Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SCARED TO DEATH

SCARED TO DEATH

Śmiertelny strach

ocena:9
Rok prod.:1947
Reżyser:Christy Cabanne
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, George Zucco, Molly Lamont
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Golden Gate Pictures Inc, w roku 1947 prezentuje “Scared to Death”, jeden z pierwszych kolorowych filmów w historii kina. W obrazie tym, w głównej roli występuje Bela Lugosi. Jest to jego jedyna rola zapisana na barwnej kliszy filmowej. Ekranizacja ta ukazuje widzowi kolorowy świat, który w odróżnieniu od czarno-białego może wydawać się bardziej realny, mocniej zbliżony do życia, lepiej opowiadający historie, które mogą się przydarzyć każdemu. Dzieło to dodatkowo wyróżnia się niestandardową budową. Jest ono złożone z krótkich epizodów, które dopiero widz poprzez chwilę refleksji jest w stanie złożyć w całość.

Lekarze przeprowadzający sekcję zwłok Laury Van Ee zastanawiają się, co mogło spowodować śmierć młodej dziewczyny. W tym momencie następuje cofnięcie w czasie i widzimy główna bohaterkę, która podczas wizyty u lekarza opowiada o swoim stanie zdrowia oraz o obawach związanych ze swoim małżeństwem. Kolejna filmowa odsłona ukazuje widzowi postać profesora Leonide, tajemniczego hipnotyzera, który w towarzystwie głucho-niemego karła odwiedza dom Laury. Następny przeskok akcji wrzuca nas w rozmowę, jaka toczy się między mężem Laury – Wardem Van Ee, a profesorem. Obydwaj patrzą na zdjęcie tańczącej pary. Tajemnicza kobieta ze zdjęcia przykuwa ich uwagę. Ma ona na sobie zieloną maskę, jednak profesor wydaje się ją rozpoznawać. Widz znowu zostaje przerzucony, tym razem do pokoju Laury, której służąca przynosi paczkę. Dziewczyna ucieszona prezentem otwiera pakunek, co powoduje u niej kolejny atak paniki. W pudełku znajduje się głowa lalki, która jest wierną kopią twarzy naszej bohaterki. Ogólny niepokój u domowników wzbudza twarz-maska, która ukazuje się w oknie. Profesor Leonide poddaje Laurę i jej pokojówkę seansom hipnotycznym, które mają je uspokoić. Jednak kończą się one tragicznie. Następuje kolejny zwrot akcji i po raz kolejny widzimy sekcję zwłok Laury.

Film jest swoistego rodzaju układanką. Z jednej strony składa się z krótkich epizodów, z których każdy może być uznany za krótki film spójny sam w sobie. Z drugiej strony reżyser serwuje nam kilka elementów, które przywodzą na myśl dzieła Davida Lyncha. Głucho-niemy karzeł, maska ukazująca się w oknie, twarz lalki czy też strach, który wydaje się być odrębną postacią w filmie. Widzimy zatem karła, z którym potrafi się porozumieć tylko jedna osoba - profesor Leonide. Ten brak porozumienia byłby zapewne obojętny gdyby nie fakt, że mały człowiek jest niesamowicie agresywny. Kolejny rekwizyt jakim jest głowa lalki wydaje się być łącznikiem pomiędzy istotą ludzką i rzeczą. Główna bohaterka dostaje głowę lalki, która wprost krzyczy do niej, że jest traktowana jak przedmiot. Poza tym sama próba utożsamienia się z różnymi formami naszego lustrzanego odbicia powoduje nie zawsze rozumiany niepokój. Maska ukazująca się w oknie wydaje się mówić, że ktoś cały czas obserwuje każdy ruch domowników. Dzięki temu dom przestaje być schronieniem, zanika jego podstawowa funkcja. To wręcz surrealistyczne zestawienie sytuacji, postaci i scenografii wydaje się być przesadzone, jednak sam sposób przełożenia scenariusza na film kompletnie zmienia takie podejście.

Panika wydaje się przenikać każdy element życia Laury. W pewnym momencie można uznać, że strach jest wzbudzony w głównej bohaterce przez miejsce, w którym się znajduje. Ale czy jest to tylko pomysł widza przyzwyczajonego do filmów, w których dom, mieszkanie, miejsce, odrzuca ludzi, czy wręcz żyje własnym życiem, należy przekonać się samemu. Dzieło to łączy w sobie wiele elementów wykorzystywanych na różne sposoby w późniejszych filmach grozy. Szybkie zmiany akcji sprawiają, że nie sposób się nudzić oglądając ten obraz. Z pewnością kilkadziesiąt minut spędzone przed „Scared to Death” nie okaże się stracone.

Screeny

HO, SCARED TO DEATH HO, SCARED TO DEATH HO, SCARED TO DEATH HO, SCARED TO DEATH HO, SCARED TO DEATH HO, SCARED TO DEATH HO, SCARED TO DEATH HO, SCARED TO DEATH HO, SCARED TO DEATH

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenariusz
+ zaskakujące zwroty akcji
+ niestandardowa budowa filmu

Minusy:

- nie ma

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -