Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BENEATH (2013)

BENEATH (2013)

Pod powierzchnią

ocena:6
Rok prod.:2013
Reżyser:Larry Fessenden
Kraj prod.:USA
Obsada:Daniel Zovatto, Chris Conroy, Bonnie Dennison, Griffin Newman
Autor recenzji:Dariusz Kick
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Po skończonej szkole średniej szóstka znajomych wybiera się na pożegnalną wycieczkę. Zanim ich drogi rozejdą się definitywnie, chcą ze sobą spędzić trochę czasu i poszaleć w leśnej głuszy. Podczas wyprawy łodzią motorową zostają zaatakowani przez tajemniczą rybę, która upodobała sobie ludzkie mięso i nie odpuści takiej gratki. A wiadomo przecież, ryba wpływa na wszystko.

Czytając sam wstęp można odnieść wrażenie, że fabuła jest wyssana z brudnego palca. Dodam do tego, że protagoniści zachowują się idiotycznie a ich decyzje są tak nielogiczne, że aż cierpnie skóra. Oglądając „Pod powierzchnią” szybciutko dojdziecie do wniosku, że zostaliście nabici w butelkę a w waszych rękach spoczywa chłam jakich mało. SyFy pełną gębą. Jeśli to poczujecie, weźcie proszę na wstrzymanie. Nie wszystko jest tym, na co z pozoru wygląda. W końcu reżyserem nie jest, jakiś leszcz stawiający pierwsze kroki w branży.

Larry Fessender to człowiek z ogromnym doświadczeniem filmowym, zasłużony na niwie horroru. Realizuje się jako aktor, reżyser i producent. Jako aktor maczał palce w filmach takich jak „I Sell the Dead”, „Stake land”, „Jug Face” czy „Zniknięcia na 7. Ulicy”. Miał okazję współpracować z takimi tuzami kina jak Martin Scorsese czy Jim Jarmusch. Jako niezależny twórca był wielokrotnie nagradzany. Zdarzyło mu się nawet pisać scenariusz wspólnie z Guillermo del Toro. Jako twórca niezależny nie jest zbyt szeroko znany w naszym kraju, jednak to nie zmienia faktu, że ma swoje miejsce w Fangoria Hall of Fame, został nagrodzony Złotym Hammerem a na festiwalu Frightfest Film Festival uznano go za ikonę kina grozy.

I jak to się ma do naszej rybki, która zdaje się być jedyną inteligentną postacią w filmie? Przede wszystkim trzeba dać tej produkcji szansę. Otóż pod tą nieporadną i kiczowatą z pozoru fabułą kryje się coś więcej. Nie jest to z pewnością produkcja wybitna ani nawet szczególnie dobra. Jednak, mimo to potrafi zaskoczyć. Sama krwiożercza ryba jest jedynie katalizatorem. Wyzwala to, co „pod powierzchnią”.

Krwiożercza ryba to ukłon w stronę starej szkoły i gumowatych potworów tylko nieznacznie wzmocniona za pomocą CGI. W filmie widoczny jest sentyment do starej szkoły ze szczególnym uwzględnieniem ulubionego filmu reżysera, „Szczęki”. Wszystko w filmie wygląda jak klasyczny teen horror. Przekrój charakterów, idiotyczne błędy, które muszą zostać popełnione, żeby konwencji stała się zadość. Jest alkohol. Buzuje testosteron. Ale tak naprawdę to tylko pretekst do tego, żeby pokazać coś więcej.

To co z początku wydaje się być kuriozalnym zachowaniem, brakiem logiki czy zwyczajnie brakiem pomysłu na scenariusz okazuje się metaforą na współczesne społeczeństwo. Wiele elementów w filmie pozornie bez znaczenia lub pozornie idiotycznych okazują się całkiem wymowne. W zasadzie więcej tutaj satyry niż horroru. Produkcja wykonana została niskim kosztem w kilkanaście dni i z całą pewnością nie rości sobie prawa do bycia czymś więcej niż jest w rzeczywistości. Z pewnością ta produkcja nie zajmie wysokiej pozycji w dorobku guru kina niezależnego ale też nie jest to jego autorska praca.

Screeny

HO, BENEATH (2013) HO, BENEATH (2013) HO, BENEATH (2013) HO, BENEATH (2013) HO, BENEATH (2013) HO, BENEATH (2013) HO, BENEATH (2013) HO, BENEATH (2013)

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ głębsze treści w pozornie złym filmie
+ zabawa konwencją
+ odniesienia do klasyki kina
+ klasyczne „efekty specjalne”

Minusy:

- gra aktorska
- nie każdy doceni metaforę
- nie jest to horror

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -