Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR II, EP. 07: THE SCREWFLY SOLUTION

MASTERS OF HORROR II, EP. 07: THE SCREWFLY SOLUTION

Masters of Horror II, Ep. 07: The Screwfly Solution

ocena:4
Rok prod.:2006
Reżyser:Joe Dante
Kraj prod.:USA
Obsada:Jason Priestley, Kerry Norton, Linda Darlow, Brenna O'Brien
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Miłośnikom horrorów nazwisko Joe’go Dante nie powinno być obce. To spod jego ręki wyszły takie filmy grozy jak „Piranha” (1978) czy „The Howling” (1981). On także w wydatny sposób przyczynił się do powstania obrazu „Gremlins” (ten może nie jest horrorem w pełnym tego słowa znaczeniu, lecz z konwencji grozy czerpie całymi garściami). Nic więc dziwnego, iż Mick Garris, pomysłodawca „Masters of Horror”, aż dwukrotnie zaprosił Dante do udziału w swoim przedsięwzięciu. Najpierw autor „Piranii” wyreżyserował epizod zatytułowany „Homecoming”, później, swoim nazwiskiem podpisał odcinek „The Screwfly Solution”.

W niektórych amerykańskich miastach niezwykle agresywni mężczyźni zabijają kobiety. Kiedy liczba ofiar zaczyna sięgać tysięcy, władze amerykańskie zaczynają mówić o epidemii. Początkowo naukowcy podejrzewają, iż zachowanie męskiej części populacji może mieć coś wspólnego z pestycydami nowej generacji stosowanymi w rolnictwie. Kiedy jednak okazuje się, iż mordy na kobietach dokonywane są na całym świecie, grupa amerykańskich naukowców zaczyna podejrzewać, iż do apokalipsy ktoś dopuścił z pełną świadomością.

Streszczenie mogłoby sugerować, iż film zaproponowany przez, Joe’go Dante, jakby nie było weterana horroru, zawiera w sobie dość duży potencjał. W rzeczywistości jednak „The Screwfly Solution” to godzinna droga przez mękę. Reżyser w swoim filmie postanowił zabrać głos w kilku dręczących współczesne społeczeństwa kwestiach. W bardzo krytyczny sposób wypowiada się o dokonaniach naukowców w dziedzinie genetyki. Nie pozostawia także suchej nitki na męskiej części naszego globu odpowiedzialnej za postrzeganie kobiet przede wszystkim przez pryzmat seksualnych pragnień i fantazji (Dante zwolennikiem political correctness?). Wreszcie Amerykanin w bardzo krytyczny sposób wypowiada się na temat grabieżczej polityki człowieka wobec ziemskiej flory i fauny. Wszystko to poniekąd wydaje się słuszne, szkoda tylko, że w rękach autora „The Howling” nie składa się w zmuszającą do myślenia i przyciągającą uwagę całość. Taki stan rzecz ma dwie przyczyny. Po pierwsze, Dante z pomysłu będącego domeną twórców science fiction chciał wycisnąć jak najwięcej horroru. Nic więc dziwnego, że wyszła z tego ciężkostrawna hybryda. Drugi powód to przewidywalność „The Screwfly Solution”. Tak naprawdę już w pierwszej połowie uważny widz domyślić się może, czyje działania przyczyniły się do rozprzestrzeniania tajemniczego wirusa.

W obu seriach „Masters od Horror” na przykładzie kilku epizodów mogliśmy zobaczyć, iż ograniczenia czasowe (czas trwania każdego odcinka to ok. 60 min.) oraz finansowe wcale nie muszą być przeszkodą w przedstawieniu intrygującej i niebanalnej historii. Tylko że ich autorzy skupiali się nie tyle na wielkich sprawach typu pandemia czy apokalipsa, a przede wszystkim na grozie paraliżującej życie pojedynczych ludzi. Siłą rzeczy tak film stawał się nie tylko ciekawszy, lecz także o wiele bardziej wiarygodny. Niestety, obraz „The Screwfly Solution” nie sprawdził się nie tylko jako intrygująca i oddziałująca na wyobraźnię widza historia, lecz nade wszystko jako wizja końca świata mającego być nauczką dla ludzkości za jej bezmyślny i bezrefleksyjny sposób bycia.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 07: THE SCREWFLY SOLUTION HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 07: THE SCREWFLY SOLUTION HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 07: THE SCREWFLY SOLUTION HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 07: THE SCREWFLY SOLUTION HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 07: THE SCREWFLY SOLUTION HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 07: THE SCREWFLY SOLUTION

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kilka ciekawych pomysłów
+ niektóre spostrzeżenia dotyczące natury człowieka

Minusy:

- nudny
- zbyt jednoznaczny
- przewidywalny
- zakończenie wręcz idiotyczne
- telewizyjny przeciętniak

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -