Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:KILL THEORY

KILL THEORY

Teoria zabijania

ocena:6
Rok prod.:2008
Reżyser:Chris Moore
Kraj prod.:USA
Obsada:Agnes Bruckner, Patrick John Flueger, Taryn Manning, Teddy Dunn, Ryanne Duzich, Daniel Franzese, Steffi Wickens, Theo Rossi
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wstępu nie będzie, bo po obejrzeniu „Kill Theory” nic ciekawego, co mogłoby posłużyć za prolog, do głowy mi nie przyszło. I wcale nie dlatego, iż obraz Chrisa Moore’a jest zły. Wręcz przeciwnie, nastawiony na gniota, obejrzałem całkiem przyzwoity slasher. No właśnie slasher... Co interesującego we wstępnie do recenzji filmu zrobionego w tejże konwencji można napisać? Nie będę więc czarował. Wspomnę tylko, iż „Kill Theory” jest jednym z ośmiu filmów pokazywanych w ramach czwartej edycji After Dark Horrorfest.

Grupa kończących szkołę licealistów wyjeżdża na totalne odludzie do wypasionej willi należącej do jednego z bohaterów. Ostatnie wspólne dni pragną spędzić pijąc wódę, uprawiając seks, opalając się i pływając po ogromnym jeziorze piękną, wielką motorówką. Jak to bywa w tego typu filmach, po kilku chwilach sielanki dla młodziaków zaczyna się koszmar. Okazuje się bowiem, iż uzbrojony szaleniec postanowił zagrać z nimi w grę. Dając im kilka godzin do namysłu oznajmia, iż imprezę żywa opuści tylko jedna osoba. I to od nich zależy, kto będzie tym wybrańcem.

Amerykańska nastoletnia padlina jest? Jest, i to w sporych ilościach. Piękne, chętne laski są? Ba, nawet kilka. Impreza na łonie natury jest? Ależ oczywiście, męska młodzież chleje do oporu zarówno na łonie wspaniałej natury, jak również na łonach swych cudownie średnio rozgarniętych białogłów. Uzbrojony i pełen „twórczej” inwencji morderca jest? A jakże! Nie tylko uzbrojony, lecz także dobrze przygotowany, bo dzieciaków, na których się zasadził, obserwował od wielu miesięcy. Co więcej, nasz psychopata lubi sobie pofilozofować. Wreszcie są i morderstwa, których ofiarami kolejno padają coraz bardziej przerażeni młodzi ludzie.

Jak widać, są wszystkie niezbędne składniki, potrzebne do „wysmażenia” dobrego slashera. Bo pominąwszy wszystkie zawarte w filmie głupoty oraz czasami do bólu wręcz nielogiczne zachowania bohaterów, „Kill Theory” to bardzo przyzwoity kawałek horroru. Jak wspomniałem wyżej, gatunkowo nie brakuje mu niczego, a oprócz slasherowego standardu obraz Moore’a zaskakuje przyzwoitą, momentami bardzo dynamiczną realizacją, prostą, lecz zgrabnie ujętą w klamrę historią oraz ciekawym pomysłem na filmową puentę. Ta ostania początkowo może lekko irytować (bełkoczący o moralności „zły pan” jakoś za bardzo kojarzy się z „Piłą”), z czasem jednak okazuje się nie taka głupia. Przez czyny i słowa filmowego czarnego charakteru twórcy „Kill Theory” próbują nas przekonać, iż zdecydowana większość ludzi znajdując się w sytuacji ekstremalnej przede wszystkim będzie myślała o własnym bezpieczeństwie. Co więcej, by przeżyć, poświęci temu celowi życie innych, nawet swoich najbliższych przyjaciół. Bo jak się okazuje bardzo zżyta ze sobą filmowa paczka znajomków okazuje się grupką egoistów i hipokrytów, którzy słodząc sobie niemiłosiernie tak naprawdę myślą tylko o zaspokajaniu własnych potrzeb. Swoimi czynami pokazują, iż w obliczu namacalnego zagrożenia przyjaźń i poświęcenie są nie tylko nic nieznaczącymi słowami, lecz mogą stanowić wręcz balast utrudniający przeżycie kolejnych minut czy godzin. Czy powyższe tezy są słuszne? Zapewne wielu widzów zdecydowanie się pod nimi podpisze. Inni potraktują je jako daleko idące uproszenia, w sam raz na miarę horroru klasy B.

Moralne kontrowersje nie zmieniają jednak faktu, iż dla fanów slasherów obraz Chrisa Moore’a może być bardzo ciekawą propozycją. Widać, iż twórcy, znając zapewne wszystkie najważniejsze dokonania tego podgatunku, dokładnie przemyśleli to, co chcą pokazać na ekranie. Nie wdając się w jakieś dziwne zawiłości, zrobili film prosty i bezpretensjonalny, a zarazem dynamiczny oraz pozbawiony obrażających ludzką inteligencję głupot. Czy można wymagać czegoś więcej od przyzwoitego slashera?

Screeny

HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY HO, KILL THEORY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ jak na slasher niezła historia
+ dynamiczny
+ zrobiony na luzie, ale profesjonalnie
+ fanom tego typu kina powinien się spodobać
+ krótko i na temat, bez zbędnych dywagacji

Minusy:

- absolutnie nic nowego w temacie
- nie dla widzów gardzących slasherami

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -