Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MAN BEHIND THE SUN 2 - LABORATORY OF THE DEVIL

MAN BEHIND THE SUN 2 - LABORATORY OF THE DEVIL

Man Behind the Sun 2 - Laboratorium Diabła

ocena:9
Rok prod.:1990
Reżyser:Godfrey Ho
Kraj prod.:Hong Kong
Obsada:Chu Kong, Wan Ying Ying, Aldrew Yu
Autor recenzji:Majster
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:5.64
Głosów:22
Inne oceny redakcji:
Ptaku - 9
GrzEGOrz - 4

"Labolatorium diabła" jest kontynuacją filmu T.F. Mous'a z 1987 roku. Pierwsza część szokowała nie tylko efektami gore, ale również doskonałym oddaniem atmosfery zagrożenia i okrucieństwa.

Jest rok 1945. Morishima dołącza do specjalnej japońskiej jednostki wojskowej o kryptonimie 731. Gdy przybywa na miejsce, gdzie znajduje się baza, wszystko wydaje się w porządku. Jednak wkrótce poznaje prawdziwe oblicze tajnej jednostki. Dokonuje się w niej straszliwych eksperymentów na ludziach z pobliskich wiosek. W bestialski sposób torturuje się ich oraz testuje broń chemiczną. Pewnego dnia w bazie zjawia się dziewczyna szukająca ojca, najprawdopodobniej ofiarę przerażających doświadczeń. Morishima nie może już znieść widoku cierpiących, niewinnych ludzi i postanawia pomóc dziewczynie oraz innym - jak to określił jeden z japońskich oficerów - "kłodom. W końcu intryga zostaje odkryta i sytuacja bohaterów staje się beznadziejna.

Od razu muszę stwierdzić, że fabuła w porównaniu z poprzednią częścią nie jest niczym odkrywczym. Mało tego, powiela tylko schemat i mistrzowskie rozwiązania, przez co „Laboratory Devils” prędzej można nazwać remake`em niż sequelem "Man Behind The Sun". Nie ulega jednak wątpliwości, że film Goldfrey'a Ho jest również niesamowity i to z wielu względów. Przede wszystkim równie dobrze oddaje atmosferę niepokoju. Co więcej, wywołuje oburzenie na naszych twarzach, gdy przyglądamy się bardzo realnie przedstawionemu okrucieństwu. To już nie jest dreszczyk strachu, lecz świadomość, że w czasach II wojny światowej tak właśnie było i że Ci ludzie być może przeżywali podobne, jak i nie te same cierpienia. Efekty wizualne zapierają dech w piersiach. Aż wierzyć się nie chce, że to tylko film. Zobaczymy świetnie zaaranżowane sceny gore. Na żyjących ludziach przeprowadza się autopsje, wyjmuje różne części ciała, a także zamraża ręce, by je roztrzaskać jak lód. To wszystko jest, bez wątpienia, poruszające i drastyczne, ale z tego słynie azjatyckie gore ("Visitor Q", "Evil Dead Trap" lub "Ebola Syndrome"). Bez tych wszystkich efektów produkcja straciłaby bardzo wiele na swym dramatyzmie. Japończycy przywiązują ogromną wagę do szczegółów i realizmu. Oprawa muzyczna prawie nie istnieje, gdzieniegdzie w tle słychać niespokojne dźwięki, miejscami nawiązujące do produkcji Fulciego lub Tahamy. Gra aktorów prezentuje się dosyć dobrze. Wydaje mi się, że większość ludzi, których zobaczyłem w tym filmie nie miała do czynienia z aktorskim fachem, ale nie przeszkadzało to w żadnym wypadku w oglądaniu. Należy podkreślić, że podobnie jak w "Blair Witch Project" lub "Cannibal Holocaust", "Laboratorium diabła" można odebrać jako dokument, jednak Ho udanie połączył wspomniany gatunek z prawdziwym, przejmującym filmem. Końcówka również nie daje wyjaśnienia i przedstawiona jest w charakterystyczny dla Japończyków, gorzki sposób.

PS. Na okładce przeczytać możemy ciekawy napis: "Tego filmu nie powinny oglądać osoby, które nie ukończyły 21 roku życia oraz kobietom w ciąży" - to daje do myślenia

Screeny

HO, MAN BEHIND THE SUN 2 - LABORATORY OF THE DEVIL HO, MAN BEHIND THE SUN 2 - LABORATORY OF THE DEVIL HO, MAN BEHIND THE SUN 2 - LABORATORY OF THE DEVIL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ doskonała atmosfera
+ realizm i dbałość o szczegóły
+ wierne oddanie realiów II wojny światowej w podobnych bazach w Azji

Minusy:

- powielony schemat w stosunku do pietwszej części
- niektóre, zbędne sceny

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -