Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:I SELL THE DEAD

I SELL THE DEAD

I Sell The Dead

ocena:7
Rok prod.:2008
Reżyser:Glenn McQuaid
Kraj prod.:USA
Obsada:Ron Perlman, Dominic Monaghan, Larry Fessenden, Angus Scrimm, Brenda Cooney
Autor recenzji:paveu
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:6.5
Głosów:4
Inne oceny redakcji:

To trzeba powiedzieć na początku: „I Sell The Dead” nie jest horrorem. Nie jest też durną komedią, której scenariusz stworzono z zaginionych kartek scenariuszy popularnych horrorów, a przerwy wypełniono płytkimi żartami i mongolskimi dialogami. O nie, to nie jest kontynuacja serii „Scarry Movie” (ani innych ”(…) Movie”).

Ignorantem jest ten, który stwierdzi, że „I Sell The Dead” jest filmem w całości oryginalnym i nowatorski. Ignorantem, albo za mało jeszcze w życiu obejrzał. Film zawiera wiele motywów zapożyczonych z popularnych klasyków, jednak nie są one tak krzykliwie podobne do swoich „prototypów” jak w serii „Scarry Movie”. Mamy do czynienia z pewną wtórnością, jednak nie na tyle rażącą, by „ometkować” film jako parodię innego. Każda postać ma swoją autonomiczną tożsamość, historię oraz charakter i tylko w niewielkim stopniu sprawiają, że przychodzi nam na myśl podobny motyw z innych filmów (raczej klasyków). Czy Wam też wydawało się w pewnym momencie, że oglądacie Jacka Torrance’a, który z hobbitem rozkopują groby?

O ile „I Sell The Dead” w dużej mierze opiera się na odkopywaniu grobów, to od fabuły w żadnym wypadku nie wieje „grobową świeżością”. Główny bohater, Arthur, opowiada historię swojego życia kapłanowi. Mają dla siebie jedynie pięć godzin, zanim Arthura spotka śmierć przez ścięcie głowy. Arthur, jako młody chłopiec poszukujący pracy (chce pomóc matce i bratu) spotyka na swojej drodze Williama Grimesa, nauczyciela i towarzysza w okradaniu grobów. Początkowo ich głównym celem były kosztowności, jakie zmarli mieli przy sobie. Jednak, gdy w ich drogę wchodzi zły Doktor Quint, same błyskotki nie wystarczają. Pod groźbą wydania władzom, doktor Quint żądał od naszych bohaterów regularnych dostaw świeżych zwłok. Arthur i Willie musieli się podporządkować, gdyż mieli zasadę, by nigdy nikogo nie zabijać, pomimo osobliwego charakteru pracy. Tylko owa zasada powstrzymywała ich od zapoznania Dr’a Quint’a z kostuchą. Coraz trudniejsze zlecenia sprawiały, że zwłok trzeba było szukać poza cmentarzami, co sprawiło, że w grobach odnajdywali różnego rodzaju nieumarłych, np. wampiry.

Na wielką pochwałę zasługuje montaż i praca kamery. Sceny nakręcono z różnych, naprawdę ciekawych perspektyw, a zmontowano w taki sposób, że mamy wrażenie, jakbyśmy oglądali komiks, co szczególnie mocno da się odczuć przy przedstawieniu postaci, jak również przy samym intro. Reżyseria wypada bardzo sprawnie, co świadczy o bardzo udanym debiucie Glenn’a McQuaid’a. McQuaid dał nam komedię okraszoną dość bogato cechami horroru odświeżając nieco gatunek i wyciągając go z ciemnych i smutnych katakumb, gdzie zewsząd czyha śmierć. Pokazał, że wykopywanie różnej maści nieumarłych może być niekoniecznie dochodowe, ale na pewno zabawne. Liczne, ale subtelne, nawiązania do klasycznych filmów stanowią ukłon w ich stronę, a nie magnes na publiczność (jak w przypadku „Scarry Movie”).

„I Sell The Dead” nie jest filmem ambitnym ani genialnym. Nie jest też pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika horroru, psychopatycznego mordercy, ani hieny cmentarnej. Jest natomiast bardzo dobrą komedią, w której każdy fan horroru i hiena cmentarna znajdzie coś dla siebie.

Screeny

HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD HO, I SELL THE DEAD

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ czarny humor
+ scenografia
+ montaż
+ mroczny klimat
+ obsada
+ nieszablonowe wykorzystanie motywów ze znanych klasyków

Minusy:

- spoczywają na cmentarzu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -