Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BEYOND, THE

BEYOND, THE

Siedem bram piekieł

ocena:8
Rok prod.:1981
Reżyser:Lucio Fulci
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Catriona MacColl, David Warbeck
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.66
Głosów:161
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Kołacki - 10
GrzEGOrz - 10
Piotr Sawicki - 10
Drachu - 9
Mr Filth - 9
bufik - 9
Flaco - 8
BartX - 7
Molly - 10
Kinson - 8
Ash J. Williams - 9
Andy Blakk - 9
Skaraś - 10
M@rio - 7

Film "The Beyond" a właściwie jego tytuł może przysporzyć nieco problemów, a to przez fakt, że jego wersja amerykańska nosi tytuł "Seven Doors To Hell". W Polsce film znany jest jako "Siedem bram piekieł", "Życie pozagrobowe" oraz "Otchłań" - ehh...te włoskie filmy :-)

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 20-tych, gdy grupa uzbrojonych mężczyzn wpada do hotelu, a następnie w makabryczny sposób torturuje i pozbawia życia pewnego malarza, którego uznano za czarownika. W dalszej części okazuje się, że ów artysta dokonał nietypowego odkrycia... znalazł klucz (w postaci księgi) do jednej z siedmiu bram piekieł, która znajdowała się właśnie w tym samym hotelu. Sześćdziesiąt lat później, budynek zostaje na nowo otwarty. Pewna niewidoma dziewczyna ostrzega głównym bohaterów przed tym miejscem jednak nikt jej nie wierzy. Na rezultaty nie będzie trzeba długo czekać...

Film wyreżyserował Lucio Fulci zatem miłośnikom jego twórczości chyba nie muszę go polecać. Dodam jednak, że moim zdaniem jest to jego najlepszy film jaki miałem przyjemność zobaczyć. Scenariusz przypomina nieco "City of the Living Dead" - znów jakieś wydarzenie powoduje otwarcie się bram piekieł i podobnie jak w pozostałych filmach włoskiego reżysera, całe pozagrobowe zło atakuje jakieś niewielkie miasteczko. Film zawiera naprawdę wiele drastycznych scen, zobaczymy hordy atakujących zombich, pająki, ludzi rozpuszczających się pod wpływem jakiejś żrącej substancji, psa rozszarpującego twarz, eksplodującą głowę, a na końcu jest okazja zobaczyć jak twórcy filmu wyobrazili sobie piekło ( ciekawe widoki ). Muzyka, choć nie zawsze dopasowana, jest świetna i typowa dla takich horrorów. Efekty dźwiękowe (w szczególności na DVD) są niezłe ale znów poraził mnie efekt lejącej się krwi, który przypomina odgłos lejącej się wody, z kolei od strony wizualnej, czasami ma się wrażenie jak gdyby twórcy filmu w życiu nie widzieli jak wygląda prawdziwa. Warto także zwrócić uwagę na pracę kamery (zbliżenia są już lepiej zrobione niż w "Zombie Flesh Eaters"). Opowiedzianą w filmie historia niespecjalnie powala, na dodatek wiele elementów jest tutaj niespójnych i niezrozumiałych (w tym także obecność w filmie niektórych postaci). Zakończenie filmu jest dosyć oryginalne i powinno zrekompensować pozostałe niedociągnięcia.

"The Beyond" jest niewątpliwie bardzo dobrym horrorem, jest to obowiązkowa pozycja dla fanów gore i twórczości Lucio Fulci, dla pozostałych miłośników grozy może się jednak okazać trochę niesmaczna i zawiła. Film warto oglądać w skupieniu i najlepiej nocą - w takich warunkach jest naprawdę straszny.

Trzygroszówki

Krzysztof Kołacki przyznał ocenę 10 i napisał:

Najlepszy film gore jaki w życiu widziałem. Maksymalnie szokujące sceny, niepowtarzalny klimat, cudowna, hipnotyczna muzyka i zakończenie: jedne z najlepszych i najbardziej zaskakujących w dziejach horroru. No i te Lovecraftowskie smaczki! Klasyk.

bufik przyznał ocenę 9 i napisał:

Bezapelacyjnie jeden z najlepszych filmów grozy. Mroczny wręcz duszny klimat, bardzo sugestywne sceny które wywołują miły dreszcz emocji... Niesamowita fabuła, zakończenie, które powala z nóg, muzyka... Gra tu wszystko, no może prawie wszystko poza jednym małym zgrzytem jaki jest chwilami mało logiczne zachowanie głównych bohaterów. Jeśli nie widziałeś - obejrzyj, nie będzie to czas stracony.

Screeny

HO, BEYOND, THE HO, BEYOND, THE HO, BEYOND, THE HO, BEYOND, THE HO, BEYOND, THE HO, BEYOND, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobre efekty ukazanej przemocy i sposobów śmierci
+ atmosfera
+ oryginalne zakńczenie

Minusy:

- efekt krwi
- niespójność i niezrozumiałość niektórych elementów w filmie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -