Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BEYOND THE DARKNESS  a.k.a. Buio Omega

BEYOND THE DARKNESS a.k.a. Buio Omega

Mroczny Instynkt

ocena:9
Rok prod.:1979
Reżyser:Joe D'Amato
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Kieran Canter, Cinzia Monreale, Franca Stoppi, Sam Modesto, Anna Cardini, Lucia D'Elia
Autor recenzji:Buio Omega
Ocena autora:9
Ocena użytkowników:7.63
Głosów:64
Inne oceny redakcji:
Piotr Sawicki - 10
Molly - 9
Skaraś - 4

Joe D'Amato znany jest miłośnikom kina jako twórca niezliczonej ilości filmów porno, ale zasłużył się również w dziedzinie horroru. Jednym z nich jest Buio Omega, dość kontrowersyjna historia miłosna. Film okryty został niesławą, krążyły plotki, że do nakręcenia kluczowych sekwencji użyte zostały prawdziwe ludzkie zwłoki. Sam D'Amato odpierał te zarzuty, twierdząc, że użył do tego celu wieprzowych wnętrzności zakupionych u miejscowego rzeźnika. Jedno jest pewne: Buio Omega to film, który trzeba obejrzeć.

Młody chłopak Francesco zajmuje się zawodowo wypychaniem zwierząt. Pracę swoją wykonuje we własnym domu, ponurej, gotyckiej posesji. Pech chce, że jego ukochana dziewczyna Anna leży ciężko chora w szpitalu. Francesco nie wie, że za chorobą dziewczyny stoi jego tajemnicza służąca Iris, która pod nieobecność Franka w domu przy pomocy laleczki voodoo uśmierca dziewczynę. Ogarnięty szaleńczą miłością do Anny młodzieniec decyduje się na szaleńczy krok- czekającej na pochówek dziewczynie wstrzykuje substancję hamującą rozkład zwłok, po czym wykrada jej ciało z cmentarza i wykorzystując swe zawodowe umiejętności, konserwuje swą ukochaną, tak, by została z nim na zawsze - piękna i młoda... Jednak to nie koniec, gdy w pobliżu Francesco pojawiają się nowe dziewczyny, nie potrafi on powstrzymać drzemiącego w nim potwora. Wraz z demoniczną Iris w szokujący i brutalny sposób pozbywają się nieświadomych sytuacji dziewcząt. Pewnego dnia do domu Franka puka Elena, siostra bliźniaczka jego ukochanej Anny. Stąd już prosta droga do tragicznego finału.

Film jest świetny! Po pierwsze, nietuzinkowa fabuła (nie pozbawiona jednak schematycznych elementów), po drugie, muzyka. Włoska formacja Goblin stworzyła zapadającą w pamięć ścieżkę muzyczną z motywem tytułowym na czele. Wreszcie efekty - realistyczne, momentami wręcz prawdziwe (słynna scena patroszenia Anny). Scena, w której Frank całuje i gryzie serce swej dziewczny przyprawia o dreszcz. D'Amato szokuje również brutalnością, sprawia, że widz dosłownie wyje z bólu, np. okrutna scena z wyrywaniem paznokci szczypcami. Dekoracje i lokacje jako żywo przypominają filmy Fulciego - majestatyczne wnętrza pełne antycznych mebli, robią wrażenie. Ostatnie sceny w filmie przypominają nieco dokonania Dario Argento (być może duża w tym zasługa Goblin, etetowych współpracowników Argento). Reasumując: krwawy, szokujący, brutalny, klimatyczny. W tych czterech słowach zawiera się cała esencja Buio Omega.

Dla fanów włoskiego gore pozycja obowiązkowa.

Screeny

HO, BEYOND THE DARKNESS <br/> a.k.a. Buio Omega HO, BEYOND THE DARKNESS <br/> a.k.a. Buio Omega HO, BEYOND THE DARKNESS <br/> a.k.a. Buio Omega HO, BEYOND THE DARKNESS <br/> a.k.a. Buio Omega HO, BEYOND THE DARKNESS <br/> a.k.a. Buio Omega HO, BEYOND THE DARKNESS <br/> a.k.a. Buio Omega HO, BEYOND THE DARKNESS <br/> a.k.a. Buio Omega

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ atmosfera
+ muzyka
+ gore
+ szokujący scenariusz

Minusy:

- kilka dłużyzn w środku filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -