Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret

BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret

Black Sleep

ocena:8
Rok prod.:1956
Reżyser:Reginald Le Borg
Kraj prod.:USA
Obsada:Basil Rathbone, Akim Tamiroff, Lon Chaney JR, John Carradine, Bela Lugosi
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Eksperymenty medyczne, starsze niż kino, od zawsze fascynowały twórców filmowych. Kolejne odsłony szalonych lekarzy i pielęgniarek po dziś dzień ozdabiają wiele produkcji i raczej nie wydaje się by temat ten był na wyczerpaniu. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie lekarz wykonując swój zawód włada życiem przeciętnego człowieka. A trudno sobie wyobrazić, by dla istoty ludzkiej istniało coś ważniejszego niż jego własne bycie w świecie. „Black Sleep” dotyka również tego tematu, ponadto odnosi się do całego wachlarza elementów ściśle związanych z etyką lekarską.

Doktor Gordon Ramsey zostaje niesłusznie skazany na karę śmierci za morderstwo. Oczekując na wyrok zostaje odwiedzony przez dawnego wykładowcę, Sir Joela Cadmunda. Mentor ofiaruje młodemu człowiekowi proszek nasenny, który ma rozwiązać wszystkie jego problemy. Wkrótce więzienny lekarz znajduje ciało Gordona. Po trumnę ze zmarłym zgłasza się nie kto inny jak Sir Joel, który w zaciszu domowego ogniska wybudza ze śmiertelnego letargu Ramseya. Stary chirurg dokonuje tego magicznego wyczynu tylko po to, by młody lekarz pomógł mu zoperować mózg jego przepięknej małżonki cierpiącej na zator mózgu. Prosta historia zaczyna się komplikować w momencie kiedy Gordon zaczyna odkrywać kolejne tajemnice Cadmunda.

Tytułowy „Black Sleep” to oczywiście magiczny proszek spowalniający do zera siły życiowe. By było ciekawiej, miał on swoje użycie w kulturze Indian, gdzie pod nazwą nind andhera używany był podczas magicznych obrzędów. Podobnie filmowy Sir Joel wykorzystuje wiedzę Indian, by zaczarować zarówno młodego człowieka jak też cały wymiar sprawiedliwości. XX-wieczny szaman przeprowadzając wiele operacji mózgu działa oczywiście w imię dobra ludzkości, ale przede wszystkim z miłości do swojej przepięknej żony. Niemniej jednak wydaje się, że czary lepiej mu wychodzą niż operacje.

Patrząc od strony techniczno – wizualnej film ten ogląda się bardzo dobrze. Biało-czarno, dobrze oświetlone sceny tworzą wyśmienite obrazy. Za każdym razem widz spotyka się z odpowiednim ukazaniem tego, co w danym momencie jest ważne. Nie widzimy tu zbędnych elementów scenografii czy też nadmiernego nagromadzenia ludzi. Każdy aktor doskonale wystylizowany w mistrzowski sposób odgrywa swoją rolę. Natomiast odpowiednie spowolnienia i przyspieszenia akcji sprawiają, że nie sposób się nudzić podczas oglądania tego dzieła.

Screeny

HO, BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret HO, BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret HO, BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret HO, BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret HO, BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret HO, BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret HO, BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret HO, BLACK SLEEP a.k.a Dr. Cadman’s Secret

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ scenografia
+ pomysł
+ stylizacja postaci
+ akcja
+ fantastyczne ukazanie operacji mózgu

Minusy:

- mało muzyki

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -