Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GESTAPO'S LAST ORGY, THE

GESTAPO'S LAST ORGY, THE

Ostatnia Orgia Gestapo

ocena:5
Rok prod.:1976
Reżyser:Cesare Canevari
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Marc Loud , Daniela Poggi , Maristella Greco
Autor recenzji:Tomasz P.
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:4.13
Głosów:8
Inne oceny redakcji:
GrzEGOrz - 8
Ash J. Williams - 3

"Jeżeli super człowiek pragnie dać upust swoim żądzom , musi do tego dążyć nawet za cenę życia innych ludzi." Friedrich Nietzsche

Narodowy socjalizm był systemem angażującym cały naród w dzieło ostatecznego zwycięstwa. Walka toczyła się na wszystkich frontach, oraz na wielu różnych płaszczyznach społecznych. Oprócz barbarzyńskich działań militarnych, które dalekie był od cywilizowanych standardów prowadzania sztuki wojennej, naziści "dzielnie" walczyli na frontach zwanych obozami koncentracyjnymi. Po wojnie wymiar sprawiedliwości nie udało się skazać wszystkich winnych popełnionych zbrodni . Zdarzały się przypadki w ,których końcowe orzeczenia sądów były na korzyść oskarżonych .Często wyrok był nieadekwatny w stosunku do popełnionych czynów. Osoby zaangażowane w tego typu zbrodniczy proceder zawsze podkreślały, że wykonywały tylko rozkazy. Film "Gestapo's Last Orgy" w reżyserii Cesare Canevariego ukazuję relację jaka zaszła między jedną z więźniarek, a sadystycznym komendantem obozowego piekła. Obozy jak wiemy z historii były najgorszą formą degradacji człowieka.

Film rozpoczyna się odgłosami dochodzącymi z sali sądowej. Słyszymy opowieść jednej z więźniarek dotyczącą jej siostry, która zginęła upokorzona w straszliwych mękach. Następnie sierżant odpowiadający za akta obozowe informuje sąd o liczbie więźniów, oraz zgonów na terenie obozu. Poznajemy również komendanta obozu Conrada Von Starkera, ,któremu udało się uniknąć wysokiej kary za zbrodnie popełnione podczas wojny. Pięć lat po wojnie Lisie, jedna z więźniarek obozu kontaktuje się z byłym komendantem Starkerem, który prowadzi teraz normalne życie. Miejscem spotkania obu postaci jest teren obozu, którym podczas wojny zarządzał Condrad. Patrząc na pozostałości obozu oraz na antyfaszystowskie napisy na murach , nasi bohaterowie przenoszą się myślami w czasy wojny, gdy Stareker był komendantem, a Lisa zwykłą więźniarką.

"Gestapo�s Last Orgy" to kolejny film z serii Nazi Exploitation , który ma za zdadnie przerazić widza bestialskim klimatem panującym w czasie faszystowskiego panowania. Filmy te posiadają cały wachlarz śmiałych, czasami wręcz przekraczających granicę dobrego smaku scen erotycznych. Do tego dochodzą wymyślne sekwencje, torturowania oraz uśmiercania ofiar których nie powstydziłby się klasyczny film grozy. Gdy nałożymy na siebie obie płaszczyzny otrzymamy oparty na faktach historycznych pseudo-horror, którego wydarzenia teoretycznie mogły zdarzyć się każdemu. Film jak wiele produkcji z tej serii posiadał mały budżet. Przekłada się to na jakość efektów specjalnych zastosowanych w brutalnych scen, których w filmie nie brakuje. Zaznaczam również ,że osoby liczące na mocne "gore" będą zawiedzione, ponieważ dysponując małymi funduszami reżyser postawił na pomysłowość scen. Ową brutalność obozowa przekłada się na wykorzystywanie sexualne wszelkiego rodzaju połączone z dzikimi orgiami , tortury z użyciem szczurów , kwasu żrącego, bicie i poniżanie. Nazistowskie atrakcję przygotowane dla więźniów mogą naprawdę przerażać fantazją (scena karmienia dobermanów kobietą która nieszczęśliwie miała menstruację) , lub wywoływać niezrozumienie i zdziwienie (zamiast komory gazowej ujrzymy olbrzymi tunel stylizowany na piekarnik).

Akcja filmu odbywa się w dwóch miejscach. Pierwsze miejsce to obóz koncentracyjny, drugie miejsce to podobnie jak SALO w reż. P. Pasoliniego zamek w którym mieszkają aryjczycy. Oprócz kwestii ludobójstwa, zauważamy psychosexualny sadomasochistyczny trójkąt jaki zawiązał się miedzy komendantem Starekerem , piekną więzniarką Lisą oraz żeńskim wcieleniem diabła oficerem SS Almą. Starker oraz Alma pragną złamać psychicznie Lisę stosując urozmaicone techniki sadystyczne. Celem takiego działania jest udowodnienie Lisie wyższość rasy aryjskiej nad innymi rasami , oraz uświadomienie jej, w jakiej beznadziejnej sytuacji się znalazła (kolejne podobieństwo do Salo-relacje władca i poddany wykorzystywany do granic możliwosci). Reżyser Cesare Canevari był jednak bardziej łaskawy niż P. Pasolini , ponieważ w miare upływu filmu komendant zaczyna wielbić Lisę.

Podsumowując film jest skrzyżowaniem nazistowskiej filozofii z seksualną obsesją wzorowaną na M.D. Sade, co w konsekwencji ewoluuje do rangi uczucia między komendantem a więźniarką. Uważam ten aspekt za nie do przyjęcia. Późniejsze traktowanie Lisy przez komendanta jest absurdalne. Ogólnie "Gestapo" uważam za film średnio udany, wyróżniający się na tle innych często bezmyślnych produkcji złotą zasadą M.D. Sade "From slave to obssesion".

Screeny

HO, GESTAPO'S LAST ORGY, THE HO, GESTAPO'S LAST ORGY, THE HO, GESTAPO'S LAST ORGY, THE HO, GESTAPO'S LAST ORGY, THE HO, GESTAPO'S LAST ORGY, THE HO, GESTAPO'S LAST ORGY, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ film zrobiony poprawnie na miarę możliwości budżetu
+ kilka mocnych scen
+ wyróżnią się na tle innych filmów nazi exploitation , bo jest urozmaicony różnymi wątkami

Minusy:

- późniejsze relacje komendant- więźniarka
- miejsce stracenia więźniów - tunel w stylu piekarnika
- sceny erotyczne w stylu Emanuelle czasami nie pasują do klimatu obozowego

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -