Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:INSOMNIA

INSOMNIA

Insomnia

ocena:8
Rok prod.:2011
Reżyser:Lethargus Lethargus
Kraj prod.:Polska
Obsada:Malphas, W.
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:10
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Formalnie wciąż nie możemy mówić o polskim kinie grozy. Twórczość Patryka Jurka wciąż oscyluje w okolicach „off-u”, produkcje typu „Pora mroku” czy „Legenda” stały się synonimem porażki, a dzieła typu „Hiena”, „Palimpsest” i „Dom zły” jedynie ocierają się o grozę. Może więc warto zwrócić uwagę na całkowicie niezależne, ambitne kino ocierające się o awangardę? Jest to oczywiście kino skierowane do bardzo wąskiego, wręcz hermetycznego grona odbiorców, niemniej produkcje typu „Intelekt kollapse”; „The Fall” czy „Vixo” pokazują, że w Polsce istnieją twórcy potrafiący przekazać nawet w krótkim metrażu więcej grozy i głębi niż wszystkie wymienione wyżej filmy. Do tego grona dołącza „Insomnia” niezależnego studia Dark Off.

Bohaterem obrazu jest nieznany mężczyzna cierpiący na tytułową bezsenność. Doświadcza on klinicznych objawów tego schorzenia, które z kolei prowadzą do zaburzeń psychicznych, narastających halucynacji, wreszcie problemów z oddzieleniem rzeczywistości od fikcji. Bohater zaczyna doświadczać wizji własnej śmierci, która objawia mu się pod postacią nękającego go demona.

Parafrazując słynne powiedzenie, streścić ten film to jak zatańczyć o architekturze. To dzieło wymykające się jednoznacznym ocenom, nie mieszczące się w konwencjonalnych ramach i szufladach. Czarno-białe, gruboziarniste kadry wypełniają ujęcia mroczne, depresyjne i ponure. Nie bez przyczyny wspomniałem wcześniej o „The Fall”, z tą różnicą, że oniryzm i surrealizm tamtej produkcji ratowało nacechowanie symboliką, podczas gdy dość nieporadnie prezentowali się aktorzy. W przypadku „Insomnii” nie możemy mówić o tego typu potknięciach. Inna sprawa, że symbolika jaką zarzuca nas Lethargus w swoim debiutanckim filmie potrafi istotnie przytłoczyć.

Oto kino psychologiczne przechodzi niepostrzeżenie w świat grozy, która nie atakuje jednak widza brutalnością czy okrucieństwem, a niepokojem i strachem, umiejętnie budowanym poprzez kolejne ujęcia i minimalistyczną ścieżkę dźwiękową. Poczucie klaustrofobii i narastającego szaleństwa wytwarza klimat i aurę tajemniczości. Personifikacja śmierci jako długowłosego młodzieńca kieruje nas w stronę legend ludowych, podzielenie obrazu na kolejne rozdziały nawiązuje z kolei do wiersza „Bezsenność” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pojawiające się co pewien czas niby statyczne ujęcia odnoszą się wyraźnie do malarstwa impresjonistycznego. Liryczność przenika się z grozą, niepokój z tajemniczością, smutek z ciekawością.

„Insomnia” to także manifest twórców, którzy celowo ukrywają się pod pseudonimami, by nie odwracać uwagi od filmu swymi nazwiskami, by pozwolić się skupić na dziele, nie na osobach. To także swoista prezentacja światopoglądu, depresyjnego i ponurego, ale przedstawiająca twórców świadomych i zdecydowanych. Jeżeli zaintrygowały Was pierwsze filmy Clive'a Barkera, jeżeli ujął Was „Begotten” (nie fabułą, ta jest nieporównywalna - a formą przedstawienia świata), wyglądajcie kolejnych produkcji studia. Mam nadzieję, że nie spotka go los poprzednich artystycznych miniatur.

Na koniec trzeba jednak dodać łyżkę dziegciu. Tego typu kino nie ma szans na zdobycie większego poklasku. Jest to bolączka produkcji artystycznych, które czasem są tak przeintelektualizowane, że dla przeciętnego widza wręcz niezrozumiałe. Tak też, bez wątpienia, jest i w tym przypadku. „Insomnia” to film trudny, ambitny i wymagający. Zdecydowanie dla nielicznych. I zdecydowanie wart polecenia.

Screeny

HO, INSOMNIA HO, INSOMNIA HO, INSOMNIA HO, INSOMNIA HO, INSOMNIA HO, INSOMNIA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kino artystyczne
+ wielopłaszczyznowość
+ znakomicie wykreowany nastrój niepokoju
+ realizacja (czerń i biel, niemy)
+ obraz i udźwiękowienie

Minusy:

- dla większości okaże się przeintelektualizowany i trudny w odbiorze
- dla niewielkiej grupy zwolenników kina depresyjnego i artystycznego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -