Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:GOZU

GOZU

Gozu: Gangsterski Teatr Grozy

ocena:8
Rok prod.:2003
Reżyser:Takashi Miike
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Hideki Sone , Sho Aikawa , Shohei Hino
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:6.27
Głosów:11
Inne oceny redakcji:
Molly - 2

Jeżeli film reklamowany jest jako mieszanka yakuza movie, horroru i komedii, to wiadomo że należy spodziewać się czegoś dziwnego i intrygującego. Jeśli dodatkowo reżyserem dzieła jest Takashi Miike, twórca "Audition" i "Ichi the Killer", to znaczy że każdy fan dziwnego kina powinien się tym obrazem zainteresować. "Gozu" spełnia wszystkie wyżej wymienione warunki.

Minami, członek gangu Azamawariego, darzy wielkim szacunkiem swego brata, Ozaki, który w przeszłości ocalił mu życie. Niestety, Ozaki popada w coraz większe szaleństwo. Pewnego razu Minami, chcąc ochronić niewinne dziecko, odrzuca brata na ziemię. Ozaki jest nieprzytomny i takiego chce dowieść go szefowi. Niestety, gwałtowne hamowanie kończy się dla brata Minamiego gwałtownym uderzeniem w tapicerkiem. Ozaki prawdopodobnie nie żyje. Ale Minami nie chce w to uwierzyć. Gdy parkuje samochód i na chwile z niego wychodzi, po powrocie nie zastaje już ciała. Rozpoczyna poszukiwania. Trafia do dziwnych lokali, poznaje starą kobietę wyciskającej ze swej piersi mleko, okrutnie traktowanego wróżbitę - oszusta, wreszcie piękną kobietę, która upiera się iż jest... jego bratem!

Takashi Miike słynie z tego, iż realizuje każdy projekt, który zostanie mu zaoferowany. Do tej pory, w ciągu 15 lat, zrobił ok.65 filmów. Jego styl jest dość charakterystyczny, blisko związany z fascynacją rozmaitymi anomaliami, patologiami i obsesjami. Jego filmy mają też z reguły bardzo dobrze zrealizowane zakończenia. Nie inaczej jest w tym wypadku. Finał tego filmu każdy fan np. dzieł Cronenberga powinien zobaczyć. Miike mnoży absurdalne pomysły, szafuje rozmaitymi dziwnymi motywami i postaciami, stopniuje mimo wszystko napięcie, by w pełnym inwencji finale zaskoczyć wszystkich. Nazywany "ostatnim ogniwem w ewolucji kina gatunku" japoński reżyser tym razem doprowadził do ekstremy tradycyjnie pojmowane yakuza movies i weird stories. Choć nie jest jeszcze poziom "Ichi the Killer", to "Gozu" i tak może zaszokować. Nie tyle okrucieństwem (tego akurat nie ma w tym filmie zbyt wiele), ile rozwiązaniami fabularnymi i stylistycznymi. Takiego czegoś jeszcze nie widzieliście. Powoli wchodzimy w świat, który okazuje się być jeszcze dziwniejszy niż się początkowo wydaje (inaczej niż u Davida Lyncha, gdzie to co zwyczajne okazuje się być siedliskiem niezwyczajnego). Rzecz jasna nie jest to film dla każdego. Trzeba lubić specyficzny, wymierzony w tradycyjne kino gatunkowe styl Miikego, poczuć szaleństwo jego filmowej wizji. Trzeba się też otworzyć na rozmaite nieprawdopodobieństwa, dziwne rozstrzygnięcia czy szaleńcze sceny (choćby okrutny i nieprawdopodobnie zabawny prolog czy totalnie zaskakujący finał). Takie już jest Miike. Nie zna umiaru, miesza style, gatunki, poziomy, mnie lub bardziej pozornie nie dba o spójność narracji. Można to zaakceptować albo i nie. Ja zaakceptowałem, stąd wysoka ocena. Ale ostrzegam : nie każdy doceni ten film.

Trzygroszówki

Molly przyznał ocenę 2 i napisał:

Czuję się tak, jak gdyby wszystkie minusy przedstawione przez Krzyśka były kierowanie do mnie. Należę do osób, którym proponowany styl nie przypadł do gustu. Film jest totalną mieszanką różnych gatunków, co niekoniecznie podobało mi się. Nie jestem otwarta na wszelkie udziwnienia, stąd też film oceniłam bardzo nisko. Niestety, mimo dużej dawki czarnego humoru oraz wielu zagmatwanych sytuacji, film nie przysporzył mi pozytywnych wrażeń.

Screeny

HO, GOZU HO, GOZU HO, GOZU HO, GOZU HO, GOZU HO, GOZU HO, GOZU HO, GOZU

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ totalne zaskakujący finał
+ styl
+ wiele dziwnych motywów, postaci, rozstrzygnięć
+ zabawny, ale i okrutny prolog
+ takiego czegoś jeszcze nie wiedzieliście

Minusy:

- nie dla każdego
- trzeba lubić styl reżyserski Miikego
- sporo rozmaitych aberracji, co nie każdemu musi odpowiadać

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -