Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE

IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE

It! The Terror from Beyond Space

ocena:8
Rok prod.:1958
Reżyser:Edward L. Cahn
Kraj prod.:USA
Obsada:Marshall Thompson, Shirley Patterson, Kim Spalding, Ann Doran, Dabbs Greer
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Po raz kolejny przestrzeń kosmiczna staje się pretekstem do nakręcenia filmu. Tym razem eksploracja międzygwiezdnych zakamarków jest zakłócona przez ingerencję tajemniczego potwora. Czy walka z, wydawałoby się, niezniszczalnym monstrum skończy się fiaskiem?

W roku 1973 wyrusza pierwsza misja na Marsa. W skutek niewyjaśnionej katastrofy przy życiu zostaje pułkownik Edward Carruthers. Z Ziemi wyrusza kolejna misja, która ma za zadanie schwytanie i sprowadzenie jedynego rozbitka, który wydaje się być potencjalnym mordercą całej reszty badaczy kosmosu. Tymczasem statek zostaje zaatakowany przez niezidentyfikowanego kosmicznego potwora.

Można powiedzieć, że film „It! The Terror from Beyond Space” złożony jest z dwóch nie do końca pasujących do siebie elementów. Pierwszy to przedstawienie przestrzeni kosmicznej, która przez techniczne niedopracowanie może wywołać u współczesnego widza trochę śmiechu. Można powiedzieć, iż ukazanie jakiejkolwiek sytuacji za pomocą makiety jest zwykle chybione, niemniej jednak historia kina grozy mówi co innego. Kontrastuje z tym zabiegiem doskonałe wykonanie kostiumu kosmicznego potwora, jak również ukazanie jego postaci początkowo jako cienia. Zabieg teb doskonale potęguje grozę w filmie. Drugim interesującym elementem obrazu są ludzie (aktorzy), którzy w fantastyczny sposób radzą sobie z długimi sekwencjami. Odpowiednie oświetlenie i najazdy kamery na twarze uwydatniające mimiką aktorów wyśmienicie obrazują czekanie, strach i niepewność. W końcu praca ekipy wysłanej na Marsa polega przede wszystkim na oczekiwaniu.

Dzieło, pomimo jak na dzisiejsze czasy nie do końca wiarygodnej scenografii, jest przepiękne od strony wizualnej. Każda scena, każdy najazd kamery jest doskonale przemyślany, wydaje się wręcz, że film ten nie potrzebuje dialogów, gdyż mimika twarzy każdego aktora jest wystarczająca, by zorientować się o co chodzi. Oczywiście oglądając czarno-biały obraz z potworem w tle nie można spodziewać się hektolitrów krwi, milionów trupów czy zagłady na ekranie. Dlatego też jest to dzieło skierowane do sympatyków kina lat 50-ych i wszystkich tych, dla których połączenie horroru i science fiction ma niezwykłą wagę dla rozwoju obu gatunków.

Screeny

HO, IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE HO, IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE HO, IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE HO, IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE HO, IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE HO, IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE HO, IT! THE TERROR FROM BEYOND SPACE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ pomysł na film
+ dobre tempo narracji
+ doskonałe zdjęcia
+ postać potwora

Minusy:

- za mało dopracowana makieta przestrzeni kosmicznej

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -