Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GHOSTS OF MARS

GHOSTS OF MARS

Duchy Marsa

ocena:4
Rok prod.:2001
Reżyser:John Carpenter
Kraj prod.:USA
Obsada:Clea DuVall , Natasha Henstridge , Ice Cube
Autor recenzji:Skaldi
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:4.09
Głosów:35
Inne oceny redakcji:
Skaraś - 3

Człowieka od dawna pociągało wszystko, co nieznane, co kryło wielkie tajemnice, co czekało na odkrycie, dlatego Mars - czerwona planeta często przewija się w tematyce przeróżnych filmów science-fiction jak i horrorów. Wiadomo, iż na Marsie panuje specyficzna atmosfera, uniemożliwiającą swobodną egzystencję rodzaju ludzkiego. Co ciekawe na czerwonej planecie całkiem niedawno odkryto ślady prymitywnego życia. Co by się stało, gdyby na Marsie ludzie założyli kolonie? John Carpenter podejmuje się takiego gdybania i próbuje odpowiedzieć, czy ludzie są przygotowani by żyć z dala od Ziemi.

Planeta Mars rok 2176, kolonia Chryse. Pociąg Trans Mariner 74 Yankee powraca z południowej doliny na autopilocie. Załoga owego pociągu była wyznaczona do przewiezienia niebezpiecznego więźnia z więzienia w Shining Canyon z powrotem do kolonii Chryse. Na początku sądzono, że jest to pociąg widmo, gdyż nikogo nie było na pokładzie. Po bliższej kontroli pociągu, znaleziono Melanie Ballard - drugiego oficera feralnego konwoju. Miała pobieżne rany, lecz była w dobrej kondycji fizycznej. W jej organizmie wykryto nielegalną substancję - tetramonochloride. Specjalna komisja powołana do zbadania tego dziwnego wypadku próbuje się dowiedzieć, co sprawiło, że dobrze wyszkolony i uzbrojony konwój zniknął bez śladu. Okazuje się, iż cały bałagan wywołany był przez tytułowe duchy, które nawiedziły kolonie górniczą. Pradawne duchy mogą znacząco zagrozić spokojnej egzystencji ludzi na Marsie.

Tak oto pokrótce przedstawia się fabuła "John Carpenter's Ghosts of Mars", filmu mocno przeciętnego. Mimo iż produkcja posiada bardzo dobrą obsadę aktorską z reżyserem Johnem Carpenterem na czele, nie poprawia to wcale klimatu filmu. Można rzec nawet o jego braku. "Ghost of Mars" najbardziej skojarzył mi się z filmem "House of the Dead". Produkcje, jeśli chodzi o wykonanie nieporównywalnie różne, ale posiadające pewne cechy wspólne. W "Duchach Marsa" zombiaki zastąpiły hordy górników opętanych przez duchy; gdy dochodzi do konfrontacji z bohaterami filmu, jesteśmy świadkami jednej wielkiej bitwy. Ogólnie mówiąc za dużo tu bezsensownej strzelaniny, z pokazami sztuk walki włącznie. Dla widzów o słabszych żołądkach pocieszającym może być fakt, iż w filmie krew pojawia się w śladowych ilościach. Zazwyczaj wszyscy bezkrwawo giną podczas strzelanin lub eksplozji ładunków wybuchowych. Zdarzy się sporadycznie, że zobaczymy uciętą głowę, czy rękę, lecz takich scen jest zaledwie kilka w czasie całego filmu. Niejednokrotnie bohaterowie zachowują się nienaturalnie do zaistniałej sytuacji. W momencie, gdy wszyscy wiedzą, w jaki sposób duchy atakują swoje ofiary, jedna z policjantek zabija już zamkniętego, niestwarzającego zagrożenia, opętanego więźnia, tym samym pozwalając by została zaatakowana następna ofiara.

Reasumując film "John Carpenter's Ghosts of Mars" to typowy średniak, nie wnoszący nic nowego do gatunku. Widzowie oczekujący strasznego, klimatycznego filmu mogą sobie darować tę produkcje; jedynie ci, którzy cenią sobie w filmie szybką akcję, ciągłe strzelaniny i wybuchy mogą się poczuć po seansie w pełni zadowoleni.

Screeny

HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS HO, GHOSTS OF MARS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ wartka akcja

Minusy:

- brak klimatu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -