Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:OUIJA

OUIJA

Diabelska plansza Ouija

ocena:4
Rok prod.:2014
Reżyser:Stiles Whites
Kraj prod.:USA
Obsada:Olivia Cooke, Ana Coto, Daren Kagasoff, Bianca A. Santos, Douglas Smith, Shelley Hennig
Autor recenzji:Krystian Szczegielniak
Ocena autora:4
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Nigdy nie graj w samotności.
Nigdy nie graj na cmentarzu.
Zawsze powiedz: “Żegnaj”.

Wymienione treści to naczelne zasady metafizycznej “rozrywki”, mającej na celu wykorzystanie planszy Ouija. Rekwizyt ten, pełen zrozumiałych dla ludzi znaków, wraz ze specjalnym wskaźnikiem ma pozwolić uczestnikom nawiązać kontakt ze zmarłymi. Niestety nie od dziś wiadomo, że kryjące się po drugiej stronie byty nie składają się wyłącznie z przyjaznych osobników, a próba pobudzenia takiego kontaktu może niekiedy wyrwać z wiecznego spoczywania istoty skrajnie niebezpieczne.

Laine Morris i Debbie Galardi są najlepszymi przyjaciółkami od najmłodszych lat. Obie pełne radości, obie szczęśliwie zakochane i kipiące planami na najbliższą przyszłość. Wszystko idzie w jak najlepszym kierunku, aż do momentu, w którym Debbie przygasa. Staje się podenerwowana, czuć od niej niepokój, a niekiedy niemal strach. Robi dobrą minę do złej gry i z nikim nie dzieli się swoją tajemnicą. Nagle popełnia samobójstwo i nikt nie potrafi zrozumieć dlaczego. Jak się wkrótce okaże, Debbie złamała zasady gry i przy pomocy planszy Ouija powołała do życia niszczycielskie upiory.

Diabelska plansza jest bardzo popularnym rekwizytem jeśli chodzi o filmy grozy. Z jej pomocą można zarówno budować napięcie w mającej przerazić scenie, jak i wspomóc tworzenie ciekawej fabuły. Przykro stwierdzić, że w wielu filmach, w których Ouija pojawiła się na ekranie wyłącznie jako rekwizyt sprawiła się znacznie lepiej, niż w najnowszym obrazie Stilesa Whitesa, który w teorii o niej traktuje. Odpowiedzialnością za to można obarczyć zarówno to, że w filmie “Ouija” nie ma zbyt wielu strasznych scen, jak i to, że jest on niemal doszczętnie odarty z fabuły.

Po obejrzeniu filmu na usta ciśnie się słowo “marność”. Przez cały czas trwania seansu widz jest prowadzony za rączkę i wędruje szlakiem opowieści, którą można odczytać w całości ze stosunkowo dużym wyprzedzeniem. Brak jest zaskakujących zwrotów akcji (w ogólności jest może jeden umiarkowanie zaskakujący), brak jest wątpliwości, wszystko jest przewidywalne i pozbawione cienia oryginalności.

Na szczególnie negatywną wzmiankę zasługuje grupa bohaterów. Niemal od samego początku wiadomo, że duża liczba ludzi ma służyć wyłącznie zwiększeniu potencjału na zadawanie śmierci. Z nikim nie da się nawiązać bliższej więzi, niczyj los widza nie interesuje. Niczym w standardowym slasherze, każdy uwikłany w kontakt z siłami nieczystymi nastolatek posłuży wyłącznie za mięso armatnie w drodze do niecierpliwie wyczekiwanych (głównie z powodu braku akcji) napisów końcowych.

Są rzeczy działające na korzyść “Ouija”, przykładowo nieliczne sceny straszenia, czy nastrojowy dźwięk. Niestety giną one pod ciężarem nieodpartego wrażenia, że film jest standardowym w ostatnich czasach “skokiem na kasę”. Zrealizowanym naprędce obrazem, na który chętnie wybiorą się domorośli fani grozy, pokrzyczą, gdy zza ściany przy akompaniamencie głośnych dźwięków wyskoczy zjawa, pośmieją się później z tejże zjawy, a na koniec opuszczą salę przekonani, że horrory nie są straszne, a przed momentem obejrzany film, jeszcze przed wyjściem z kina uleci z ich pamięci.

Screeny

HO, OUIJA HO, OUIJA HO, OUIJA HO, OUIJA HO, OUIJA HO, OUIJA HO, OUIJA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ nieliczne sceny straszenia
+ dźwięk, niekiedy sprzyja budowaniu nastroju

Minusy:

- bezczelnie mało oryginalny
- liniowy i przewidywalny do granic możliwości
- bohaterowie skrajnie wyprani z osobowości
- godny przedstawiciel grona filmów odbierających wiarę we współczesne, amerykańskie kino grozy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -