Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MAGIC MAGIC

MAGIC MAGIC

Magia

ocena:8
Rok prod.:2013
Reżyser:Sebastián Silva
Kraj prod.:Chile / USA
Obsada:Michael Cera, Juno Temple, Emily Browning, Augustin Silva
Autor recenzji:Dariusz Kick
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Źle się stało, że Sony przeznaczył ten film od razu na DVD pozbawiając go swojej premiery kinowej, co w pewien sposób może ograniczyć widownię. Widocznie uznano, że kino studyjne z małym budżetem będzie zbyt niszowe, i nie warto „topić” pieniędzy w reklamę.

Alicja po raz pierwszy w życiu opuszcza Stany Zjednoczone, żeby odwiedzić swoją kuzynkę w Chile. Na miejscu poznaje jej chłopaka Augustina, jego siostrę Barbarę oraz ich przyjaciela Brinka. Cała piątka wyjeżdża na niewielką wysepkę do domku letniskowego. Podczas podróży samochodem towarzystwo zachowuje się głośno, przekrzykują się nawzajem zamiast ściszyć muzykę, co peszy i onieśmiela wycofaną dziewczynę. Dodatkowo przytłacza ją krajobraz Ameryki Południowej. Kiedy jej kuzynka Sarah odbiera telefon, jej chłopak wyraźnie się tym faktem denerwuje. Pod pretekstem powrotu na uczelnię, kuzynka zostawia Alicję ze swoimi przyjaciółmi wbrew jej woli. Jedynym łącznikiem z Sarah pozostaje telefon. Niestety zasięg nie obejmuje całej wyspy. Pozbawiona łączności ze światem zewnętrznym dziewczyna czuje się coraz bardziej wyalienowana i osaczona.

Barbara ma do Alicji stosunek dość chłodny, żeby nie powiedzieć wrogi. Wprowadza dziewczynę w poczucie winy za grzechy „białych” względem tutejszych autochtonów. Augustin jest w tych relacjach najmniej inwazyjny, zajęty sobą. Natomiast Brink to postać szalenie irytująca a jego zachowanie odbiega od normalnego. Cała grupa jest absolutnie pozbawiona empatii wobec zwierząt, co wywiera na Alicji bardzo silne, negatywne emocje. Pojawiające się podteksty erotyczne, bezsenność dziewczyny i opóźniający się powrót Sarah sprawiają, że dziewczyna czuje się coraz bardziej zagrożona przez swoich towarzyszy. Paranoiczny klimat zagęszcza się z każdą chwilą. Brak możliwości ucieczki prowadzi nieuchronnie do tragedii. I nawet powrót kuzynki nie jest już w stanie tego zmienić.

Sebastian Silva nie ukrywa swoich upodobań do filmów Polańskiego czy Cronenberga. Chciał stworzyć coś w rodzaju subtelnego horroru psychologicznego jednak postanowił nie ulegać stereotypom i żeby nie popaść w banał wybrał zabawę konwencją. Zgodnie z jego światopoglądem, że nic nie jest tylko czarne lub białe, w filmie nie wszystko jest takie jak się może z początku wydawać. Podczas seansu możemy się zastanawiać czy towarzysze Alicji to banda psychopatów dążąca do konfrontacji czy może zupełnie normalni ludzie a to Alicja skrywa swoje mroczne sekrety? Prawda miesza się z fikcją. Paranoidalny klimat podsycany jest dodatkowo elementami takimi jak hipnoza czy lunatykowanie. Reżyser, co rusz podrzuca nowe tropy. W zależności czyimi oczami spojrzymy na sytuację, będziemy mieli inne odczucia.

Na pochwałę zasługuje zarówno Juno Temple, która wcieliła się w postać Alicji jak i Michael Cera wcielający się w postać Brinka. Są to najbardziej wyraziste postaci, które moim zdaniem biorą na siebie najwięcej w opowiedzianej historii. Doskonały popis aktorstwa. Magia, choć ma „ambicje” nie jest kinem wybitnie artystycznym o schizofrenicznej narracji, niezrozumiałej dla mas. Cały artyzm i sztuka zasadza się tutaj na tym, że przy użyciu absolutnie normalnych środków, bez efektów specjalnych i scen przemocy oraz przy doskonałych umiejętnościach aktorskich, można stworzyć film niepokojący i wciągający. Jedynie tytuł jest całkowicie nietrafiony.

Screeny

HO, MAGIC MAGIC HO, MAGIC MAGIC HO, MAGIC MAGIC HO, MAGIC MAGIC HO, MAGIC MAGIC HO, MAGIC MAGIC

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ klimat filmu
+ scenografia
+ gra aktorska
+ zabawa konwencją

Minusy:

- mimo wszystko niektórym może się wydawać nudny (brak przemocy czy dynamicznej akcji)

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -