Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLACK FRIDAY

BLACK FRIDAY

Black Friday

ocena:10
Rok prod.:1940
Reżyser:Arthur Lubin
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Boris Karloff, Stanley Ridges, Anne Nagel, Anne Gwynne
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Każdy, kto chociaż raz zachwycił się rolą kreowaną przez Belę Lugosi czy też Borisa Karloffa z pewnością uzna ten film za arcydzieło. Obaj panowie w szczycie swojego rozwoju artystycznego wcielają się w postacie, których nikt nie zagrałby lepiej. Dodatkowo fantastyczny scenariusz przeplatający się z wyrafinowanymi wyczynami kaskaderskimi sprawia, że film ten mimo upływu 70 lat nadal robi ogromne wrażenie na większości widzów na całym świecie.

Doktor Sovac specjalizuje się w chirurgii neurologicznej. Feralny zbieg okoliczności sprawia, że jego najbliższy przyjaciel, profesor Kingsley, na skutek wypadku samochodowego doznaje licznych urazów mózgu. By ratować znajomego Sovac postanawia przeszczepić mu część mózgu pobranego z ciała niedawno zmarłego gangstera. Operacja przechodzi pomyślnie, Kingsley jednak nie utrzymuje równowagi psychicznej i raz jest sobą, a raz Red Cannonem, którego część nosi w swym ciele. Sytuację tę postanawia wykorzystać doktor, gdyż mafiozo przed śmiercią ukrył milion dolarów. Sovac natomiast, marząc o karierze chirurgicznej i licznych eksperymentach, bardzo potrzebuje pieniędzy.

W filmie zwraca szczególną uwagę mistrzowska gra aktorska. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o fantastycznie odegrane role Lugosiego i Karloffa, ale przede wszystkim o wirtuozersko wykreowaną postać profesora Kingsleya. Stanley Ridges przez całe 70 minut ukazuje raz spokojniutkiego profesora literatury, który podchodzi ze szczerą sympatią do swoich studentów i w zasadzie nie widzi świata poza uczelnią, a raz brutalnego bandytę obracającego się w półświatku, nocnych klubach i pośród dziewczyn do towarzystwa. Co więcej, by odegrać tak skrajne charaktery nie musi się on posiłkować drastyczną zmianą stroju czy ekstrawaganckim makijażem. Zmienia tylko delikatnie uczesanie, a wszystko wokół pozostaje takie samo. Dzięki temu zabiegowi bardzo uwidacznia się różnica w postawie człowieka, który na skutek wypadku zaczyna cierpieć na rozdwojenie jaźni.

Warto nadmienić, iż „Black Friday” pełne jest seansów hipnotycznych i to nie tylko udawanych, gdzie Sovac hipnotyzuje Kingsleya, ale też takich prawdziwych, w których zahipnotyzowany Bela Lugosi zaczyna się dusić podczas sceny w szafie. Tego typu zabiegi niesamowicie dynamizują akcję i wywołują zachwyt wśród widzów.

O dziele tym można powiedzieć wiele, jednak najważniejszym jest to, że nadmiar pomysłów i skonfrontowanie dwóch bardzo charakterystycznych aktorów w połączeniu z zaangażowaniem reżyserskim powinno filmowi wróżyć same sukcesy kinematograficzne. Bardzo często bywa inaczej, nie mniej jednak „Black Friday” zasługuje na miano arcydzieła, gdyż w pełni realizuje wszystko to, co w czarnym kinie akcji powinno być zawarte.

Screeny

HO, BLACK FRIDAY HO, BLACK FRIDAY HO, BLACK FRIDAY HO, BLACK FRIDAY HO, BLACK FRIDAY HO, BLACK FRIDAY HO, BLACK FRIDAY HO, BLACK FRIDAY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobór i gra aktorów
+ charakteryzacja
+ reżyseria
+ akcja i napięcie
+ pomysł

Minusy:

- brak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -