Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLACK DRAGONS

BLACK DRAGONS

Czarne smoki

ocena:6
Rok prod.:1942
Reżyser:William Nigh
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Joan Barclay, George Pembroke
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:1
Głosów:1
Inne oceny redakcji:


„Black Dragons” jest kolejnym wspólnym dziełem Williama Nigh i Beli Lugosiego, i podobnie jak ich wcześniejszy obraz, „Mysterious Mr. Wong”, traktuje o społeczności japońskiej i zagrożeniu jakie rzekomo niosła ona dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych przed wybuchem II Wojny Światowej. Zainteresowanie zarówno orientem jak też odmiennością kulturową Japończyków urozmaicone jest tym razem o elementy nazistowskie, a wszystko to jest kolejną historią opowiadającą o obawach ludu amerykańskiego wobec reszty świata.

Doktor Melcher zostaje wysłany przez nazistów do Japonii, gdzie ma przeprowadzić kilka operacji plastycznych na zlecenie organizacji Black Dragons. Lekarz po upodobnieniu sześciu Japończyków do sześciu amerykańskich przedsiębiorców zostaje zamknięty w więzieniu, by tam właśnie dożyć końca swoich dni i nigdy nie wyjawić nikomu celu swojej wizyty w Japonii. Jednakże utalentowany chirurg plastyczny dzięki swoim zdolnościom podszywa się pod więźnia, który wkrótce zostaje zwolniony. Po wyjściu z więzienia udaje się do Stanów Zjednoczonych, by tam odnaleźć i zgładzić japońskich szpiegów pracujących na zlecenie Adolfa Hitlera.

Obraz jakim jest „Black Dragons” w dziwny sposób łączy strach przed nazistami z obawami związanymi z zalewem Stanów Zjednoczonych przez żółta rasę. Z jednej strony trudno się dziwić temu, że film opowiada właśnie o tych obawach, niemniej jednak obecnie wydaje się to dosyć groteskowym zestawieniem. Albo przynajmniej przesadzonym, jak na jeden pełnometrażowy film. W takim zestawieniu problematyki dzieła trudno oprzeć się stwierdzeniu, że Amerykanie lubią się bać rzeczy, o których maja niewielkie pojęcie. Być może jest to kwestia upływu czasu, niemniej jednak historia uczy nas, że naziści nie pozostawili tak wielkiego spustoszenia w Stanach, jak w Europie. A bliższe spotkanie chłopców amerykańskich z japońskimi miało miejsce pod Pearl Harbor, a nie w centrum wielkich miast. Natomiast walka o wpływy zagranicznych wywiadów w obliczu wojny światowej jest rzeczą naturalną, ale z reguły nie dotyczy w sposób bezpośredni przeciętnego obywatela. Stąd też wywołany przez film strach przed japońskimi nazistami wydaje się nieco przesadzony.

Film, mimo niezwykle skomplikowanej fabuły, początkowo wydaje się nudny, gdyż reżyser nieudolnie postanowił opowiedzieć historię od końca. Dzięki temu zabiegowi przez znaczną część filmu widzimy człowieka, który z niewyjaśnionych powodów morduje ludzi, a ich ciała porzuca przed drzwiami ambasady japońskiej. Natomiast historię jego życia opowiedzianą w niesamowitym skrócie poznajemy dopiero na samym końcu dzieła. I trochę szkoda, bo same operacje plastyczne w połączeniu ze zdejmowaniem masek pośmiertnych wydają się ciekawym i nieczęsto wykorzystywanym elementem w kinie tamtych lat. Podobnie wszyscy bohaterowie na końcu okazują się szpiegami lub wysłannikami rządu i nijak ma się to do wcześniejszego udawania przez nich normalnych obywateli Stanów Zjednoczonych.

Obraz ten wypada obejrzeć w zestawieniu z dziełem „Mysterious Mr. Wong”, również opowiedzianym przez duet Nigh & Lugosi. Ze względu na podobna tematykę, ale też inne i za razem dużo czytelniejsze podejście do scenariusza Z pewnością nie jest ono bardzo odkrywcze niemniej jednak sama kreacja głównego bohatera, stworzona przez najsłynniejszego wampira wszech czasów, zasługuje na chwilę uwagi.

Screeny

HO, BLACK DRAGONS HO, BLACK DRAGONS HO, BLACK DRAGONS HO, BLACK DRAGONS HO, BLACK DRAGONS HO, BLACK DRAGONS HO, BLACK DRAGONS HO, BLACK DRAGONS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ Bela Lugosi
+ charakteryzacja
+ scenografia

Minusy:

- akcja zaczyna się dopiero pod koniec filmu
- niektóre pomysły reżysera

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -