Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SILENT MADNESS

SILENT MADNESS

Milczące szaleństwo

ocena:4
Rok prod.:1984
Reżyser:Simon Nuchtern
Kraj prod.:USA
Obsada:Belinda Montgomery, Viveca Lindfors, Sydney Lassick
Autor recenzji:gościnnie: Dawid Gryza
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Wielki wysyp slasherów, który nastąpił na początku lat 80. XX wieku po spektakularnych sukcesach kasowych takich przebojów jak "Halloween" Johna Carpentera z 1978 i "Piątek 13-go" Seana S. Cunninghama z 1980 roku, dość szybko się wyeksploatował. Twórcy szukali więc coraz to nowych zabiegów, by formułę slashera odświeżyć. Jednym z nich miały być efekty specjalne w formacie 3-D. Swego rodzaju standardem stały się trzecie części realizowane w technice trójwymiarowej ("Piątek 13go, część 3 w 3D", "Szczęki 3-D", "Amityville 3-D"). Na fali tej mody niejaki Simon Nuchtern zrealizował "Milczące szaleństwo".

W wyniku błędu komputera, który myli Johna Howarda z Howardem Johnsem, ze szpitala psychiatrycznego zostaje zwolniony bardzo niebezpieczny pacjent. Zaniepokojona tym faktem doktor Joan Gilmore alarmuje swojego przełożonego, dr Krugera. Ten jednak sprawę bagatelizuje, a w konfrontacji z dyrektorem placówki przedstawia ją tak, jakby wszystko odbyło się zgodnie z procedurą i nie było powodu do niepokoju. Według niego, błąd został naprawiony, a Howard Jones nie żyje. Ambitna doktor Gilmore zmuszona jest wziąć sprawy w swoje ręce. Wie, że pacjent trafił do szpitala po tym, gdy jako młody chłopak zamordował grupę studentek i jeśli nikt go w porę nie powstrzyma, znów zacznie zabijać...

W odróżnieniu od wielu innych slasherów, tutaj od razu poznajemy twarz mordercy. Zagadka, której rozwiązanie zostawili nam na koniec twórcy filmu, dotyczyć będzie zbrodni sprzed lat. A że będzie to zakończenie, które przywodzi na myśl przynajmniej dwa klasyki gatunku, to już inna sprawa (nie zdradzę jakie, żeby nie spoilerować). W scenariuszu nie brakuje klisz, a fabularne rozwiązania nie satysfakcjonują. Historia, która początkowo zapowiadała się całkiem nieźle nie zostaje godnie spuentowane, niemniej nie przeszkadza to w odbiorze całości. Duża w tym zasługa aktorów, na których autentycznie miło się patrzy. Z entuzjazmem śledzimy więc poczynania atrakcyjnej pani psychiatry w prywatnym śledztwie, od czasu do czasu podglądając hasającego po wolności psychopatę.

Simon Nutchern zaczynał reżyserską karierę pod koniec lat 60. realizując głównie dramaty i komedie. Dzięki tym doświadczeniom pewną ręką prowadzi swoich aktorów, a kreowane przez nich postaci charakteryzuje przekonujący rys psychologiczny. W dociekliwą lekarkę wcieliła się Belinda Montgomery, mająca na koncie głównie występy w filmach telewizyjnych i serialach. Drugi plan obstawiają starzy wyjadacze: pochodząca ze Szwecji Viveca Lindfors (m.in.: "Creepshow" z 1982, "Egzorcysta III" z 1990) oraz znany z "Lotu nad kukułczym gniazdem" Sydney Lassick (m.in."Carrie" z 1976, "Aligator" z 1980, "The Unseen" z 1980).

"Silent Madness" to idealny film dla osób, które deklarują, że lubią horrory, ale w momencie, gdy coś strasznego zaczyna dziać się na ekranie odwracają wzrok. W przypadku filmu Simona Nuchterna nie muszą. Reżyser umiejętnie buduje napięcie, ale w strategicznych momentach odwraca kamerę od tego co miłośnicy slasherów (i gore) lubią najbardziej. Zupełnie jakby bał się, że jego dzieło może trafić na listę video nasty. A szkoda, bo sceny morderstw aż proszą się o krwiste wykończenie (Tom Savini miałby używanie). Dostajemy za to przeciętny horror, nie wykraczający realizatorskim warsztatem poza ramy telewizyjne, który ubrany został w kostium slashera.

Screeny

HO, SILENT MADNESS HO, SILENT MADNESS HO, SILENT MADNESS HO, SILENT MADNESS HO, SILENT MADNESS HO, SILENT MADNESS HO, SILENT MADNESS HO, SILENT MADNESS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ dobra gra aktorów
+ troszkę golizny
+ retro 3-D

Minusy:

- śladowe ilości krwi
- zbyt subtelne sceny morderstw
- banalne rozwiązania fabularne

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -