Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil

IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil

We śnie

ocena:6
Rok prod.:2010
Reżyser:Caroline Du Potet, Eric Du Potet
Kraj prod.:Francja
Obsada:Anne Parillaud, Arthur Dupont, Thierry Frémont, Jean-Hugues Anglade
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Z roku na rok poziom artystyczny napływających do nas horrorów jest coraz niższy – pod tą konstatacją podpisałoby się zapewne wielu miłośników gatunku. Wraz z kolejnymi nowościami zauważyć można tendencję, iż w filmowej makabrze coraz mniejszą rolę ogrywają takie elementy filmowego („horrorowego”) rzemiosła jak intrygująca historia, misterne budowanie atmosfery czy wiarygodni psychologicznie bohaterowie. Można nawet odnieść wrażenie, iż producenci i twórcy horrorów wręcz świadomie uciekają w swych dziełach od jakichkolwiek pierwiastków oryginalności. Na szczęście kino grozy nie ogranicza się tylko do filmowych produkcji ze Stanów Zjednoczonych. Od wielu lat bardzo ciekawe horrory kręci się w Azji, na tle morza krwawej szmiry zza oceanu nieźle wypada także kinematografia europejska. Jeśli nie całość, to na pewno twórcze podejście do gatunku docenić można w jednym z najnowszych francuskich dreszczowców, „In Their Sleep” Caroline i Erica Du Potet.

Ona, Sara, pielęgniarka w jednym ze szpitali, od bardzo długiego czasu nie może pozbierać się po śmierci syna. Z dala od cywilizacji (kobieta mieszka w położonym na wsi niedokończonym domu) noc w noc w samotności przeżywa swą stratę. On, Arthur, młody chłopak, pewnego wieczoru uciekając przed napastnikiem wpada wprost pod prowadzony przez bohaterkę samochód. Kobieta na poły zaskoczona nagłym wydarzeniem, na poły dręczona poczuciem winy za spowodowanie wypadku postanawia zabrać rannego młodzieńca do domu. Trzecią osobą dramatu jest uzbrojony psychopata z niespotykaną wręcz zawziętością ścigający Arthura. Nie wiemy, w czym chłopak mu zawinił. Tajemnicą, przynajmniej na początku, pozostają także jego motywacje. Zaskoczona obrotem spraw Sara postanawia pomóc chłopakowi. Przygarnia go do siebie, ale tym samym staje się wrogiem polującego na Arthura człowieka.

Bardzo lubię, kiedy pierwsze sekwencje filmu okraszone są licznymi niedomówieniami oraz wieloznacznością. Intrygującym także zawsze wydawał mi się chwyt narracyjny polegający na tym, iż poszczególne elementy intrygi poznajemy z perspektywy jednego bohatera. Dokładnie z czymś takim mamy do czynienia w przypadku filmu „In Their Sleep”. Przez większą część projekcji nie wiemy, kim są dwaj mężczyźni, młodszy i straszy, którzy nagle wtargnęli w życie doświadczonej przez los kobiety. Młodszy przypomina jej syna, dlatego mu pomaga. Starszy to bezwzględny oprawca, któremu za wszelką cenę trzeba się postawić. Dopiero dzięki przeskokom w czasie stopniowo zaczynamy orientować się, iż nasze początkowe wyobrażenie o bohaterach może być daleko nietrafione.

Nieliniowość fabuły to fundament, na którym Caroline i Eric Du Potet zbudowali swój film. Zabieg taki daje twórcom nie tylko możliwość wykreowania wiarygodnej aury narastającego zagrożenia, lecz także do ostatniej minuty seansu pozostawia widza w niepewności co do sedna filmowej intrygi. Niestety, twórcy „In Their Sleep” nie skorzystali z potencjału tkwiącego w tym sposobie prowadzenia narracji. Z czasem rzeczywiście dowiadujemy się, kim jest Arthur i dlaczego jego tropem podąża pragnący go unicestwić mężczyzna. Rzecz w tym, iż prawie wszystkie tajemnice opowieści, a przynajmniej te najważniejsze, odsłonięte zostają nam nie na końcu, a gdzieś w 2/3 seansu. Przez kolejne prawie pół godziny filmu (dla każdej historii nakręconej w konwencji horroru to najważniejsza część projekcji) skazani zostajemy na nudę obserwowania głównych bohaterów wyjaśniających sobie to, co my, odbiorcy, wiemy już od jakiegoś czasu. Owszem, ostatnie sceny seansu znowu zaskakują i każą budować kolejna interpretację widzianych na ekranie wydarzeń, lecz nie ratują one filmu jako całości.

Niewielka liczba bohaterów oraz wykorzystanie inwersji czasowej to patenty wręcz stworzone do opowiedzenia zajmującej i momentami mrożącej krew w żyłach historii. Pierwszy pozwala na wykreowanie postaci wiarygodnych i wielowymiarowych czyli takich, z którymi widz będzie się mógł identyfikować. Drugi dzięki niedopowiedzeniom ułatwia budowanie napięcia oraz kreowanie aury tajemniczości. Caroline i Eric Du Potet mieli świadomość tkwiącego w historii potencjału. Szkoda tylko, że w drugiej części najzwyczajniej w świecie roztrwonili go nie tylko wypełniając ostanie minuty filmu fabularną „watą”, lecz także „porzucają” główną bohaterkę „In Their Sleep” bez efektownego wygrania wszystkich targających jej osobą wątpliwości.

Filmowa opowieść autorstwa Caroline i Erica Du Potet, pomimo kilku nielogiczności i fabularnych niedoskonałości, należy jednak do tych, nad którymi nie da się łatwo przejść do porządku dziennego. Ze względu na intrygujących bohaterów i ich złożonych motywacji, historia opowiedziana w „In Their Sleep” aż prosi się o pogłębioną i pozbawioną jednoznaczności interpretację. Stąd dla widzów poszukujących w konwencji grozy czegoś więcej niż niczym nieuzasadnionej brutalności francuski obraz może być bardzo ciekawą propozycją.

Screeny

HO, IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil HO, IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil HO, IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil HO, IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil HO, IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil HO, IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil HO, IN THEIR SLEEP a.k.a Dans ton sommeil

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ do pewnego momentu bardzo intrygująca historia
+ wiarygodne postacie
+ chwilami emocjonuje
+ zmusza do refleksji
+ sedno filmu nie zostaje podane na tacy
+ akcja tocząca się gdzieś w oddaleniu od jakiejkolwiek cywilizacji

Minusy:

- brak odpowiedniego wyważenia między dramatem a horrorem
- ostatnie kilkanaście minut filmu nie emocjonuje

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -