Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BENEATH STILL WATERS

BENEATH STILL WATERS

Beneath Still Waters

ocena:6
Rok prod.:2005
Reżyser:Brian Yuzna
Kraj prod.:Wielka Brytania / Hiszpania
Obsada:Michael McKell, Raquel Meroño, Patrick Gordon, Charlotte Salt
Autor recenzji:BartX
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Czy można nie kochać Briana Yuzny? To przecież facet, który nakręcił dwie części „Re-Animatora”, „Powrót żywych trupów 3” czy przeobrzydliwie zabawną satyrę na współczesne amerykańskie społeczeństwo pt. „Society”; poza tym przyłożył rękę do wielu horrorów wyreżyserowanych przez Stuarta Gordona – m.in. zaproponował mu nakręcenie słynnego „Dagona” w nowoutworzonej wówczas wytwórni Fantastic Factory. Jakkolwiek nie bylibyśmy jednak w tym artyście zakochani, jego najnowsze dokonania reżyserskie trudno uznać za dorównujące dawnych klasykom. Widzieliście „Fausta” (2000) albo „Rottweilera” (2004)? Jeśli tak, to pewnie wiecie o czym mówię. „Beneath Still Waters”, dzieło, które przed premierą w 2005 r. musiało trochę poleżeć na półce, nie jest wcale najgorszym dokonaniem Yuzny (choć niektórzy recenzenci pluli nań okropnym jadem), ale też rzadko kiedy zachwyca.

Rok 1965, miasteczko Marienbad w północnej Hiszpanii. Nie ma tu już niemal żadnej żywej duszy bo jakiś czas temu podjęto decyzję o całkowitym zatopieniu terenu całego miasteczka. Wiąże się to z budową tamy, co z kolei miałoby poprawić sytuację ekonomiczną regionu. Jak się jednak szybko przekonamy, Marienbad wcale nie jest tak opuszczonym miejscem, jak to się mogło początkowo wydawać… a w czterdzieści lat później w jeziorze stworzonym na miejscu miasteczka zaczynają ginąć ludzie…
Yuzna i tym razem nie zawodzi jeśli chodzi o sprawne prowadzenie akcji i zatrudnianie atrakcyjnych aktorek, ale za to dość poważnie zawodzi sama fabuła filmu. Pomimo ciekawego wstępu i zbudowania w nim odpowiedniego klimatu grozy, po pewnym czasie tajemnica zatopionego miasteczka przestaje wciągać i czekamy już tylko na kolejne eksplozje przemocy, perwersji i dziwaczności, jakie zrodziły się tym razem w umyśle reżysera. To oczywiście też sprawia przyjemność, ale trochę żal dobrego pomysłu wyjściowego – i paru momentów prawdziwego napięcia – kiedy ostatecznie wszystko sprowadza się do sprawnie nakręconego zbioru oderwanych od siebie horrorowych epizodów.
Choć nie, przepraszam: mamy tu jeszcze całkiem niezłą końcówkę, w której wraca efektownie budowana atmosfera grozy i widać, że scenarzysta miał jednak jakiś pomysł na ten film. Problem w tym, że ktoś, kto nie ma szczególnej cierpliwości do tego typu dzieł, padnie na długo przed finałem i pewnie nie będzie miał najlepszych wspomnień z seansu.
Jest jeszcze jedna sprawa. Jak niektórzy mogli się zorientować po streszczeniu fabuły, „Beneath Still Waters” pod pewnymi względami przypomina wspomnianego tu już „Dagona”: tam też mieliśmy przecież hiszpańskie miasteczko skrywające mroczną tajemnicę, i tam również prawdziwe Zło kryło się pod powierzchnią wody. Można by na te podobieństwa machnąć ręką gdyby film Yuzny zapewniał podobny dreszczyk emocji, jakiego doświadczaliśmy oglądając dzieło Gordona. Tak jednak nie jest. „Beneath Still Waters” jest filmem znacznie mniej mrocznym, rzadziej trzyma w napięciu i nie oddaje tak dobrze jak „Dagon” ducha zapomnianego przez cywilizowany świat miasteczka –mimo, że w tym wypadku mamy do czynienia z miasteczkiem znajdującym się na dnie jeziora, co – wydawałoby się – stwarza idealne warunki dla zagęszczania atmosfery grozy.
W pojedynku Yuzna kontra Gordon, zwycięża więc ten drugi, ale kto lubi pokręcony, momentami dość chaotyczny styl opowiadania Yuzny, ten powinien się na omawianym filmie całkiem nieźle bawić. W końcu przedzierając się przez filmografię reżysera można trafić na dużo słabsze rzeczy. Na przykład „Rottweilera”.

Screeny

HO, BENEATH STILL WATERS HO, BENEATH STILL WATERS HO, BENEATH STILL WATERS HO, BENEATH STILL WATERS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ momentami trzyma w napięciu
+ ciekawe zawiązanie akcji
+ niezły finał

Minusy:

- nierówny
- w pewnym momencie przestaje wciągać

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -