Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:RETURN OF THE VAMPIRE

RETURN OF THE VAMPIRE

Powrót wampira

ocena:9
Rok prod.:1944
Reżyser:Lew Landers
Kraj prod.:USA
Obsada:Bela Lugosi, Frieda Inescort, Nina Foch, Miles Mander, Roland Varno, Mat Willis
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Tytułowy „Powrót wampira” może oznaczać tylko jedno – oto hrabia Dracula powraca na ziemię, by po raz kolejny zniszczyć wiele młodych ludzkich istnień. Tym razem w ziemskich eskapadach towarzyszy mu wilkołak. Cała historia jak zwykle oscyluje wokół postaci przepięknej młodej kobiety, która dzięki swoim wdziękom skazana jest na zainteresowanie wampira. Niemniej jednak temat tak często ukazywany w kinie grozy, tym razem jest zaprezentowany w tak piękny sposób, że trudno przejść obok niego obojętnie.

W filmie Landersa przede wszystkim uwagę widza przyciąga niesamowita scenografia. Tajemnicze konary drzew przeplatające się z nieprzeniknioną mgłą dodatkowo wbogacone przez zahipnotyzowaną kobietę wędrującą bez celu po cmentarzu wydają się być niezwykle kiczowatymi elementami. Tymczasem w naszym obrazie są zarówno piękne jak też niezwykle pasujące do całego filmu. Sztuczna i przerysowana scenografia bezgranicznie wciąga widza w bajkowy świat młodych dziewcząt uciekających przed wampirami. Dodatkowo w obrazie wykorzystano archiwalne nagrania samolotów bombardujących miasta oraz sceny ze zniszczonymi budynkami wielkich miast. Tego typu zderzenie bajkowości z historycznością wydaje się być nieadekwatne, gdy tymczasem doskonale się ze sobą komponuje w „Powrocie wampira”.

W obrazach, w których gra Bela Lugosi można dostrzec wspólny mianownik – każda scena jest zdominowana poprzez jego osobę. To właśnie on kieruje całą akcją, nadaje jej swoistą prędkość i rozwój. Niemniej jednak w naszym obrazie każdy aktor jest na tyle charakterystyczny, że cała akcja nie zamyka się tylko i wyłącznie w obrębie jednego kluczowego bohatera, ale jest dopracowana również od strony postaci pobocznych, drugoplanowych co sprawia, że widz skupia się przede wszystkim na grze aktorskiej. Natomiast niesamowite tło w postaci scenografii wyśmienicie buduje przestrzeń dla tejże gry.

Jedynym minusem całego filmu jest zbyt oczywiste zakończenie. Tutaj oczywiście trzeba nadmienić, że jest to wada którą spostrzega widz w XXI wieku, który zaznajomiony jest z ogromną ilością wszelakich filmów grozy. Niemniej jednak wydaje się, że klasyczny happy end zyskałby wiele poprzez minimalne niedopowiedzenie czy też odrobinę zamieszania.

Obraz ten jak przystało na produkcje z lat 40. jest wyśmienitym kąskiem dla widzów rozkochanych we wczesnym kinie grozy lub też rozmiłowanych w kreacjach stworzonych przez Belę Lugosi. Natomiast dla fanów kosmitów i ogromnej ilości efektów specjalnych dzieło to może być jedynie czysto historycznym odniesieniem do postaci wampira.

Screeny

HO, RETURN OF THE VAMPIRE HO, RETURN OF THE VAMPIRE HO, RETURN OF THE VAMPIRE HO, RETURN OF THE VAMPIRE HO, RETURN OF THE VAMPIRE HO, RETURN OF THE VAMPIRE HO, RETURN OF THE VAMPIRE HO, RETURN OF THE VAMPIRE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niesamowita scenografia
+ doskonała gra aktorska
+ reżyseria
+ odpowiednie wyważenie długości i jakości poszczególnych scen

Minusy:

- mało zaskakujące zakończenie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -