Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MASTERS OF HORROR II, EP. 08: VALERIE ON THE STAIRS

MASTERS OF HORROR II, EP. 08: VALERIE ON THE STAIRS

Masters of Horror II, Ep. 08: Valerie on the Stairs

ocena:7
Rok prod.:2006
Reżyser:Mick Garris
Kraj prod.:USA
Obsada:Tyron Leitso, Christopher Lloyd, Clare Grant, Tony Todd
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:5.5
Głosów:2
Inne oceny redakcji:

Patrząc na nazwiska twórców, którzy przyczynili się do powstania odcinka „Masters of Horror” zatytułowanego „Valerie on the Stairs” trudno oprzeć się wrażeniu déjà vu. Reżyserem przedsięwzięcia jest Mick Garris, pomysłodawca całej serii. Scenariusz napisany został na podstawie opowiadania Clive’a Barkera, zaś jedną z głównych ról zagrał Christopher Lloyd, znany chociażby z kreacji Emmetta Browna w „Back to the Future”. Wymienieni przeze mnie panowie już kiedyś spotkali się podczas kręcenia horroru dla telewizji. Mam tu na myśli produkcję zatytułowaną „Quicksilver Highway”. Nie najgorsza to była rzecz, choć trudno ją uznać za arcydzieło gatunku. Podobnie sprawa się ma z „Valerie on the Stairs”. Ogląda się go nieźle, trudno jednak doszukiwać się w nim emocji, które dostarczyć powinien każdy rasowy horror.

Zaadaptowana przez Garrisa historia opowiada o Robie Hanisey’u, młodym i mającym wielkie ambicje pisarzu, który po kłótni z narzeczoną postanawia wyprowadzić się do hotelu. Pokój znajduje w Highberger House. Jest to miejsce zamieszkiwane przez takich jak on, pisarzy, którzy albo dawno temu opublikowali jakiejś powieścidło i teraz pracują nad kolejną, albo przez „wielkich artystów” od bardzo wielu lat pracujących nad swoim opus magnum. Niestety, ambitnemu twórcy nie będzie dane w spokoju napisać pierwszego dzieła. Dość szybko odkrywa on, iż Highberger House jest nawiedzone. Co jakiś czas na schodach hotelu spotyka błagającego go o pomoc ducha pięknej kobiety. Hanisey wiedziony odruchem serca postanawia zgłębić tajemnicę eterycznej Valerie. To jednak nie do końca podoba się pozostałym mieszkańcom hotelu.

Garris w epizodzie „Valerie on the Stairs” udowodnił, iż ciekawe opowiadanie filmowych historii nie jest mu obce. Godzinny seans mija bardzo szybko. Na szczęście twórca „Sleepwalkers” nie próbuje kreować swojego filmu ani na wiekopomne, naszpikowane nie wiadomo jaką symboliką dzieło, ani też nie chce nam „sprzedać” prostackiej historii pełnej wrzasków i lejącej się z ekranu krwi. Kręcąc „Valerie on the Stairs” Garris doskonale zdawał sobie sprawę z tego, iż większość odbiorów lubujących się w horrorach ceni ten gatunek za niezwykłą atmosferę i stale narastające napięcie. Stąd też zapewne sięgnął po konwencję ghost stories, by za jej pomocą opowiedzieć historię z jednej strony dzięki swej niesamowitości wpływającą na emocje widza, z drugiej zaś eksplorującą tematykę wpływu sztuki na życie człowieka.

Przy wgłębieniu się w opowieści Garrisa/Barkera okazuje się, iż zarówno w filmie jak i w literackim pierwowzorze obaj twórcy między wierszami starają się przeniknąć istotę artystycznej kreacji. Podobnie jak Wisława Szymborska w „Radości pisania”, obaj starają się pokazać, iż twórca w swoim dziele jest wszechwładnym bóstwem posiadającym władzę totalną. Tyle że noblistka starała się wyeksponować kreacyjne aspekty tworzenia, zaś w adaptacji prozy Barkera jej autor skupił się na mrocznej, silnie destrukcyjnej stronie pracy artysty.

„Valerie on the Stairs” z krzesła nie zwala. Nie wywołuje także dreszczy, ani nie zmusza do głębokich refleksji natury filozoficzno-etycznej. Mnie jednak epizod w reżyserii Garrisa oglądało się dobrze nie tylko ze względu na sprawność reżysera w opowiadaniu, lecz także dzięki ekipie, jaką udało się reżyserowi „ściągnąć” do swojego prospektu. Mam tu na myśli nie tylko Clive’a Barkera, lecz także Christophera Lloyda oraz Tony’ego Todda.

Screeny

HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 08: VALERIE ON THE STAIRS HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 08: VALERIE ON THE STAIRS HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 08: VALERIE ON THE STAIRS HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 08: VALERIE ON THE STAIRS HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 08: VALERIE ON THE STAIRS HO, MASTERS OF HORROR II, EP. 08: VALERIE ON THE STAIRS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:


+ całkiem nieźle opowiedziana historia
+ kilka refleksji dotyczących pracy artysty
+ dobrze się ogląda
+ ciekawe zakończenie
+ zabawna rola Tony’ego Todda

Minusy:

- początek bardzo sztampowy
- nieraz mogliśmy już obejrzeć tego typu historie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -