Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TRAILER PARK OF TERROR

TRAILER PARK OF TERROR

Trailer Park of Terror

ocena:6
Rok prod.:2008
Reżyser:Steven Goldmann
Kraj prod.:USA
Obsada:Nichole Hiltz, Ed Corbin, Myk Watford, Lew Temple, Trisha Rae Stahl, Michelle Lee, Matthew Del Negro, Jeanette Brox, Trace Adkins
Autor recenzji:Radosław Mazurek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:7.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

Jednym z ważniejszych elementów filmu grozy jest sceneria. Historia tego gatunku pokazuje, że niektóre lokacje są bardziej lubiane przez twórców i widzów. Można do nich zaliczyć: opuszczony dom, hotel/motel, chatkę w lesie, cmentarz, szpital, szkołę, obóz letniskowy, wesołe miasteczko czy centrum handlowe. Miejscem akcji filmu „Trailer Park of Terror” jest miasteczko kempingowe, w którym niegdyś zatrzymywali się znużeni długą jazdą kierowcy ciężarówek, podróżujący przez południowe Stany Zjednoczone. Położone z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, staje się dla niektórych ostatnim przystankiem w życiu.

Norma odkąd pamięta marzyła, aby wydostać się z obskurnych baraków z Tophet Meadows. Dziewczyna nie może już znieść życia w tym środowisku pragnąc dla siebie czegoś więcej. Wybawieniem dla niej jest jej chłopak, z którym wiąże swoją przyszłość i który, niczym rycerz w lśniącej zbroi, ma ją „wyzwolić” i zapewnić lepszy byt. Na drodze „królowej baraków” stają jednak: zakochany w dziewczynie Marv, ćpun-gitarzysta Roach, oraz rzeźnik Stank. Wdają się w przepychankę z chłopakiem w wyniku której ten ginie. Zrozpaczona Norma rusza przed siebie, byle dalej od miejsca tragedii. Idąc drogą spotyka tajemniczego mężczyznę, któremu udaje się namówić dziewczynę do dokonania zemsty. Wszyscy mieszkańcy Tophet Meadows, łącznie z Normą, giną a miasteczko zostaje doszczętnie spalone.

Mija ponad 25 lat od tej tragedii. Grupa nastolatków pod opieką pastora Lewisa wraca do domu z wycieczki. Nocna podróż podczas ulewy kończy się rozbiciem autobusu. Ponieważ telefony komórkowe nie mają w tej okolicy zasięgu, postanawiają udać się do najbliższego domu i stamtąd wezwać pomoc. Okazuje się, że znajdują się niedaleko Tophet Meadows, które wcale nie wygląda na zniszczone. Odnajdują tu schronienie na czas burzy. Gospodarzem okazuje się Norma. Zarówno pastor jak i uczniowie nie wiedzą jednak, że miejsce to skrywa ponurą tajemnicę. Jego mieszkańcy to nie ludzie lecz zjawy-zombie, które mają wobec gości szczególne plany. Rozpoczyna się rzeź. Kto przeżyje, a kto zginie? Zapraszam do Tophet Meadows.

„Trailer Park of Terror” Stevena Goldmanna powstał w oparciu o serię komiksów wydawnictwa Imperium Comics. Film rozpoczyna sekwencja mająca formę audycji telewizyjnej, która jest swego rodzaju hołdem dla Gordona Lewisa Herschella i jego obrazu „Dwa tysiące maniaków” („Święto krwi” tego reżysera często uważana jest za pierwszy film gore). Już ten fakt pozwala sądzić, że w obrazie Goldmanna będziemy mogli zobaczyć epatujące brutalnością sceny. I tak jest rzeczywiście. Obok wyjadania wnętrzności, odrywania głowy, obcinania kończyn czy wydobywania kręgosłupa poza ciało, na uwagę zasługuje scena w której bohater jest obdzierany żywcem i przygotowywany do konsumpcji niczym zwykłe mięso. Brawa należą się za efekty specjalne i charakteryzację, które mimo niewielkiego budżetu (film przeznaczony został od razu na rynek kina domowego) zostały dobrze wykonane. Dzięki temu możemy zobaczyć jak Norma (Nichole Hiltz) zmienia twarz a Roach jest składany po przypadkowym rozczłonkowaniu.

Fabuła filmu zawiera tak wiele elementów często pojawiających się horrorach, że nawet nieobyty z gatunkiem widz łatwo może je rozpoznać. Główni pretendenci do zgonu reprezentują, dość często wykorzystywane, typy osobowościowe. Mamy tu kleptomana, geja, kobietę lekkich obyczajów, narkomankę, chuligana i gotkę. Sprawujący nad nimi opiekę pastor Lewis za cel obrał sobie sprowadzenie ich na lepsza drogę. Sam ma jednak ogromne problemy z odparciem pokusy. Znacznie lepiej na tym tle prezentują się postaci negatywne. Norma (która do złudzenia przypomina Joy z serialu komediowego „Na imię mi Earl”) dba o wygląd zakładając na oszpeconą twarz maski stworzone ze skóry ofiar oraz powiększając sobie biust sprężonym powietrzem. Marv to łotr z ciętym dowcipem, który może zdobyć sympatię widowni. Stank, lubujący się w obróbce mięsa i kręceniu obleśnych filmów porno, wzbudza odrazę. Roach, ćpun i gitarzysta, poprzez rock’n’rollowe piosenki komentuje wydarzenia jakie mają miejsce na ekranie. Monstrualna Larlene ma niezdrowy pociąg do świeżego mięsa a Miss China jest ekspertem w niekonwencjonalnym masażu, który przeważnie kończy się zgonem klienta. Całkiem ciekawa to galeria.

„Trailer Park of Terror” mimo iż zawiera sceny gore, posiada również sporo, zręcznie wplecionego w całość, humoru. Bawi scena składania Roacha (został wcześniej rozczłonkowany przez minę) za pomocą taśmy klejącej i zszywacza. Bawi też Miss China starająca się zapewnić, zmasakrowanemu chwilę wcześniej chłopakowi, „szczęśliwe zakończenie” i rozczarowanie bijące z jej głosu, kiedy nic z tego nie wychodzi. Bawią dialogi, bawią też postaci. Proporcje między makabrą a humorem zostały dobrze wywarzone. Niestety zarówno jednego jak i drugiego jest tu trochę za mało, aby znacznie wybić się ponad przeciętność. Widać to szczególnie w porównaniu z „Domem 1000 trupów” Roba Zombiego, który praktycznie w każdym elemencie jest filmem lepszym.

Film Stevena Goldmanna nie jest dziełem przełomowym. Nie zapisze się w historii gatunku niczym szczególnym, a za kilka lat prawdopodobnie niewielu będzie o nim pamiętać. To jednak kawał solidnej rozrywki. Idealny na deszczowy sobotni wieczór z przyjaciółmi i browarem w ręku. Jeśli lubisz, gdy okropieństwa wymieszane z humorem są podane w lekko komiksowym stylu, to jest to film dla ciebie.

Screeny

HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR HO, TRAILER PARK OF TERROR

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ całkiem ciekawi złoczyńcy,
+ momentami niezły humor
+ kilka scen gore
+ lokacja
+ muzyka

Minusy:

- momentami nudnawy
- szablonowe postaci ofiar
- za mało humoru na cały film

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -