Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GEMINI

GEMINI

Bliźniacy

ocena:8
Rok prod.:1999
Reżyser:Shinya Tsukamoto
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Masahiro Motoki Roy , Shiho Fujimura
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:5.5
Głosów:6
Inne oceny redakcji:

Shinya Tsukamoto zasłynął przede wszystkim jako twórca mrocznej, cyberpunkowej dylogii : "Tetsuo : Iron Man" oraz "Tetsuo 2 : Body Hammer"). Większość jego dzieł korzysta obficie z estetyki szoku, traktując ją jako tworzywo artystyczne. Po filmach o ludziach - maszynach i brutalnych bokserach japoński reżyser zrobił jednak stylistyczną woltę. Akcję swego być może najbardziej dopracowanego filmu, "Gemini", umieścił na początku XX wieku ( a nie - tak jak dotychczas - współcześnie lub w niedalekiej przyszłości), industrialną muzykę zastąpił nastrojowymi melodiami, a fryzury, kostiumy i kostiumy zostały surrealistycznie zdeformowane. Wszystko to złożyło się na powstanie niesamowitego, artystycznego horroru.

Pewnego dnia wraca po latach wygnany dawno temu Sutekichi. Życie jego hołubionego brata, Yukio, zostaje wywrócone do góry nogami. Sutekichi izoluje Yukio, zamyka w studni i opowiada z detalami co robi, grając rolę swego brata. Cierpiąca na zaniki pamięci Rin, żona Yukio, dostrzega jednak różnicę w zachowaniu swego domniemanego męża. Sutekichi chce połączyć osobowość brata ze swoją i stworzyć wraz z Rin doskonałą pełnię. A jeśli jednak jest za późno?

Utrzymany w duchu wiktoriańskiego kina grozy film Tsukamoto odsyła nas do centralnego motywu jego twórczości : walki dwóch mężczyzn o jedną kobietę . Mniej tu może (w stosunku do poprzednich dzieł reżysera) odwołań do Cronenberga , więcej do Lyncha, a zdecydowanie najmocniej czuć tu ducha twórczości Edgara Alana Poe (motyw "pogrzebania żywcem" czy też postać sobowtóra prześladującego głównego bohatera). Wszystko to utrzymane w realiach epoki i sfilmowane w przepiękny sposób. Tsukamoto już nie konstruuje cyberpunkowych wizji , prowadzi film w wolnym rytmie, dbając o budowę nastroju grozy i niesamowitości. W rezultacie powstało jedno z najdojrzalszych dzieł kostiumowego horroru. Każdy kto ceni nastrój literackiej twórczości Poe i niesamowitych wizji wczesnego Davida Lyncha znajdzie tu coś dla siebie. Nie ma tu szokujących efektów gore, brutalnych scen gwałtów czy też "twardej pornografii". Znajdziemy za to w "Gemini" nastrój pierwotnych, dogłębnie przerażających opowieści grozy o mrocznych aspektach ludzkiej osobowości i przeznaczeniu, któremu nie można umknąć. O tym wszystkim, co próbujemy wyprzeć z naszej psychiki, a co i tak do nas powraca. Archetyp prawdziwego horroru.

Screeny

HO, GEMINI HO, GEMINI HO, GEMINI HO, GEMINI

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niesamowite zdjęcia
+ klimat
+ autentycznie niepokojący
+ prawdopodobnie najlepszy film Tsukamoto
+ wyjątkowo starannie zrealizowany
+ wspaniały prezent dla fanów Edgara Allan Poe

Minusy:

- mimo wszystko : oryginalności tu bardzo mało
- nieustanne wrażenie "deja vu"
- fani dotychczasowej twórczości Tsukamoto i gore mogą czuć się zawiedzeni

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -