Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)



Poster:BLACK FOREST

BLACK FOREST

Czarny las

ocena:5
Rok prod.:2012
Reżyser:Patrick Dinhunt
Kraj prod.:USA
Obsada:Tinsel Korey, Dhaffer L'Abidine, Sarah Brown, Ben Cross
Autor recenzji:gościnnie: Patryk Hertel
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Produkcje telewizyjne z pogranicza horroru i fantastyki są skierowane do dość konkretnego odbiorcy. Jest to na ogół młody człowiek, który śledzi więcej niż jeden tego typu serial i jest przyzwyczajony do pewnych wizualnych niedociągnięć. Rzadko bowiem zdarza się tak, by przy względnie niewielkim budżecie przeznaczonym na taki film, udało się zaangażować wybitnych, lub chociażby dobrych aktorów, oraz stworzyć przyzwoite efekty specjalne. Jednym z niewielu wyjątków był w tej dziedzinie „Kolor magii” - ekranizacja dwóch części cyklu o Świecie Dysku Terry' ego Pratchetta, wyprodukowany w 2008 roku przez stację SkyOne. Niestety „Black Forest” nie zalicza się do takich telewizyjnych perełek i pod względem wykonania jest filmem mocno przeciętnym, co go jednak z drugiej strony nie dyskwalifikuje.

Cazmar jest gawędziarzem, który przy kuflu piwa opowiada turystom baśniowe historie z dreszczykiem. Zajmuje się on również organizowaniem wycieczek w głąb pobliskiego lasu. Smykałka do snucia historyjek, oraz fakt, że ów las to znany z baśni braci Grimm Szwarcwald powodują, że Cazmar nie narzeka na brak klientów. Tym razem, wykorzystując fakt zbliżającego się przesilenia, które dodatkowo przybliża świat baśniowy do realnego, proponuje grupie zainteresowanych wycieczkę do tajemniczego monolitycznego kręgu na wzgórzu. Podczas wspólnego „wczuwania się w duszę lasu”, zostaje porwane niemowlę – córeczka jednej z uczestniczek wycieczki. Przewodnik znika, a zaniepokojeni towarzysze chcąc ruszyć na poszukiwania dziecka orientują się, że miejsce w którym się znajdują nie jest już tym samym, do którego niedawno przywędrowali.

Na samym początku należy zaznaczyć, że „Black Forest” jest produkcją telewizyjną, powstałą na potrzeby amerykańskiej stacji kablowej Syfy (znanej również jako Sci-Fi Channel). Niesie to ze sobą oczywiście pewien typowy dla takich produkcji bagaż mankamentów, które wydają się nieuniknione. Nie należy zatem spodziewać się aktorstwa wysokich lotów. Najbardziej znanym nazwiskiem pojawiającym się w czołówce tej produkcji jest Ben Cross, który jednak nie przekonuje swoją grą i nie wyróżnia się przez to na tle młodszych kolegów. Drugą rzeczą, na która trzeba się solidnie przygotować psychicznie, jest żenujący poziom efektów specjalnych oraz rekwizytów. Będzie to bardzo przeszkadzać widzom przyzwyczajonym do „regularnych” kinowych produkcji, natomiast fanom telewizyjnych seriali fantasy w stylu „Czarodziejek” już nie powinno. Po chwili projekcji i jednym czy dwóch „zgrzytach” wizualnych, można już się do tego przyzwyczaić, jako do części konwencji filmu i nie zwracać uwagi. Jeśli jednak popatrzeć na te niedomagania wizualne z drugiej strony, mogą się również one okazać plusem całego filmu. Obecnie, kiedy kina są zalewane ogromem widowiskowych obrazów - bardzo często w technologii 3D - cześć widzów idzie obejrzeć show, nie skupiając się w ogóle na treści (jeśli taka w ogóle występuje, ale to inna sprawa... ) „Black Forest” natomiast, przez to ze ewidentnie kuleje wizualnie, ma większa szansę na dotarcie do widza ze swoim przesłaniem, które w ogólnym rozrachunku nie jest odkrywcze, ale warte przypomnienia. Tytułowy las jest miejscem azylu dla niepotrzebnych już w nowoczesnym świecie baśniowych postaci i reguł. Kiedy naszą codziennością rządzą najnowsze technologie, a niemal każde zjawisko da się naukowo wyjaśnić, nikt już nie pamięta opowieści z dzieciństwa, które były przekazywane od wieków z pokolenia na pokolenie, aż nagle stały się zbyteczne. Waśnie za to las żąda krwawej zapłaty.

Twórcy filmu zapraszają widzów do zabawy, w której mają oni okazje sprawdzić ile sami pamiętają z opowieści do poduszki. We wnętrzu tajemniczej Gospody, splatają się historie Śpiącej Królewny, Siedmiu Krasnoludków, złego wilka, mamy kozy, czy też elfów i szewczyka. Przeciwstawieni im są jak to na ogół bywa w filmach grozy (chociaż horroru jest tu najmniej), bohaterowie o rożnych profesjach i doświadczeniach życiowych, aby zgodnie ze schematem ukarać pychę i ignorancję, a nagrodzić pokorę i szacunek dla panujących reguł. Kluczem do przetrwania w baśniowym świecie jest znajomość konkretnej, „dziejącej się” w danym momencie historii, oraz umiejętność wykorzystania posiadanych artefaktów, dlatego aby udobruchać elfy trzeba mieć miskę twarogu, a aby zabić wilkołaka – srebro.

Ogólnie film Patricka Dinhunta jest bardzo nierówny. Z jednej strony mamy bowiem ciekawy pomysł na nić fabularną filmu, oraz wymieszanie reguł baśniowych, ze schematem horroru, okraszone bardzo klimatyczną i pasującą do całości muzyką, która pomaga wciągnąć się w historię. Z drugiej strony efekty specjalne i rekwizyty wywołują jedynie uśmiech politowania, a słabe aktorstwo spłyca nieco przesłanie całego filmu. Na pewno lepszy efekt osiągnięto by, gdyby pomysł „Czarnego lasu” przenieść na duży ekran, z profesjonalnymi efektami oraz aktorami, którzy nie są do drewniani do tego stopnia, co ci zatrudnieni przez Syfy. Istnieje jednak ryzyko, że jak wspomniałem chęć zrobienia kolejnego widowiska zabiła by klimat przedsięwzięcia. Pomimo nienadzwyczajnego wykonania całości, film można śmiało polecić miłośnikom baśni. Fani horroru nie znajdą tutaj raczej za wiele dla siebie, ale jeśli nie będą nastawieni na widowiskowe sceny gore, ani nie będą oczekiwać, że film ich przestraszy, może im się udzielić dość ciekawy, niepokojący klimat.

Screeny

HO, BLACK FOREST HO, BLACK FOREST HO, BLACK FOREST

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ baśniowy klimat
+ dopasowana muzyka
+ poruszenie tematyki zaniedbania tego typu historii w obecnym świecie

Minusy:

- aktorstwo
- tragiczne efekty specjalne
- dla fanów baśni, a nie horrorów
- nie straszy
- posiada w sobie wszelkie minusy produkcji telewizyjnych

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -