Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:IT CAME FROM BENEATH SEA

IT CAME FROM BENEATH SEA

To Przybyło z Głebin Morza

ocena:7
Rok prod.:1955
Reżyser:Robert Gordon
Kraj prod.:USA
Obsada:Kenneth Tobey, Faith Domergue, Donald Curtis, Ian Keith
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.57
Głosów:7
Inne oceny redakcji:

Lata '50 dały prawdziwy wysyp różnych Monster Movies. Atakowały nas już ogromne mrówki, pijawki, kraby. Po japońskim sukcesie Godzilli, amerykańscy filmowcy postanowili wziąć na warsztat kolejnego morskiego potwora - ogromnych rozmiariów ośmiornicę. Tak właśnie powstał klasyk "It Came From Beneath Sea".

Podczas patrolu, łódź podwodna pod dowództwem komandora Pete'a Matthewsa, zostaje zaatakowana przez nieznaną siłę. Statek udaje się oswobodzić i spokojnie doprowadzić do portu. Na miejscu marynarze odkrywają, że kadłub statku jest pokryty dziwną substancją. Po zbadaniu okazuje się, że należy ona do ogromnego gatunku ośmiornicy, powstałego pod wpływem testów nuklearnych na morzu. Armia nie chce dać temu wiary. Do czasu, kiedy zostaje zaatakowany kolejny statek. Ludzie, którym udało się przeżyć katastrofę, opowiadają o ogromnym stworze, który zaatakował ich podczas rejsu. Tymczasem potwór pojawia się w zatoce San Francisco, gdzie zaczyna siać kolejne zniszczenia.

"It Came From Beneath Sea" jest klasycznym przykładem dobrego starego kina s-f. Dostajemy w nim wszystko czego oczekujemy od pół wiecznego Monster Movie. Prostą fabułę, wyssane z palca teorie naukowe, porządne aktorstwo, patetyczną muzykę no a przede wszystkim wspaniały klimat, który to właśnie przyciąga nas do tych filmów, które nie mogą już nas ani przestraszyć, ani wzbudzić w nas większych emocji.

Największą zaletą filmu, są jednak genialne jak na lata '50 efekty specjalne stworzone przez ówczesnego mistrza w tej dziedzinie Raya Harryhausena (twórcę efektów do m.in. "Earth vs. Flying Saucers"). Budżet nie pozwolił jednak na zanimowanie całej ośmiornicy, dlatego przez cały film widzimy jedynie sześć jej macek. Oczywiście sceny z potworem nie zrobią już na nikim wrażenia, ale jak to zwykle przy starych filmach, należy wziąć pod uwagę rok jego powstania (a jest to już prawie pół wieku!).

Komu polecić film? Chyba każdemu fanowi starych s-f, dla którego liczy się przede wszystkim klimat i dla którego minusem nie jest to, że film na kilometr trąci myszką.

Screeny

HO, IT CAME FROM BENEATH SEA HO, IT CAME FROM BENEATH SEA HO, IT CAME FROM BENEATH SEA HO, IT CAME FROM BENEATH SEA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat
+ efekty specjalne
+ wszystkie uroki pół wiecznego filmu s-f

Minusy:

- nie dla każdego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -