Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:BEWARE! THE BLOB

BEWARE! THE BLOB

Beware! The Blob

ocena:5
Rok prod.:1972
Reżyser:Larry Hagman
Kraj prod.:USA
Obsada:Robert Walker Jr, Gwynne Gilford, Richard Stahl, Richard Webb, Shelley Berman
Autor recenzji:Joanna Konik
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Po raz kolejny w dziejach kina grozy widz trafia na film, który jest kontynuacją losów znanego bohatera. Blob, bo o nim mowa, jest w gruncie rzeczy czerwoną galaretowatą substancją, która pożera ludzi, a gdyby tego było mało – rozrasta się do ogromnych rozmiarów. Pierwsza część przygód tajemniczego tworu, zatytułowana „The Blob”, jest swoistego rodzaju arcydziełem, którego nie zniszczył czas pomimo upływu lat i ogromnych postępów w kinematografii. Wysoki poziom gry aktorskiej, doskonałe efekty specjalne czy wreszcie oryginalny pomysł do tej pory cieszą widzów ceniących sobie kino grozy. Tymczasem druga część przygód śmiercionośnej substancji jest po prostu nudna.

W drugim odcinku przygód Bloba unieszkodliwiony zalążek śmiercionośnej magmy zostaje przypadkowo odmrożony. Widmo zagłady wisi nad światem. Czerwona substancja, konsumując kolejne zwierzęta i ludzi, zaczyna się rozrastać do nieziemskich rozmiarów. Początkowo lokalna policja marginalizuje tajemnicze wydarzenia, z czasem jednak zaczyna walczyć z nieludzkim zabójcą.

Film „Beware! The Blob” zaskakuje poczuciem humoru, które towarzyszy praktycznie każdej scenie. Dlatego też dziwi fakt, że twórcy filmowi postanowili nakręcić horror, a nie komedię. Pozytywnie zaskakuje również ścieżka dźwiękowa, która jest bardzo dobrze wyważona i wyśmienicie dobrana do każdej sceny. Ale na tym niestety koniec plusów filmu. Obfituje on w wątki, które nie mają kompletnie znaczenia dla całej akcji. Niektóre sceny są przesadnie długie, inne mijają w mgnieniu oka. Wszystko to kawałkuje film i wywołuje wrażenie, jakby był to zlepek krótkich metraży, a nie całościowe dzieło.

Obraz ten sprawia wrażenie, jakby był „filmem hipisowskim” ze względu na ukazanie piękna przyrody, które w zasadzie nie ma większego znaczenia w opowiadaniu mrożącej krew w żyłach historii. Szczęśliwe kotki hasające w trawie, świeże powietrze i hipisowskie komuny, w których ciągle trwa zabawa, skontrastowane są z miastem. Tam niezbyt inteligentni policjanci próbują strzec prawa, eksperymenty wojskowe wymykają się spod kontroli i trup ściele się gęsto. Być może właśnie o to chodziło twórcom filmowym. W każdym razie film w istocie wydaje się być przegadany. Wyraźnie widać, że pomysł na ponowne ożywienie Bloba wyrwał się spod kontroli i stał się niezamierzoną komedią.

Screeny

HO, BEWARE! THE BLOB HO, BEWARE! THE BLOB HO, BEWARE! THE BLOB HO, BEWARE! THE BLOB HO, BEWARE! THE BLOB HO, BEWARE! THE BLOB HO, BEWARE! THE BLOB HO, BEWARE! THE BLOB

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobry pomysł, gorzej z realizacją
+ doskonała muzyka
+ niekiedy wyśmienite zdjęcia
+ humor

Minusy:

- nie zaskakuje
- mało straszny
- brak napięcia

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -