Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JU-ON (tv version)

JU-ON (tv version)

Klątwa (wersja telewizyjna)

ocena:8
Rok prod.:2000
Reżyser:Takashi Shimizu
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Yurei Yanagi, Chiaki Kuriyama, Hitomi Miwa, Asumi Miwa, Yoriko Douguchi, Taro Suwa, Takako Fuji
Autor recenzji:Flaco
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.73
Głosów:22
Inne oceny redakcji:
Mr Filth - 9
Kamiko - 8
Lohikaarme - 9

Na początku, trzeba sobie wyjaśnić małą kwestie na temat, chronologii serii Ju-On. Pierwsze dwa filmy powstały w 2000 roku z myślą o rynku wideo, i nosiły odpowiednio nazwy, Ju-On i Ju-On 2. Za przyczyną, swojej popularności doczekały się kinowych remake'ów. Które też nosiły tytuły Ju-On i Ju-On 2. Choć czasami bywają nazywane Ju-On: The Grudge i Ju-On the Grudge 2. Za reżyserie wszytkich filmów odpowiedzialny jest, Takashi Shimizu. To tyle, jeśli chodzi o sprawy techniczne, przejdźmy do samego filmu.

JU-ON: Klątwa zrodzona z żalu osoby zmarłej w wielkim gniewie. Zatrzymuje ona ducha zmarłej osoby, w miejscu jej bytowania za życia. Działa na osoby mające z nią kontakt, i przez to tworzy się od nowa. Film składa się z sześciu epizodów, opisujących losy sześciu różnych postaci (Toshio, Yuki, Mizuho, Kanna, Kayoko, Kyoko). To, co spaja te części w całość, to miejsce akcji. Dom na przedmieściach. Dom, w którym miały miejsce tragiczne wydarzenia. Dom, który tylko z zewnątrz przypomina, inne zwyczajne domy. Dom, który stał się przeklęty.

Mieliśmy już wiele filmów o przeklętych domach, czy duchach prześladujących żywych, by wspomnieć tylko takie filmy jak; Poltergeist (Duch), Amityville Horror, czy House (Dom). W ostatnich latach ta gałąź kina grozy, wyraźnie obumierała. Schematyczność, brak nowych pomysłów, wyraźnie się do tego przyczyniły. Dopiero świeżość spojrzenia, jaką nam zaoferowali azjatyccy twórcy odmieniła ten stan rzeczy. Film Ju-On należy właśnie do tego "nowego azjatyckiego spojrzenia". Wszystko, do czego zdążyły nas przyzwyczaić filmy grozy z tamtego regionu, odnajdziemy bez trudu w tej produkcji. Mamy wiec atmosferę napięcia, czające się nienazwane, choć wszechobecne zło. Całość jest przyzwoicie zrealizowana, przy czym trzeba, wziąść poprawkę na to, że jest to film telewizyjny. Aktorstwo także porządne, rzemieślnicze. Jedyne, co może razić w tej produkcji, to złamana chronologia zdarzeń. Epizody nie są ułożone chronologicznie, ale tak by obrazować, wiecznie odradzające się zło. Widzom przyzwyczajonym do prostej chronologii "przyczynowo-skutkowej", może się to wydawać zbyt chaotyczne. Także dużo odwołań do kultury i mitów japońskich, może stanowić mały problem w odbiorze filmu. Choćby scena, w której, jednej z bohaterek na wyświetlaczu telefonu komórkowego, pojawią się ja się, same czwórki. Niby nic nadzwyczajnego, ale w Japonii liczba 4 jest uznana za złą, przeklętą. Mimo tych kilku trudności, warto zapoznać się z tym filmem.

Jeśli oglądaliście z przyjemnością i strachem film "Ringu" to ten też musicie zobaczyć. Obowiązkowe dzieło dla wszystkich wielbicieli nowego Japońskiego kina grozy. Jeśli lubicie kino grozy, pełne atmosfery, a nie konieczne pełne krwi, jest to film dla was.

Screeny

HO, JU-ON (tv version) HO, JU-ON (tv version) HO, JU-ON (tv version) HO, JU-ON (tv version) HO, JU-ON (tv version) HO, JU-ON (tv version)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Potrafi wystraszyć
+ Perfekcyjnie dozowane napięcie
+ klimat

Minusy:

- Wcześniej był już Ring
- Trochę pogmatwana logika "przyczynowo skutkowa"

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -