Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GHOST AND THE GUEST, THE

GHOST AND THE GUEST, THE

Ghost and the Guest

ocena:6
Rok prod.:1943
Reżyser:William Nigh
Kraj prod.:USA
Obsada:James Dunn, Florence Rice, Robert Dudley, Mabel Todd
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Lata 30. i 40. są dla kina grozy czasem, kiedy zaczynają pojawiać się nowe pomysły na kolejne filmy. Wysyp nisko budżetowych dzieł tworzy niesamowicie mocny fundament, na którym powstają kolejne filmy, w tym i arcydzieła, grozy. Podobnie jest z „The Ghost and the Guest”, który ukazując niesamowicie zagmatwaną historię z dużą dawką humoru, odsyła widza do wielu charakterystycznych motywów tak często i chętnie wykorzystywanych w kolejnych dreszczowcach.

Para nowożeńców postanawia spędzić swój miesiąc miodowy w wiejskiej, opuszczonej posiadłości. Pozornie spokojne miejsce z czasem odsłania swoje mroczne tajemnice. Pierwszą niespodzianką spotykającą młodych ludzi jest starzec trudniący się w przeszłości wieszaniem przestępców. Kolejną jest wizyta firmy pogrzebowej, która dostarcza do domu trumnę z ciałem byłego właściciela, co oczywiście ściąga za sobą opłakującą go rodzinę. Ogólne zamieszanie przerywa wizyta inspektorów policji, którzy odkrywają, że trumna jest pusta. Natomiast śledztwo w sprawie zniknięcia ciała dodatkowo komplikuje napad rabunkowy na starą posiadłość.

Film, jakim jest „The Ghost and the Guest”, ukazuje widzowi w ciągu 56 minut niezwykle skomplikowaną intrygę. Dodatkowo akcja rozgrywa się praktycznie w całości w murach starej posiadłości. Z pewnością zarówno czas trwania filmu jak też dosyć ograniczone pole dziania się całej akcji jest wynikiem niskiego budżetu przeznaczonego na nagranie tego właśnie obrazu. Niemniej jednak tego typu ograniczenie wydaje się być bardzo dobrym zabiegiem, gdyż historia opowiedziana w filmie nie jest nudna, cały czas dzieje się coś niezwykle zaskakującego. Można oczywiście powiedzieć, że patrząc z perspektywy dzisiejszego kina grozy „The Ghost and the Guest” nie jest straszny, niemniej jednak w obrazie tym widzimy całą masę elementów, które z czasem ewoluowały w kinie. Poczynając od trupa wypadającego z szafy, przechodząc przez kaskaderskie popisy złodziei, motyw pustej trumny, kończąc na zamknięciu wszystkich zainteresowanych w jednym domu. Bardzo ciekawe jest też wykorzystanie manekinów, które mylą zarówno widza jak też postacie filmowe. Widząc lalkę powieszoną w piwnicy mamy wrażenie, że wisi tam człowiek. Po jakimś czasie sytuacja się powtarza, ale tym razem z prawdziwym wisielcem. Podobnie rzecz się ma z trupem wypadającym z szafy, którego poprzednikiem była kukła.

Jedyną wadą filmu wydaje się być nadmierna ilość humoru. Przesyt dowcipnych sformułowań dodatkowo podkreślone przez charakterystyczne przerysowanie wad głównych postaci zamazuje złożoność intrygi. W związku z tym widz dopiero przy kolejnej refleksji nad filmem jest w stanie oddzielić to, co początkowo śmieszy, od tego wszystkiego, co działo się niejako w tle. Mimo powyższego uchybienia uważam, iż 56 minut poświęconych na obejrzenie „The Ghost and the Guest” nie będzie czasem straconym.

Screeny

HO, GHOST AND THE GUEST, THE HO, GHOST AND THE GUEST, THE HO, GHOST AND THE GUEST, THE HO, GHOST AND THE GUEST, THE HO, GHOST AND THE GUEST, THE HO, GHOST AND THE GUEST, THE HO, GHOST AND THE GUEST, THE HO, GHOST AND THE GUEST, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ reżyseria
+ scenariusz
+ charakteryzacja
+ pomysł

Minusy:

- zbyt duża dawka humoru

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -