie mu pomóc. W końcu, kiedy rozmiary nie pozwalają mu na funkcjonowanie w normalnym świecie, zamieszkuje w domku dla lalek, gdzie pod nieobecność Louise, w domu zaatakowany zostaje przez kota. Podczas ucieczki wpada do piwnicy, z której nie może się wydostać. Schody, które kiedyś pokonywał kilkoma krokami, teraz stanowią dla niego szczyt nie do zdobycia. Musi poradzić sobie w miniaturowym świecie, gdzie pająki są potworami, szpilki mieczami, a pudełka po zapałkach jedynym schronieniem.

Hitchcock powiedział kiedyś, że film powinien rozpoczynać się trzęsieniem ziemi, a następnie napięcie powinno stale wzrastać. Miał rację, ale ja dodałbym do tego coś jeszcze. Zakończenie filmu powinno być prawdziwą erupcją wymierzającą widzowi solidny policzek, tak żeby po wyjściu z kina pamiętał o nim przez długi czas. I to właśnie jest największy minus "Człowieka, który się nieprawdopodobnie zmniejsza" - zakończenie. Całokształt, biorąc za skale inne filmy s-f lat '50, prezentuje naprawdę wysoki poziom. Scenografia (dla potrzeb filmu zbudowano wielkie makiety, tak aby wydawało się, że bohater jest niewielkich rozmiarów), efekty specjalne, kombinowane zdjęcia, to elementy, którym nie można nic zarzucić. Jednak film Jacka Arnolda mógł pretendować do czegoś więcej. Mógł, poza zwykłą rozrywką dla bezmyślnego widza, wyeksploatować naprawdę ciekawy temat, który wykorzystuje, niestety, jedynie w części. Temat wielości małych światów, pokazany w filmie raczej z powodów komercyjnych (dlatego nie dopatruję się w nim zbyt wielkiej głębi), nie jest najważniejszą częścią tak fascynującego motywu jak nieskończenie zmniejszający się człowiek. Pomijając naukową niemożliwość całej tej historii, film mógł postarać się przynajmniej w końcówce poruszyć tak fascynujący temat nieskończoności.

W czasie zakończenia, kiedy bohater zaczyna prowadzić monolog, miałem nadzieję, że usłyszę ciekawy wywód na temat metafizyczności tego co go spotkało. Jednak wszystko co powiedział sprowadziło się do pompatycznego bełkotu na temat Boga i miejsca bohatera w świecie. Nie, nie tego oczekiwałem. Pomimo całej komercyjności produkcji Jacka Arnolda, bez której z pewnością nie wybiłby się wśród ówczesnej widowni, naprawdę miałem nadzieję, że chociaż w końcówce posunie się nieco dalej i zostaniemy zaskoczeni niezwykłą erupcją, która pozwoli nam spojrzeć na cały film w nieco inny sposób. Niestety, przeliczyłem się.

Film, jako stary film s-f, oceniłbym na 9/10. Jednak nie zrobię tego, na złość. Mógł być naprawdę czymś więcej. Ale nie jest. Mimo wszystko polecam entuzjastom tego typu produkcji. Moja niska ocena wynika jedynie ze złości na twórców, że nie posunęli się nieco dalej i nie stworzyli naprawdę wyjątkowego dzieła. Jednak jako półwieczny film s-f spełnia on wszystkie standardy tego typu produkcji, więc mimo wszystko napiszę to. Polecam.

Screeny

HO, INCREDIBLE SHRINKING MAN, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ efekty specjalne
+ klimat

Minusy:

- nie do końca wyeksploatowany temat

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -