Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:IT CAME FROM OUTER SPACE

IT CAME FROM OUTER SPACE

To Przybyło z Przestrzeni Kosmicznej

ocena:9
Rok prod.:1953
Reżyser:Jack Arnold
Kraj prod.:USA
Obsada:Richard Carlson, Barbara Rush, Charles Drake, Russell Johnson
Autor recenzji:Paweł
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:8.25
Głosów:8
Inne oceny redakcji:

Jack Arnold - czołowy przedstawiciel kina s-f lat '50, wyróżnia się na tle innych reżyserów tego okresu. Swoją twórczościa zawsze potrafił nas czymś pozytywnie zaskoczyć. Czy to wyjątkowym wykonaniem, jak w przypadku "Potwora z Czarnej Laguny", czy to interesującym podejściem do każdego, najbardziej nawet banalnego tematu. Tak właśnie jest w przypadku jednego z jego nasłynniejszych filmów - "It came from outer space", gdzie na warsztat został wzięty jeden z najpopularniejszych motywów s-f - historia przybycia na naszą planetę istot pozaziemskich.

Niedaleko pustynnego, amerykańskiego miasteczka spada meteoryt. Na miejsce zdarzenia jako pierwszy przybywa John Putnam (Richard Carlson) - astronom amator, wraz ze swoją dziewczyną -Ellen Fields (Barbara Rush). Dokonuje on szokującego odkrycia - obiekt, który uderzył o Ziemię, nie jest meteorytem, tylko statkiem kosmicznym, wewnątrz którego prawdopodobnie znajduje się jakaś inteligentna forma życia. Zanim jednak powiadamia innych o swoim odkryciu, statek zostaje zasypany przez tony kamieni, które całkowicie grzebią maszynę. Mimo usilnych próśb Johna naukowcy nie mają zamiaru prowadzić wykopalisk. Ich zdaniem pochłonęłoby to zbyt dużo pieniędzy, a znaleziono by jedynie szczątki meteorytu. W mieście nikt, poza Ellen, nie wierzy w opowieść Johna. Do czasu, gdy zaczynają ginąć ludzie. Wtedy coraz więcej mieszkańców jest skłonnych uwierzyć w historię o kosmitach. Przełom następuje w momencie, gdy John kontaktuje się z obcymi. Dowiaduje się od nich, że ich wizyta na Ziemi nie była planowana - wylądowali tutaj przez pomyłkę. Jedyne czego chcą, to czasu na naprawę statku. Zakładnicy zostali wzięci na wypadek, gdyby ludzie zamierzali pozbyć sie przybyszów. Ponadto kosmici dysponują porażającą w skutkach bronią, która w razie niebezpieczeństwa, byłaby zdolna zniszczyć całą planetę. Mimo ostrzeżenia mieszkańcy miasta, z szeryfem na czele, wyruszają do starej kopalni, aby odbić zakładników i zabić obcych.

"It Came From Outer Space" jest jednym z nielicznych wyjątków wśród setek innych filmów o przybyciu kosmitów na Ziemię. W produkcji Jacka Arnolda to właśnie ludzie występują jako "ci źli". Obcy są istotami inteligentniejszymi od nas, o wiele bardziej wrażliwymi i wyrozumiałymi. Nie przybyli na Ziemię po to aby nas zniszczyć. Boją się kontaktu z nami, ze strachu przed naszą reakcją na ich odmienność (najlepiej obrazuje to wypowiedź głównego bohatera: "Niszczymy to czego nie rozumiemy"). Takie potraktowanie motywu zetknięcia się obcej cywilizacji z naszą, zasługuje na szczególną uwagę, Przede wszystkim przez wzgląd na to, iż jest to film z lat '50. Z okresu, kiedy kino s-f miało być dla widza jedynie bezmyślną rozrywką, a nie wzbudzać w nim głębsze przemyślenia. Poza scenariuszem "It Came From Outer Space" zaskakuje również wspaniałą muzyką, która o dziwo, w przeciwieństwie do reszty filmów tego okresu, nie jest nadmiernie patetyczna. Wprowadza w odpowiedni nastrój i nadaje filmowi odpowiedni klimat. Zdjęcia, efekty specjalne, wygląd tytułowych przybyszów - nie odbiegają od standardów. Mogą przypaść nam do gustu - w zależności od tego czy jesteśmy zwolennikami tego typu produkcji czy nie (nie wszyscy uwielbiają sztuczną scenografię i statki kosmiczne na sznurkach). Jedyną większą wadą dzieła Jacka Arnolda jest momentami zbyt ekspresyjna gra aktorska (sceny, kiedy ludzie spotykają kosmitów), jednak jest to naprawdę mały minus, który z pewnością nie wpływa na całkowitą ocenę filmu.

"It Came From Outer Space" jest filmem wyjątkowym, dostarczającym nam zarówno wspaniałej rozrywki, jak i skłaniającym do głębszych przemyśleń. Bo czy nie powinniśmy, w erze rozwoju nauki, kiedy spotkanie obcej cywilizacji jest coraz bardziej prawdopodobne, zastanowić się nad tym, czy jesteśmy gotowi na takie spotkanie? Czy nie będziemy starali się zniszczyć tego czego nie rozumiemy? Czy będziemy w stanie zaakceptować istoty tak odmienne od nas, kiedy nawet nie potrafimy poradzić sobie z akceptacją siebie nawzajem? Warto nad tym pomyśleć.

Screeny

HO, IT CAME FROM OUTER SPACE HO, IT CAME FROM OUTER SPACE HO, IT CAME FROM OUTER SPACE HO, IT CAME FROM OUTER SPACE HO, IT CAME FROM OUTER SPACE HO, IT CAME FROM OUTER SPACE HO, IT CAME FROM OUTER SPACE HO, IT CAME FROM OUTER SPACE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ scenariusz
+ muzyka
+ klimat

Minusy:

- nieliczne szczegóły

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -