Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:INVISIBLE MAN RETURNS, THE

INVISIBLE MAN RETURNS, THE

Powrót niewidzialnego człowieka

ocena:8
Rok prod.:1940
Reżyser:Joe May
Kraj prod.:USA
Obsada:John Sutton, Cecil Kellaway, Alan Napier, Vincent Price, Cedric Hardwicke, Nan Grey
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Sequele udanych filmów grozy nie są domeną jedynie współczesnego kina. Często zastanawiamy się, czy komercyjny sukces pierwszej części jest wystarczającym argumentem, by pociągnąć temat i nierzadko zniszczyć całą jakość, jaką wypracowała pierwotna odsłona. Wszem i wobec słychać głosy, że po wiedźmie z Blair nie powinna już powstawać żadna "Księga cieni", albo że łasi na pokaźne czeki twórcy "REC" popełnili straszną breję w kolejnych częściach znanej hiszpańskiej serii. Cóż, pieniądz i zainteresowanie odbiorców skutkowały powstawaniem sequeli jeszcze na długo zanim Manuela Velasco wkroczyła z ekipą straży pożarnej do jednej z hiszpańskich kamienic, ba, na długo nawet przed czerwonym swetrem Freddy'ego Kruegera czy tajemniczymi kuleczkami z "Phantasm". Już w 1940 sequele gościły w kinie grozy, przekazywane z rąk jednych producentów kolejnym, wyrywane jednym reżyserom i powierzane następnym, czego dowodem może być "Powrót niewidzialnego człowieka", podejmujący historię rozpoczętą przez Jamesa Whale'a siedem lat wcześniej.

Po dziewięciu latach od czasu, gdy Jack Gryffin w "Niewidzialnym człowieku" wstrzyknął sobie kombinację różnych substancji wywołującą efekt trwałej niewidzialności, jego brat, Frank, jest podejrzany o pomoc w ucieczce z więzienia skazanemu na śmierć mężczyźnie oskarżonemu o morderstwo. Jego udział w sprawie mógł polegać - według przypuszczeń Inspektora Samsona (w tej roli Cecil Kellaway) - na zaaplikowaniu zbiegłemu substancji odkrytej przez Jacka i uczynieniu go tym samym niedostrzegalnym dla ludzkiego oka, co z pewnością pomogłoby każdemu więźniowi w skutecznej ucieczce z celi śmierci. Inspektor nie myli się - odkrycie Gryffina faktycznie pozwala oskarżonemu uniknąć kary, tym bardziej iż jest ona niezasłużona - Geoffrey Radcliffe (Vincent Price), nowy "niewidzialny człowiek", nie popełnił bowiem zarzucanego mu czynu. Po spektakularnej ucieczce pragnie dowiedzieć się, za czyje winy przyszło mu pokutować, pragnie odnaleźć winowajcę i wymierzyć mu sprawiedliwość na własną rękę. Czy zdoła mu się jednak wymknąć szukającym go śledczym? Czy po raz kolejny uda się niewidzialnemu mężczyźnie narobić nieco bałaganu? I czy zjawisko niewidzialności uda się w końcu skutecznie odwrócić?

Co zauważalne, w porównaniu z pierwszą częścią "Niewidzialnego człowieku" sequel prezentuje zupełnie odmienną pracę kamerą. Nadaje to filmowi innego, świeższego charakteru, sprawiając, iż nie wypada on jako podrasowana kopia swojego poprzednika. Dobra, klimatyczna muzyka nie tylko buduje wspaniałe napięcie, ale również pozwala skupić uwagę na najistotniejszych dla fabuły scenach. Zachwycające jest również jeszcze dokładniejsze obejście braków technologicznych - niewidzialność nie jest już jedynie mało dokładnym wycięciem niepożądanych fragmentów ciała aktora, zadbano bowiem o brak fragmentów ich konturów pozostających w niektórych momentach pierwszej części na ekranie.

Zupełnie nowi aktorzy i odświeżone metody realizacji pozwalają interpretować "Powrót niewidzialnego człowieka" jako historię w pewnym stopniu oryginalną, zależną jedynie fabularnie od ekranizacji literackiego pomysłu H. G. Wellsa sprzed siedmiu lat. Okazuje się ponadto skarbnicą ciekawych, trafnych cytatów dotyczących zagadkowości ludzkiego umysłu, których nie powstydziłby się żaden ceniony pisarz. Nie zaprzepaszcza zatem idei Wellsa, ale podejmuje wątek, umieszczając go w nowych realiach i prowadząc z udziałem świeżych twarzy. Co najważniejsze, produkcja ta nie ustępuje pierwszej części. Może kultura produkcji sequeli była w owych czasach inna, może chodziło o próbę przeskoczenia poziomu poprzednika i to dążenie do uzyskania jak najwyższej jakości, ten element ambicjonalny dał w efekcie kolejne znakomite, przyjemne w oglądaniu i wartościowe dzieło kinowe. Jeśli widzieliście pierwszą część, druga jest pozycją obowiązkową.

Screeny

HO, INVISIBLE MAN RETURNS, THE HO, INVISIBLE MAN RETURNS, THE HO, INVISIBLE MAN RETURNS, THE HO, INVISIBLE MAN RETURNS, THE HO, INVISIBLE MAN RETURNS, THE HO, INVISIBLE MAN RETURNS, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ ciekawa praca kamerą
+ realizacja niebędąca kopią pierwszej części
+ świetne, trafne przemyślenia bohaterów
+ dobry materiał na wartościowe cytaty
+ dobra, klimatyczna muzyka

Minusy:

- momentami zupełny brak akcji

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -