Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SAWNEY: FLESH OF MAN a.k.a. LORD OF DARKNESS

SAWNEY: FLESH OF MAN a.k.a. LORD OF DARKNESS

Sawney: Flesh of Man

ocena:7
Rok prod.:2012
Reżyser:Ricky Wood
Kraj prod.:Wielka Brytania
Obsada:David Hayman, Samuel Feeney, William Houston, Elizabeth Brown
Autor recenzji:Patryk Hertel
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Alexander „Sawney” Bean – jedna z mroczniejszych postaci folkloru brytyjskiego. Chociaż nie ma pewności co do tego czy rzeczywiście istniał, legenda o nim pozostaje nieśmiertelna, przynosząc co roku, jako atrakcja turystyczna Edynburga dochody szkockiemu państwu. Pierwsze wzmianki o nim sięgają XV stulecia. Sawney miał ponoć porzucić dom rodzinny na rzecz związku z wiedźmą, Agnes Douglas. Razem zamieszkali w jaskini na odludziu, gdzie dochowali się potomstwa i żyli z rabowania podróżnych. Kazirodcze związki między dziećmi Beana, a co za tym idzie stale powiększająca się rodzina zmusiły ich do kanibalizmu. Aby samemu nie umrzeć z głodu, zaczęli oni zjadać zwłoki obrabowanych ofiar. Według podań proceder ten miał trwać około 25 lat. Przez ten czas rodzina 46 szkockich kanibali miała zabić i zjeść około tysiąca osób.

Sawney Bean pod osłoną nocy przemierza miasto taksówką. W mroku bocznych uliczek zabiera do auta pojedyncze osoby, najczęściej zbłąkanych imprezowiczów. Wywozi ich daleko od miasta, w góry, gdzie w jednej z ukrytych pod wodospadem pieczar, ma swoje domostwo. Na miejscu wśród biegających dookoła zdziczałych potomków, zabiera się za swoje ofiary. Część z nich jest torturowana, niektóre gwałcone, wszystkie natomiast w końcu pożerane przez samego Beana, a także trzymaną w zamknięciu Bestię zwaną Mamuśką. Resztki poćwiartowanych ciał są rozrzucane po okolicznych lasach, niejednokrotnie tworząc makabryczne rzeźby. Sprawą zaczyna się interesować dziennikarz śledczy – Hamish MacDonald (Samuel Feeney).

„Sawney: Flesh of Man” jest pełnometrażowym debiutem debiutem Ricky'ego Wooda, który napisał scenariusz do filmu oraz powierzył sobie jego reżyserię. Trzeba przyznać, że pomysł na odświeżenie historii rodziny szkockich kanibali i przeniesienie jej na grunt współczesny było trafionym pomysłem. W dodatku po projekcji mogę powiedzieć, że na pomyśle się nie skończyło, ponieważ w ślad za nim poszła całkiem przyzwoita realizacja. Główną rolę powierzono doświadczonemu szkockiemu aktorowi Davidowi Haymanowi, w którego dorobku możemy odnaleźć takie tytuły jak : „Rob Roy” (1995), „Krawiec z Panamy” (2001), czy „Chłopiec w pasiastej piżamie” (2008). Skutkuje to całkiem wiarygodnym odtworzeniem postaci, która jest wielobarwna w negatywnym tego słowa znaczeniu. Sawney jest bowiem mordercą , kanibalem, gwałcicielem, ale i fanatykiem religijnym na swój wypaczony sposób pojmującym słowa Pisma Świętego. Hayman bardzo przyzwoicie radzi sobie z tak diabelskim kolażem odchyleń od normy zamieszkujących jedną osobę. Pozostali odtwórcy głównych ról również nie wypadają na jego tle dużo gorzej, przez co film pozbawiony jest często towarzyszącemu tego typu produkcjom aktorskiego „drewna”. Na kolejny plus należy zaliczyć ogólnie pojęty klimat filmu. Zarówno plenery zlanych deszczem szkockich wzgórz, duszne uliczki miasta jak i jaskinia kanibali tworzą bardzo mroczną całość. Twórcy zadbali w warstwie wizualnej o „europejskość” filmu , pomimo niemożliwych do uniknięcia podobieństw do „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”, zupełnie co innego wisi tam w powietrzu niż na farmie Leatherface'a. Nie ma tutaj typowego powiewu amerykańskiego południa, pełnego rozgrzanego powietrza i brzęczących w nim much, ani gorących piwnic pokrytych lepką posoką. Domostwo Beana to wilgotna jaskinia z wszechobecnym kapaniem wody, chłodem i ulewnym deszczem smagającym drzewa na zewnątrz. Podobne co we wspomnianym wcześniej klasyku rekwizyty są odpowiednio zimne i wilgotne. Widać tutaj dbałość o szczegóły wizualne filmu. Jeśli film chcieć porównać z jakimś dotychczasowym przedstawicielem tej tematyki to chyba najbardziej zbliżony byłby francuski „Frontiere(s)”z 2007 roku, z tą różnicą, że fanatyzm nazistowski zastąpiono religijnym.

Pomimo szerokiej gamy filmów, których fabuła opiera się na polowaniu na ludzi, zamykaniu ich w odludnych miejscach i pastwieniu się nad nimi, „Sawney: Flesh of Man” broni się sam. Jest mroczny, krwawy, momentami niesmaczny, taki jaki chciałoby się aby był sięgając po tę tematykę, ale jednocześnie nie bezmyślnie kalkujący setki istniejących już schematów. Być może jest to zasługa sugestii padającej na początku filmu, że jest oparty na słynnej szkockiej legendzie i gdzieś głęboko ukrytej w podświadomości obawie, że zgodnie z legendą nie wszyscy członkowie rodziny zostali złapani, a więc istnieje szansa, że gdzieś w odległych jaskiniach... Nie, aż tak zaczarować pan Wood nie potrafi, ale potrafi stworzyć całkiem poprawny horror, który bardzo przyjemnie się ogląda i który nie rozczarowuje widza nadmiarem głupoty wraz z rozwojem akcji. Wiadomo, jest to pewien specyficzny rodzaj rozrywki, na pewno nie dla każdego, ale miłośnicy gatunku powinni być usatysfakcjonowani. Jest przewidywalny? Owszem. Jest schematyczny? Pewnie nie da się inaczej. Ale nie nudzi, nie rozczarowuje zanadto, a co najważniejsze nie wywołuje uśmiechu politowania. Według mnie pozycja warta obejrzenia, jeśli ktoś lubi tego typu obrzydlistwa.

Screeny

HO, SAWNEY: FLESH OF MAN a.k.a. LORD OF DARKNESS HO, SAWNEY: FLESH OF MAN a.k.a. LORD OF DARKNESS HO, SAWNEY: FLESH OF MAN a.k.a. LORD OF DARKNESS HO, SAWNEY: FLESH OF MAN a.k.a. LORD OF DARKNESS HO, SAWNEY: FLESH OF MAN a.k.a. LORD OF DARKNESS HO, SAWNEY: FLESH OF MAN a.k.a. LORD OF DARKNESS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat i sceneria
+ przekonywujący David Hayman w roli Sawneya
+ całkiem sprawna wariacja na temat szkockiej legendy, która nie straciła na atrakcyjności przez zabieg uwspółcześnienia

Minusy:

- całość jednak dość przewidywalna
- nie da się uniknąć porównań z klasykami w stylu „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -