Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BEHIND CLOSED DOORS

BEHIND CLOSED DOORS

Za zamkniętymi drzwiami

ocena:7
Rok prod.:2007
Reżyser:Jonathan Button
Kraj prod.:USA
Obsada:głosy:
Autor recenzji:Olga Piech
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

„Nie ma czegoś takiego jak potwory” – stwierdza, tyranizujący rodzinę bohater. Cóż ukrywa się więc za zamkniętymi drzwiami, zza których słychać dziwne, niepokojące dźwięki? W świat dziecięcych lęków i wyobrażeń, zaprasza krótkometrażowa animacja „Za zamkniętymi drzwiami”. W dziele tym groza ma wiele wymiarów. Trudno wybrać, który z nich najbardziej przeraża.

Mały chłopiec jest świadkiem kłótni rodziców. W chwili, gdy zostaje odesłany do swojego pokoju, przez despotycznego ojca, spotyka się z przerażającym stworem. W wiktoriańskiej posiadłości, rozgrywa się podwójny dramat dziecka. Chłopiec boi się czyhającej na niego bestii, ale też odczuwa lęk przed własnym ojcem, który nadużywa wobec rodziny przemoc. Krzyki matki uwalniają w nim fantazmatyczne wyobrażenia. Finał dramatycznych wydarzeń jest zaskakujący.

„Bestia ludzka” w ten sposób można zatytułować dzieło, stworzone w wytworni Button Films. Sama fabuła zdaje się być mało odkrywcza i powielająca schematy. Nie można jednak nie zauważyć, że ta krótka animacja porusza emocje widza. Wynika to być może z mrocznej stylistyki, wykreowanie materialnego świata przedstawionego na wiktoriańską willę. Ten drobny akcent nie tylko wzmacnia wrażenie „gotyckości” filmu, ale też sygnalizuje jaki status miała w społeczeństwie rodzina w owym czasie. Pojawienie się bohatera dziecięcego, jako czynnika wzmacniającego poziom grozy w dziele jest chwytem powszechnie stosownym w horrorach. Nie można jednak nie oddać słuszności temu zabiegowi: każdy bowiem ma w sobie okruszek z dziecięcego lęku przed tajemniczym światem.

Atutem dzieła jest także sama warstwa plastyczna. Animacja, wykonana w technice 2D, jest niezbyt wyszukana, ale też nie przypomina typowych realizacji, wykonanych tą techniką. Bohaterowie przypominają lalki. Przewracają wielkimi oczami jak drewniane kukiełki. Wybór takiej metody, w kontekście wymowy filmu nie jest z pewnością przypadkowy. Ta specyficzna, osadzona w niskim kluczu i ciemnych barwach stylistyka wizualna sprawia, że dzieło nie jest typowym makabrycznym, animowanym filmikiem, ale animacją grozy ze zręcznie stworzonym klimatem.

Z pewnością nie można nazwać filmu animowanym fenomenem bądź arcydziełem. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, gdyż wykreowany przez twórców obraz, przysporzy dreszczyku emocji oraz być może wzbudzi refleksje na temat „ludzkich potworów” nie tylko u konesera gatunku.

Screeny

HO, BEHIND CLOSED DOORS HO, BEHIND CLOSED DOORS HO, BEHIND CLOSED DOORS HO, BEHIND CLOSED DOORS HO, BEHIND CLOSED DOORS HO, BEHIND CLOSED DOORS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ warstwa wizualna
+ klimat
+ przekaz

Minusy:

- schematyczność fabularna i swoista wtórność

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -