Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:I'LL SEE YOU IN MY DREAMS

I'LL SEE YOU IN MY DREAMS

I'll See You In My Dreams

ocena:6
Rok prod.:2003
Reżyser:Miguel Ángel Vivas
Kraj prod.:Portugalia
Obsada:Adelino Tavares, Sofia Aparício, São José Correia, João Didelet
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Parafrazując powiedzenie autora pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej, Benedykta Chmielowskiego, można powiedzieć, iż zombie jakie jest, każdy widzi. Martwe toto, psujące się i gnijące, łazi bez ładu i składu. Dopiero, kiedy wyczuje jakiegoś żywego, wtedy budzi się w nim jedyny instynkt, jaki posiada - chęć pożerania świeżego mięsa. Filmów na ten temat powstało co niemiara. Wyliczenie choćby tylko klasyków zombie movie zajęłoby mnóstwo miejsca. Zarówno wśród twórców, jak i odbiorców powyższy nurt w horrorze jest niezwykle popularny i filmy z mniej lub bardziej rozgarniętymi łażącymi trupami będą powstawać dotąd, dopóki będą znajdowali się na nie chętni amatorzy.

Okazuje się, że nawet w Portugalii, w kraju, który nie obdarowuje nas jakąś oszałamiającą liczbą produkcji grozy (szczerze mówiąc nie znam żadnego horroru z tej części Półwyspu Iberyjskiego) nurt kina podejmującego tematykę inwazji zombie nie jest obcy. Spod ręki bowiem niejakiego Miguela Ángela Vivasa wyszła interesująca krótkometrażówka zatytułowana „I'll See You In My Dreams”.

Akcja filmu toczy się w miejscu opanowanym przez bezwzględne, okrutne i krwiożercze zombie. Nie wiadomo, w jakim kraju rozgrywają się wydarzenia, nie znamy też kontekstu czasowego. Bohaterami filmu są ludzie chroniący się przez plagą żywych trupów w karczmie albo gospodzie położonej nieopodal traktu biegnącego przez wielki, złowrogi las. Jedynym człowiekiem wyściubiającym nos spoza bezpiecznej enklawy jest trudniący się zabijaniem monstrów Lúcio. Ale oprócz awersji do zombie, mężczyzna skrzętnie skrywa w swoim domostwie tajemnicę, z którą w finale przyjdzie mu się zmierzyć.

Trudno w dwudziestominutowym filmie opowiedzieć jakąś oszałamiającą i złożoną historię. Niemniej jednak fan produkcji grozy, zwłaszcza tych z zombie w rolach głównych, powinien być ukontentowany portugalską produkcją. Nie ma w niej bowiem miejsca na jakiekolwiek przestoje. Od początku mamy do czynienia z dynamicznym, pełnym przemocy i zdecydowanie nastawionym na efekty gore obrazem. Martwe potwory jak tylko mogą, starają się uprzykrzyć egzystencję żywym. Postacie tła mordowane są szybko i efektownie, główni bohaterowie trochę wolniej, bo ci nie mogą przecież zejść w pierwszych minutach filmu. W „I'll See You In My Dreams” nie ma miejsca na socjologiczne rozważania tak istotne w filmach Romero czy w doskonałym serialu „Dead Set” Yanna Demange. W obrazie Vivasa najistotniejsza jest atmosfera osaczenia oraz izolacji, z którą muszą radzić sobie bohaterowie. Ich zagrożeniem nie są bowiem tylko żądne mordu zombie, lecz także nerwy, które czasami trudno utrzymać na wodzy, żyjąc w permanentnym zagrożeniu. W pewnym momencie cienka nić zjednoczenia w walce ze wspólnym wrogiem pęka i żywi bohaterowie zaczynają walczyć między sobą.

Pomimo, iż „I'll See You In My Dreams” to produkcja niskobudżetowa, trudno cokolwiek jej zarzucić w kwestii charakteryzacji czy efektów znamiennych dla tego nurtu filmów grozy. Zombie przedstawiają się w miarę sensownie, zaś „momenty”, z roztrzaskującą się głową na czele, zrealizowane są profesjonalnie i ze znawstwem.

Trudno ową krótkometrażówkę nazwać kamieniem milowym kina grozy, jednak fani wszelakich opowieści o pladze żywych trupów powinni być usatysfakcjonowani. Tym bardzkiej, że pesymistyczna w duchu historia pozbawiona jest happy endu. Warto także nadmienić, iż urywki „I'll See You In My Dreams” stały się tłem dla rewelacyjnego teledysku portugalskiej kapeli o złowrogiej nazwie Moonspell. Warto zapoznać się zarówno z filmem, jak i klipem jednego z najbardziej znanych zespołów grających ciężką muzykę z wpływami black i gothic metalu.

Screeny

HO, I'LL SEE YOU IN MY DREAMS HO, I'LL SEE YOU IN MY DREAMS HO, I'LL SEE YOU IN MY DREAMS HO, I'LL SEE YOU IN MY DREAMS HO, I'LL SEE YOU IN MY DREAMS HO, I'LL SEE YOU IN MY DREAMS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dynamiczna, zrobiona z jajem opowieść
+ film przygotowany przez fanów dla fanów
+ atmosfera zagrożenia i izolacji
+ sporo gore jak na krótkometrażówkę

Minusy:

- wszystko już było w dziesiątkach zombie movies

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -