Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:INVITATION TO HELL

INVITATION TO HELL

Zaproszenie do piekła

ocena:7
Rok prod.:1984
Reżyser:Wes Craven
Kraj prod.:USA
Obsada:Robert Urich, Susana Lucci, Patty McCormack, Joanna Cassidy, Carl Bartlett
Autor recenzji:Olga Piech
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Szatan kontra naukowiec w stroju kosmonauty? Klub SPA jako sekta wyznawców szatana? Wydaje się niedorzeczne.. a jednak w 1984 roku Wes Craven stworzył bardzo oryginalny film telewizyjny „Zaproszenie do piekła”, w którym w ciekawy sposób łączy wątek futurystyczny z satanistycznym, nie pomijając społecznych bolączek.

Matt Winslow i jego rodzina przeprowadzają się do nowego domu. Żona i dzieci są zachwycone przepychem otaczających ich domów oraz urokiem i uprzejmością sąsiadów. Z chęcią wstępują w progi tajemniczego elitarnego klubu…. Jednak Matt pozostaje nieufny i zaczyna baczniej przyglądać się organizacji. Kiedy jego rodzina zmienia się nie do poznania, jest zmuszony do ostatecznych kroków w obronie tych, których kocha.

Film Cravena zaskakuje mnogością klisz gatunkowych. Zatem w dziele znajdujemy zarówno zaczerpnięcia z Lovecrafta, futurystyczny obraz przyszłości, kosmiczną misję, psychodeliczną scenerię odmienionego miasteczka jak i sektę wyznawców Szatana, opętane dzieci i uwięzione dusze.

Tym co jednak robi duże wrażenie to lekko groteskowa z punktu widzenia współczesnego widza stylistyka świata lat 80, którą pamiętam jedynie z archiwalnych zdjęć. Film Cravena jest zatem doskonałym zapisem socjologicznych fascynacji ówczesności. W końcu szefowa demonicznej organizacji, klubu SPA, wydaje się modelką wampem, wyciętą ze stron Vogue. „Krzemowa dolina”, która stała się nowym miejscem pracy głównego bohatera jest traktowana z wyraźną rezerwą, to jednocześnie świat wielkich możliwości i wiedzy nieprzystępnej dla zwyczajnych śmiertelników, ale też w końcu w niej znajduje się portal do piekieł.

Jako film grozy „Zaproszenie do piekieł” lekko drażni nieróżnorodnością przyzwyczajonego do gatunkowych (i podgatunkowych) reguł. W końcu szatan i kosmos bądź uogólniając technologiczne nowinki to może nie całkiem niemożliwe połączenie i wykorzystywane już w kinie grozy („Łzy księcia ciemności”), ale jednak na tle obrośniętych w kościelne detale filmów jawi się jako filmowy (hipster) oryginał. Kiedy już zatem widz przyzwyczaja się do laserowych błysków i kombinezonu kosmonauty jako zbroi w walce z siłami piekielnymi (swoją drogą chyba nic nie wydało mi się tak groteskowe) wpada w nasycony złowrogą aurą psychodeliczny obraz miasteczka i opętańczą grę na fortepianie naiwnej i chciwej żony bohatera.

To co ciekawe w filmie to też podział ról. Tym razem to nie kobieta jest obdarzoną dodatkowym zmysłem, niedającą się zwieść mamonie i plastikowym uśmiechom strażniczką domowego bezpieczeństwa. Rola ta przypada mężczyźnie – naukowcowi, który nieufnie i bez infantylnego entuzjazmu swej rodziny przyjmuje sytuacje w nowym miejscu zamieszkania. Nie ulega on także namowom i uwodzeniu pięknej czcicielki szatana. Odwrócenie ról, w gruncie rzeczy ma duże znaczenie dla fabuły filmu i jego wartości.

Nie mogę nie wspomnieć o wyraźnie zaznaczonym moralnym credo: sukces, kosztuje niektórych duszę. Luksus i bogactwo, zdobyte w niejasny sposób ukazane są w filmie jako zalążek rozpadu wspólnoty rodzinnej i zagrożenie jej rozpadem.

Film ogląda się przyjemnie i z zaciekawieniem. Brakuje mi oczywiście nasyconych mrocznym klimatem ujęć, a chwile antycypacji „złego” nie odnoszą zamierzonego efektu – poczucia grozy u widza. Jednakże kilka scen, w tym starcie ojca z przemienionymi członkami rodziny (szczególnie córeczką) wywołuje lekkie dreszcze. Jest to z pewnością film raczej dla koneserów. Dla tych, którzy darzą Cravena sympatią (mając w pamięci jego największe osiągnięcia) i chcą zobaczyć go w kolejnej odsłonie.

Screeny

HO, INVITATION TO HELL HO, INVITATION TO HELL HO, INVITATION TO HELL HO, INVITATION TO HELL HO, INVITATION TO HELL HO, INVITATION TO HELL

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ oryginalność
+ role postaci męskich i żeńskich
+ lata 80 i ich magiczny klimat

Minusy:

- „lasery zamiast grozy”
- dla koneserów

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -