Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE

INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE

Dziwny świat

ocena:7
Rok prod.:1955
Reżyser:Vincent Price
Kraj prod.:USA
Obsada:David Janssen, Barbara Rush, Bradford Dillman, John Beradino
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:1
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

UWAGA! PONIŻSZY TEKST JEST PRIMAAPRILISOWYM ŻARTEM. WSZELAKIE PODOBIEŃSTWO DO PRAWDZIWYCH FILMÓW JEST PRZYPADKOWE

Amerykańskie kino grozy wiele razy opowiadało widzom o wszelkiego rodzaju wyprawach badawczych ukazujących z jednej strony piękno przyrody, z drugiej jednak jej siłę, której nie jest w stanie okiełznać żaden człowiek. Tym razem Monogram Pictures prezentuje całemu światu historię tajemniczej wyprawy badawczej, która dotarła do najciemniejszych zakamarków ziemi.

W wyniku wieloletnich starań grupa naukowców konstruuje kapsułę umożliwiająca nurkowanie w bardzo głębokich akwenach wodnych. Kiedy nareszcie obiekt jest gotowy, pięcioro najodważniejszych badaczy zabiera cały ekwipunek i wypływa w morze. Niestety, podczas zanurzania zostają zerwane liny mocujące podwodny statek. Batyskaf zaczyna coraz głębiej opadać i zarazem nabierać wody. Naukowcy uciekają, jednak ze względu na głębokość i szybko kończące się powietrze nie są w stanie wypłynąć na powierzchnię akwenu. Nagle ich oczom ukazuje się człowiek, który wpływa do podwodnej jaskini. Zrozpaczona ekipa podąża jego śladem. Okazuje się, że w pieczarze jest zarówno tlen jak i światło, natomiast człowiek, dzięki któremu udało im się dotrzeć do schronienia jest obłąkanym rozbitkiem. Pięcioosobowa grupa postanawia wyjść na powierzchnię, jednak ich nowy towarzysz twierdzi, że weszli do przedsionka piekieł, z którego nie ma wyjścia. Naukowcy rozdzielają się, by w labiryncie korytarzy znaleźć drogę do upragnionego prawdziwego świata. Błądząc spotykają się w końcu w punkcie wyjścia, gdzie ustami oszalałego mężczyzny zaczyna przemawiać do nich szatan.

Zainteresowanie przyrodą, a szczególnie jej najciemniejszymi zakamarkami fascynowało ludzi od zawsze. To właśnie w naturze upatrywali oni bóstwa, duchy, swoistego rodzaju magiczne życie. Wszystko bowiem co niepoznane można interpretować w najróżniejszy sposób. Podobnie odmienne stany świadomości, obłąkanie czy w końcu opętanie jest czymś tak nienaturalnym, że powoduje w człowieku chęć wyeliminowania jednostki, która nie pasuje do reszty istot mu podobnych. Podobną sytuację widzimy w filmie, gdzie grupa naukowców postanawia zabić człowieka opętanego, z którym po prostu boją się przebywać w jednym miejscu. Należy się tutaj zastanowić na ile wyeliminowanie jakiejś jednostki wiąże się z pozbyciem zagrożenia. W końcu jeżeli osoba jest tylko nośnikiem przemawiającym w imieniu sił natury czy zła to zabicie jej nie zmieni nic w źródle, z którego pochodzi głos.

Patrząc na sam film jako sekwencję obrazów widzimy przede wszystkim dobrą grę aktorską i równie zadowalająca reżyserię. Sam biało-czarny obraz sprawia wrażenie oddalenia. Oglądamy historię, która działa się dawno temu, dlatego też traktujemy ją z przymrużeniem oka. Z drugiej strony zdjęcia podwodnego świata fascynują większość ludzi na całym świecie, bez względu na to, z jakiej epoki filmowej pochodzą.

Screeny

HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE HO, INCREDIBLE PETRIFIED WORLD, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł
+ reżyseria
+ scenografia

Minusy:

- nie wyróżnia się spośród innych filmów o podobnej tematyce

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -