Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:BUNNYMAN MASSACRE, THE

BUNNYMAN MASSACRE, THE

Bunnyman Massacre, The

ocena:5
Rok prod.:2014
Reżyser:Carl Linbergh
Kraj prod.:USA
Obsada:David Scott, Joshua Lang, Marshal Hilton
Autor recenzji:Mateusz Mnich
Ocena autora:5
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Stereotypowy slasher powinien zawierać przynajmniej jedną parę nastolatków, podobnież jedną parę nagich, napompowanych piersi (acz licznik ten z reguły na jedynce się nie zatrzymuje) i bryzgającą hektolitrami po ciemnym lesie krew. Zamaskowany czy przebrany psychopatyczny morderca to oczywiście materiał obowiązkowy, wyrafinowane narzędzia zbrodni - pozycja pożądana. I gdyby skupić się jedynie na tych elementach, "The Bunnyman Massacre" byłby kolejnym podręcznikowym amerykańskim slasherem. Koncepcję psuje jednak fakt, iż mięso taniego horroru podtrzymywane jest przez solidny szkielet fantastycznej realizacji.

W dość odludnych rejonach Stanów Zjednoczonych właściciel stacyjki na uboczu serwuje swoim klientom zasuszone mięsne snaki. Szczerzy się po przyjacielsku znad swojej rudej, kręconej brody, poprawiając ufajdany farmerski kapelusz. Jednocześnie gdzieś w promieniu kilku mil przebrany w zabrudzony strój królika niemowa rozpruwa brzuchy długim, żelaznym sztyletem czy masakruje kręgosłupy ząbkami mechanicznej piły. Turyści zatrzymujący się w tych stronach nierzadko nie powracają, młodzi obozowicze rozbijający namioty gdzieś na leśnych polanach bardzo szybko i intensywnie kończą imprezę. Ludzie znikają, a na lokalnej stacji przybywa mięsnych produktów. Miejscowy szeryf próbuje rozwikłać zagadkę kilku zaginięć i bardzo powoli łączy fakty, chcąc znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Tyle z iście slasherowej odsłony "The Bunnyman Massacre". Obok wydeptanych do suchej gleby ścieżek, jakimi podąża co drugi film grozy dwudziestego pierwszego wieku, twórcy zaserwowali bowiem nadzwyczajnie interesującą formę przekazu. Sceny groteskowo jaskrawego horroru z racji wzmożonej akcji nieznacznie przysłaniają tutaj smakowite, wartościowe elementy realizacji. Długie monologi, jakie farmer Joe kieruje do niewdającego się w werbalną interakcję Bunnymana, szereg genialnych ujęć (na miarę budżetu produkcji), których nie powstydziłby się operator z najwyższej półki oraz porządna realizacja skoncentrowana na naturalnej mimice wybranych bohaterów nadają pozornie idiotycznemu filmowi konkretnego, refleksyjnego charakteru. Dodają pazura rodem z filmów Korine'a (nietrudno jest dostrzec podobieństwa motywów do "Gummo", choćby w samym przebraniu królika czy szlamie i syfie środowiska) i psychodelii jak, ośmielę się to stwierdzić, ze starych dobrych improwizacji Lyncha. Cóż, wielka szkoda, że tej strony "Bunnymana" nie zaprezentowano jednym ciągiem, ale przeplatając ją z plastikowo czerwoną krwią ofiar bezmyślnego pluszowego mordercy i odgłosem uruchamianej za czyimiś plecami piły do drewna.

Ostateczny odbiór filmu może być więc zależny od nastroju widza. Nastawienie na krwawą jatkę uwypukli ostre kontury niskobudżetowego slashera, zamyślenie i skupienie podświetlą elektryzujące, mocne i dopracowane tło. Symbolika niektórych scen - długi stół pozornie łączący dwójkę głównych bohaterów, a jednak utrzymujący ich w sporym dystansie od siebie, na przeciwnych biegunach, kontrastowość stykających się ze sobą pokoleń i warstw społecznych lub też sugestywne rekwizyty - nieco zmienia spojrzenie na to dzieło o kiczowatym tytule. Jednak chwile euforii gwałtownie kończą się kolejną kupką jelit parującą spomiędzy leśnej krzewiny. To smutne, że twórcy nie potrafili zdecydować się na jedną spójną drogę prowadzenia filmu.

Screeny

HO, BUNNYMAN MASSACRE, THE HO, BUNNYMAN MASSACRE, THE HO, BUNNYMAN MASSACRE, THE HO, BUNNYMAN MASSACRE, THE HO, BUNNYMAN MASSACRE, THE HO, BUNNYMAN MASSACRE, THE

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ zdjęcia, praca kamer
+ symbolika pojedynczych scen

Minusy:

- stereotypowość
- kiczowate efekty specjalne
- beznadziejni aktorzy drugoplanowi

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -