Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:INTERVIEW WITH THE VAMPIRE

INTERVIEW WITH THE VAMPIRE

Wywiad z Wampirem

ocena:10
Rok prod.:1994
Reżyser:Neil Jordan
Kraj prod.:USA
Obsada:Brad Pitt, Tom Cruise, Kristen Dunst, Antonio Banderas, Christian Slater
Autor recenzji:Daleth
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.05
Głosów:162
Inne oceny redakcji:
Aqueda - 10
Sabbath - 9
Drachu - 9
Skaldi - 9
Flaco - 8
bufik - 8
BartX - 6
Piotr Sawicki - 5
Drachu - 7
Molly - 10
Lohikaarme - 9
Carmilla - 8
Skaraś - 9

"Wywiad z wampirem" jest niezwykle udaną ekranizacją powieści Anne Rice noszącej ten sam tytuł. Świat, który autorka wykreowała w swojej książce, jego mroczna i tajemnicza atmosfera, został w bardzo udany sposób przeniesiony na ekrany kin. Zdarzyło się to w 1994 roku, a reżyserem tego dzieła był Neil Jordan.

Młody arystokrata, Louis de Pointe du Lac, popada w depresje po utracie bliskich mu osób. Szuka śmierci, ale to śmierć znajduje jego pod postacią wampira Lestata. Ugryziony przez krwiopijcę podejmuje decyzję o zostaniu jednym z jemu podobnych i przyjmuje krew zapewniającą mu życie wieczne. Od tej pory życie Louisa jako człowieka zakończyło się, a rozpoczęła pełna bólu egzystencja wampira. Początkowo poznaje mroczny świat w którym żyją wampiry tylko w towarzystwie Lestata, jednak z czasem dołącza do nich dziewczynka imieniem Claudia. Z początku słodka z czasem przemienia się w diablicę, która tylko czeka aby zemścić się na Lestacie za to, iż ten uwięził ją w ciele dziecka. W końcu udaje jej się zrealizować swój plan dając w prezencie "ojcu" do uśmiercenia dwie otrute ( o czym sam dowiaduje się po czasie) ofiary. Konającemu Lestatowi Claudia podcina gardło, a obserwujący to wszystko Louis podejmuje szybką decyzję o wyrzuceniu zwłok swego stwórcy do bagna oraz szybkim wyjeździe z ich siedziby znajdującej się w Nowym Orleanie w celu poszukiwania odpowiedzi na pytania natury egzystencjalnej. Jednak tuż przed wyjazdem posilający się krwią bagiennych mieszkańców Letstat powraca aby się zemścić na swoich oprawcach. Czynu tego nie udaje mu się dokonać i zostaje ponownie pokonany - tym razem przez płomienie.
Odbywająca swą podróż para kochanków trafia w końcu do Paryża, gdzie spotyka się z zamieszkującymi owe miasto wampirami i ich przywódcą Armandem. Okazuje się iż tutejsze wampiry założyły teatr ( "Teatr Wampirów" ) bawiąc ludzi swoimi groteskowymi sztukami. Louis szukający odpowiedzi na swoje pytanie nie uzyskuje ich, a co gorsze wpada w tarapaty, gdyż reszta wampirów dowiaduje się o tym, iż zabił on Lestata, jednego z przedstawiciela ich gatunku, a za ten czym grozi tylko śmierć lub uwięzienie na wieczność w trumnie. I tak, pewnej nocy, zupełnie zaskoczony wraz z Claudia i jej nowa towarzyszką zostaje uprowadzony przez wampiry z teatru. Sam trafia do trumny, która zostaje szczelnie zamknięta, natomiast Clauida i jej kompanka zostają stracone. Louis zostaje uwolniony z trumny przez Armanda i kiedy okazuje się, że jego ukochana nie żyje zaczyna obmyślać plan zemsty. Jak ten plan wygląda i czy uda mu się go zrealizować dowiecie się po zobaczeniu filmu, a zapewniam wszystkich, że na pewno warto

Ekranizacja powieści Anne Rice w wykonaniu Neila Jordana jest niezwykle udana. W bardzo dobrym stylu reżyser przeniósł treść książki na ekrany, początkowo kin, a teraz naszych telewizorów bądź komputerów :) Wszystko w tym filmie pasuje do tego co działo się na kartach powieści. Film może nie jest zbyt dynamiczny ale jego ciekawa fabuła nie pozwala nam oderwać się od ekranu. Gwiazdorska obsada na którą składają się takie nazwiska jak Cruise, Pitt i Banderas zagrała rewelacyjnie. Do nikogo nie można się tutaj przyczepić, iż źle odegrał swoją rolę. Aktorzy zagrali ( na szczęście ) na miarę swoich możliwości co wyszło wszystkim na dobre. Należy tutaj jeszcze wspomnieć o wspaniałej charakteryzacji wszystkich wampirów, która jest najlepszą jaką widziałem oraz tych wszystkich strojach i wystrojach wnętrz, które przenoszą nas w czasy w których dzieje się akcja filmu. Dodatkowym atutem ekranizacji jest klimatyczna muzyka ( zajął się nią Eliott Goldenthal ), która we wspaniały sposób buduje nastrój grozy i tajemnicy towarzyszący nam przez cały czas trwania filmu. Jedyne do czego można by się przyczepić to brak przeniesienia na ekran jednego z najlepszych momentów książki "Wywiad z wampirem", a mianowicie pobyt Louisa i Claudi w Transylwanii ale to oczywiste, że film od książki musi się czymś różnić. Ogólnie mówiąc, rewelacyjny film bez żadnej wady. Polecam !

Screeny

HO, INTERVIEW WITH THE VAMPIRE HO, INTERVIEW WITH THE VAMPIRE HO, INTERVIEW WITH THE VAMPIRE HO, INTERVIEW WITH THE VAMPIRE HO, INTERVIEW WITH THE VAMPIRE HO, INTERVIEW WITH THE VAMPIRE HO, INTERVIEW WITH THE VAMPIRE HO, INTERVIEW WITH THE VAMPIRE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Gra aktorów
+ Rewelacyjna muzyka
+ Wierne odwzorowanie książki
+ Klimat

Minusy:

- Nie zauważyłem żadnego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -