Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:THR3E

THR3E

Thr3e

ocena:6
Rok prod.:2006
Reżyser:Robby Henson
Kraj prod.:USA / Polska
Obsada:Marc Blucas, Justine Waddell, Laura Jordan, Priscilla Barnes, Bruno Jasienski, Bill Moseley, Mariusz Pilawski
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Seryjni mordercy, zwłaszcza ci, którzy wokół swoich potwornych dokonań budują własną, unikalną rzeczywistość, są dla kina niezwykle atrakcyjnym tematem. Motyw wielokrotnej, najczęściej efektownej zbrodni popełnianej przez tego samego sprawcę stanowi osnowę zarówno marnych filmideł jak i prawdziwych arcydzieł z „Milczeniem owiec” i „Siedem” na czele. Wokół morderstw popełnianych przez nieuchwytnego psychopatę swój film, „Thr3e”, zbudował Robby Henson, twórca znanych fanom horroru „The Visitation” (2006) i „House” (2008).

Głównym bohaterem filmu Hensona jest Kevin Parson, niezwykle zdolny student teologii pracujący właśnie nad rozprawą dotyczącą natury dobra i zła. Pewnego dnia na jego drodze staje od dłuższego czasu poszukiwany przez policję Riddle Killer – seryjny morderca lubujący się w zadawaniu swym ofiarom dziwacznych zagadek. O dziwo jako pierwszemu Parson owi udaje się ujść z życiem z pułapki zastawionej przez nieuchwytnego szaleńca. Miejscowi stróże prawa, z Jennifer Peters na czele (kilka miesięcy wcześniej Riddle Killer zabił jej brata), zaczynają intensywnie rozpracowywać przypadek Kevina Parsona. Jednak mimo policyjnej ochrony psychopata nie daje za wygraną. Obie sobie za cel nie tylko swą niedoszłą ofiarę, lecz także jego najbliższych – dziewczynę oraz przybranych rodziców. Policja ma coraz mniej czasu, by dowiedzieć się, kim jest tajemniczy Riddle Killer.

„Thr3e” to pierwszy film w dorobku Hensona, który reżyser postanowił nakręcić przy współudziale polskich artystów i producentów (drugim jest „House”). Wszystkie zdjęcia nakręcono w Polsce – w Łodzi i w Warszawie. Ich autorem jest Sebastian Milaszewski polski operator, w branży reklamowej ceniony zarówno w naszym kraju jak i poza jego granicami. Polscy specjaliści odpowiadali także za takie aspekty filmowego rzemiosła jak scenografia, kostiumy, dźwięk czy efekty specjalne. Co uważniejszy widz naszych krajanów dostrzeże również pośród aktorów występujących w „Thr3e” - Mariusza Pilawskiego czy Bruno Jasieńskiego.

Obraz Hensona zaliczyłbym do tego rodzaju filmowych opowieści, których odbiór co prawda nie irytuje technicznymi wpadkami czy nieporadnością w prowadzeniu narracji, ale też trudno znaleźć w „Thr3e” cokolwiek, dzięki czemu film można by uznać godny zapamiętania. Cały świat przedstawiony filmowej opowieści zbudowany został wokół postaci Kevina Parsona. Początkowo poznajemy go jako studenta zamkniętego w świecie filozoficznych i teologicznych idei. Kiedy o mało nie zostaje ofiarą psychopaty, policjanci, a my w wraz z nimi, próbują dociec, w którym miejscu morderca popełnił błąd. Z czasem także coraz lepiej poznajemy samego Parsona. Ten początkowo nie chce dzielić się wiedzą na swój temat, ale kiedy Riddle Killer postanawia „zasadzić się” na jego przyjaciółkę, bohater zaczyna współpracować z policją. Wtedy na jaw zaczynają wychodzić coraz to nowe fakty z jego przeszłości. Co gorsza, psychopata zdaje się wiedzieć o tragicznym losie bohatera i z lubością wykorzystuje tę wiedzę w swojej chorej grze.

Ten element fabularnej układanki w „Thr3e” wydaje mi się najciekawszy. To co najlepsze w filmie, związane jest właśnie z konstrukcją głównego bohatera. Szybko okazuje się, iż jego przeszłość, dobrze opowiedziana i podparta kilkoma ciekawymi pomysłami, ma ogromne znaczenie dla historii rozgrywającej się współcześnie. Również to co robi już jako dorosły człowiek w interesujący sposób wypełnia szkielet fabuły. Dyskusyjną pozostaje kwestia, czy odtwórca roli Marc Blucas, w sposób co najmniej zadowalający poradził sobie z nią. Postać Kevina Parsona najgorzej zagrana nie jest, ale tkwił w niej potencjał na naprawdę kapitalną i poruszającą kreację.

Konstrukcja fabuły „Thr3e” zbudowana została na fundamencie intrygujących, przynajmniej w intencji autorów, zwrotach akcji. Odkrywana przed nami przeszłość filmowego protagonisty okazuje się mieć ogromny wpływ na narracyjna teraźniejszość. Jak wiadomo, chwyt to niezwykle efektowny, ale też niezwykle trudny w realizacji. Bo z jednej strony oparty musi być na perfekcyjnie napisanym scenariuszu, z drugiej zaś bardzo łatwo można „przedobrzyć” zarówno z ilością jak i wiarygodnością „twistów”. W przypadku filmu Hensona zabieg ów nie powala na kolana swą oryginalnością, ale też nie prowokuje do drwin z powodu braku logicznego umocowania w fabule.

Twórcy filmu skupiając się na historii i perypetiach głównych bohaterów zaniedbali coś, co nazwać można filmowym backgroundem. Nie wiemy do końca, gdzie dzieje się akcja całej opowieści. Sposób filmowania wnętrz czy plenerów jest bezpłciowy – niby poprawny, ale jakoś nie czyniący miejsca akcji istotną częścią świata przedstawionego. Podobnie rzecz się ma z bohaterami drugoplanowymi. Oni są, ale tylko są. Występującym w filmie aktorom, może poza Priscillą Barnes, nie udało się stworzyć na tyle ciekawych postaci, by stanowiły wielowymiarowe tło dla trojga najważniejszych person.

Warto więc sięgnąć po film Robby’ego Hensona? Na pewno jest to lepsze dzieło, iż nieszczęsny „House”. Cała historia okraszona jest kilkoma ciekawymi konceptami, nie najgorzej też została opowiedziana. Proszę jednak nie spodziewać się czegoś w rodzaju „Siedem” czy „Zodiak”. „Thr3e” to kino tylko troszeczkę wybijające się ponad legion filmów określanych mianem „przeciętny”. Jego wartość idealnie oddaje powiedzenie „w sam raz na jeden raz”.

Screeny

HO, THR3E HO, THR3E HO, THR3E HO, THR3E HO, THR3E HO, THR3E HO, THR3E

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ całkiem niezła historia
+ momentami film ogląda się nie bez przyjemności
+ kilka ciekawych pomysłów wzbogacających fabułę filmu
+ pomysł na głównego bohatera filmu
+ całość nakręcona w Polsce

Minusy:

- efekty specjalne
- to żaden wielki film

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -