Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:JU-ON 2 (tv version)

JU-ON 2 (tv version)

Klątwa 2 (wersja telewizyjna)

ocena:8
Rok prod.:2000
Reżyser:Takashi Shimizu
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Yuuko Daike, Makoto Ashikawa, Kahori Fujii, Yurei Yanagi, Takako Fuji, Ryôta Koyama, Takashi Matsuyama
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:8.27
Głosów:15
Inne oceny redakcji:
Kamiko - 7

Japończycy to jednak dziwny naród. Ilość nietypowych zabiegów, jakich dokonali przy produkcji filmów o wspólnym tytule "Ju On" przekonuje mnie o tym coraz dobitniej. Jak inaczej nazwać produkcję czterech filmów w ciągu zaledwie trzech lat i przy założeniu, że wszystkie części są praktycznie o tym samym? A najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że wszystkie japońskie części Ju On są godne uwagi widza i naprawdę robią wrażenie na oglądającym...

"Ju On 2" - to druga część serii powstała w roku 2000 krótko po zakończeniu prac nad pierwszą i wyprodukowana została na potrzeby telewizji. Kto jednak widział pierwszą część historii nawiedzonego domu może już na początku filmu poczuć się nieco zagubiony - ponieważ "Ju On 2" zaczyna się niemal tak samo jak poprzednik i przynajmniej przez kilkanaście minut stanowi dokładną powtórkę z tego, co już było nam dane obejrzeć wcześniej. Widzimy, zatem śmierć Shunsuke Kobayashi - nauczyciela Toshio, który ginie po tym jak udaje mu się w domu rodziny Saeki odnaleźć Toshio i dziennik jego matki Kayako, z którego wynika, że od dawna podkochiwała się w nauczycielu syna, a swoim szkolnym koledze. Widzimy perypetie związane ze sprzedażą domu, kiedy Kyôko Suzuki siostra Tatsuyi dostrzega drzemiące w domu demony i nakazuje bratu, aby sprzedał nieruchomość tylko temu, kto nie poczuje różnicy w smaku sake, która pochodzi z domu rodziny Saeki... Wydaje się, że to właśnie losy rodziny Suzuki stanowią trzon wydarzeń zawartych w tym filmie - jednak przedstawione w nim tajemnice oraz zawrotna zawiłość akcji - między innymi wprowadzenie masy nowych bohaterów i wymieszanie ich ze znanymi postaciami powoduje, że nawet widz zaznajomiony już z kinem japońskim może mieć kłopot z nadążeniem za akcją filmu i zrozumieniem wszystkich jej niuansów. Dość powiedzieć, że dopiero po drugiej projekcji obu części telewizyjnych i wykonaniu skrzętnych notatek udało mi się w miarę precyzyjnie odtworzyć zależności pomiędzy wieloma bohaterami opowieści.

Klątwa w "Ju On 2" stanowi kontynuację przekleństwa z części pierwszej - znane już nam duchy opanowują wiele osób bardziej lub mniej związanych z domem. Co ciekawe Kayako i Toshio nader chętnie opuszczają w tej części pielesze własnego domostwa przenosząc się tam, gdzie uda się im zaskoczyć niczego niespodziewającą się ofiarę... Kayako opanowuje też kobiety, które przebywają w domu i za ich pomocą kontynuuje swoją morderczą misję. "Ju On 2" jest, więc znowu zbiorem krótkich nowel, z których każda przedstawia nam losy nawiedzenia kolejnej osoby lub grupy osób.

W porównaniu z częścią pierwszą straciła nieco moim zdaniem dźwiękowa oprawa filmu. W hałasie zaginął gdzieś dźwięk, który wydawała z siebie Kayako, a który tak mnie przeraził w "jedynce". Również muzyka straciła nieco na wyrazistości i stała się bardziej rozmyta, a w niektórych momentach po prostu jej brakuje. Zaskakujący był dla mnie również pomysł reżysera na zakończenie filmu - stwarza to wrażenie, jakby Takahasi Shimizu wrzucił do jednego worka wszystkie pomysły, które mu jeszcze pozostały i postanowił dodać je do filmu. Z całym szacunkiem; jednak widok dwóch Kayako biegających na czworakach po szkole za Nobuyuki nie robi już takiego wrażenia jak widok jednej tylko Kayako nieco bezwładnie zsuwającej się ze schodów (choć i ta scena trafiła do filmu). Na szczęście jest to jednak nadal obraz nader udany, który może dostarczyć widzowi sporych emocji. Z pewnością jednak jest to kino, które wymaga od oglądającego sporego wysiłku.

Komu polecić "Ju On 2"? Temu, kto czuje niedosyt po obejrzeniu jedynki. W sumie gdyby nie początek identyczny z częścią pierwszą można by połączyć je w jedną spójną całość, tyle, że wtedy film byłby zwyczajnie za długi jak na potrzeby telewizji. Sądzę więc, że ocena jaką wystawiłem jest w pełni zasłużona. Pozostaje mi mieć nadzieję, że Amerykanie nie wpadną na to aby wyprodukować remake właśnie tej części. Ona się po prostu do tego nie nadaje...

Screeny

HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version) HO, JU-ON 2 (tv version)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Klimat
+ mimo wszystko muzyka
+ postacie duchów
+ perfekcyjnie wykorzystane najgorsze senne koszmary...

Minusy:

- trudny w odbiorze (zamęt wywołany wielością postaci)
- dziwne pomysły na zakończenie filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -