Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TELL

TELL

Tell

ocena:8
Rok prod.:2012
Reżyser:Ryan Connolly
Kraj prod.:USA
Obsada:Todd Bruno, Brigitte Kali Canales, Tim Connolly, Shana Eva, Adriana Pascual
Autor recenzji:Ireneusz Gajek
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Ileż razy obejrzawszy horror stwierdzaliśmy, iż jego twórcy pomysł na film mieli, tyle że nie na pełnometrażowy. Ciekawy koncept zamiast wstrząsnąć i zaskoczyć niebanalną puentą szybko „tonął” w zalewie niepotrzebnych wątków, dialogów i nic nie wnoszących do fabuły scen. Dlatego warto czasami porzucić na chwilę oglądanie kilkudziesięciominutowych filmów grozy – często naszpikowanych niewyobrażalną ilością fabularnych idiotyzmów - by przekonać się, w jaki sposób buduje się napięcie w produkcjach krótkometrażowych. Za przykład krótkiej, ale za to kapitalnie opowiedzianej historii posłużyć może „Tell” w reżyserii Ryana Connolly’ego.

Pewnego wieczoru Taylor rozwścieczony kolejną awanturą jaką zgotowała mu jego „miłość”, postanawia raz na zawsze pozbyć się problemu i wyciągniętym z samochodu młotkiem zabija wiecznie oskarżającą go o coś dziewczynę. Początkowo przerażony swym czynem stara się jak najszybciej pozbyć ciała. Z czasem, kiedy emocje związane z popełnieniem morderstwa trochę opadają, Taylor postanawia zatrzeć wszystkie mogące obciążyć go winą ślady zbrodni. Zaaferowany pracą i gorączkowymi rozmyślaniami o dokonanym mordzie dopiero po dłuższej chwili uświadamia sobie, że oprócz niego w domu jest ktoś jeszcze.

Nie w historii tkwi siła filmu Connolly’ego, bo ta prosta jest jak konstrukcja cepa. Nie lubiący mieć bata nad sobą facet, trochę pod wpływem emocji, trochę za namową przyjaciela (ten żartował, ale pijany Taylor wziął jego radę na serio), zabija swą wścibską dziewczynę. Po jakimś czasie okazuje się, że bohater będzie musiał stawić czoło czemuś o wiele bardziej absorbującemu niż wiecznie podejrzliwa „narzeczona”. Mamy więc do czynienia z klasycznym już motywem zemsty zza grobu. Ale czy na pewno? Jego na pewno nietuzinkowa interpretacja w „Tell” daleka jest od jednoznaczności. Nie wiadomo bowiem, czy wstrząśniętego mężczyznę rzeczywiście zaczyna nawiedzać duch zamordowanej dziewczyny, czy dręcząca go mara jest wynikiem ostatnich, jakby nie było szokujących, przeżyć.

Podczas seansu „Tell” właściwie od razu uwagę przykuwa sposób opowiadania historii. Zastosowanie się do zasady trzech jedności (z jednym małym wyjątkiem) pozwoliło Connolly’emu na uczynienie filmowym podmiotem przeżyć głównego bohatera. Nic zatem dziwnego, iż najważniejszymi elementami swojego dzieła reżyser uczynił stopniowanie napięcia oraz oddziaływanie na percepcję widza atmosferą nieustannego zagrożenia. W dobie horrorów po brzegi wypełnionych nieuzasadnionym okrucieństwem, ze świecą szukać filmów podobnych dziełu Connolly’ego, w których efekt zaskoczenia uzyskuje się nie przez to, co autorzy niejako podają nam na tacy, a dzięki licznym niedopowiedzeniom i sugestiom. Przemyślany montaż i odpowiednie rozłożenie oddziałujących na emocje widza scen dają niesamowity efekt – od pierwszych sekund do ostatniej sceny „Tell” ogląda się z wypiekami na twarzy.

Oczywiście lubiący dłubać w filmowych fabułach dostrzegą w „Tell” coś więcej niż tylko efektowną wprawkę początkującego reżysera. Connolly bowiem w dość przewrotny sposób interpretuje współczesne relacje damsko-męskie, a także żartuje z opartej na alkoholowych oparach męskiej przyjaźni. Treści te jednak są tylko dodatkiem do emocjonującej i silnie oddziałującej na imaginację widza opowieści. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak zaprosić wszystkich na krótki, dla wielce satysfakcjonujący seans filmu Ryana Connolly’ego.

Screeny

HO, TELL HO, TELL HO, TELL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetnie opowiedziana historia
+ klimat
+ napięcie
+ udźwiękowienie
+ momentami opowieść podnosi ciśnienie
+ kapitalny finał

Minusy:

- dla wielu short to niepełnowartościowy film

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -