Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHARKTOPUS

SHARKTOPUS

Sharktopus

ocena:3
Rok prod.:2010
Reżyser:Declan O'Brien
Kraj prod.:USA
Obsada:Eric Roberts, Sara Malakul Lane, Kerem Bursin
Autor recenzji:Krystian Szczegielniak
Ocena autora:3
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Natura jest siłą piękną i potężną. Cechuje się niezwykłą równowagą, która pozwala jej tworom egzystować zgodnie ze swoim przeznaczeniem poświęconym zachowaniu tej równowagi. Niestety jedno jej dziecko, zyskawszy świadomość swej supremacji nieustannie próbuje ingerować w ustanowione przez nią prawa i kształtować je na swoją modłę. Tym dzieckiem jest człowiek. Jego bezczelne próby zmiany otaczającej go rzeczywistości nie spotykają się jednak z bezczynnością matki, która pragnąc zachować balans, karze dziecko surowo, lecz sprawiedliwie.

Nathan Sands wraz z córką Nicole pracując na zlecenie amerykańskiego wojska zajmują się manipulacjami genetycznymi istot żywych w celu stworzenia broni doskonałej. Krzyżując geny rekina i ośmiornicy dają życie niezwykłej, a zarazem śmiertelnie niebezpiecznej istocie, której nadają kryptonim S11. Kiedy próba wykorzystania jej możliwości kończy się wypadkiem, S11 uwalnia się spod jarzma swoich stwórców i wyrusza na żer. Jedyną osobą, która może powstrzymać masakrę jest były pracownik Nathana – Andy Flynn.

Historia opowiedziana w Sharktopus jest opowieścią o przemianie bohaterów. Podczas pogoni za bestią zarówno Nicole, Nathan i Andy spojrzą na swoje życie z innej perspektywy. Andy, chciwy młody człowiek, ceniący sobie rozpustne życie prowadzone pod dyktando mamony pozna jego prawdziwą wagę w chwili, w której jego oczom objawi się piekło rozpętane przez zbiegłą istotę. Nicole, zawsze bezwzględnie posłuszna rozkazom swojego ojca, pod wpływem zła, które pomogła stworzyć podda osąd Nathana pod wątpliwość i prawdziwie wkroczy w dorosłe życie. Wreszcie Nathan, niewolnik obsesji dotyczącej stworzenia doskonałego mordercy w chwili, w której życie jego bliskich będzie zagrożone, zdoła dokonać właściwego wyboru.

Wyżej wymienieni nie są jedynymi postaciami w filmie. Warto zwrócić uwagę również na Kapitana Jacka, prowadzącego stację radiową mężczyznę, który nie jest w stanie zacząć kroczyć twardo po ziemi i dowcipem zagłusza krzyczącą do niego „zwyczajność” egzystencji oraz Stacy, dziennikarkę, w której potrzeba zdobycia historii będącej przepustką do dziennikarskiej sławy, tłumi ludzkie odruchy i usprawiedliwia śmierć współpracujących z nią ludzi.

Sama bestia jest nietuzinkową istotą. Ciało rekina, z którego w dal ciągną się sprawne, ośmiornicze macki w połączeniu sprawiają majestatyczne wrażenie. Jej zakończone ostrzami macki, wielotonowa siła ugryzienia, odporność na pociski oraz sprawność w poruszaniu się zarówno w wodzie jak i na lądzie czynią ją doskonałym drapieżnikiem.

Oczywiście można się czepiać. Wspomniane efekty specjalne, drętwe dialogi, nielogiczne zachowania, doskonały świat, w którym w broni nie kończy się amunicja, ale czy to naprawdę jest takie ważne? Sharktopus nie jest horrorem idealnym, ale w przeciwieństwie do wielu innych nie aspiruje, żeby za taki go uważano. Korzystając ze skromnych, acz trafiających w sedno sposobów przedstawia widzowi, jak mogą skończyć się ludzkie próby ingerowania w prawa podyktowane przed wiekami i to nie efekty specjalne, nie logikę wydarzeń, czy scenariusz tylko właśnie tę lekcję, powinniśmy zapamiętać po seansie*.

*Recenzja oczywiście opiera się na ironii, choć nie da się ukryć że film na tle innych filmów klasy Z wypada całkiem przyzwoicie

Screeny

HO, SHARKTOPUS HO, SHARKTOPUS HO, SHARKTOPUS HO, SHARKTOPUS HO, SHARKTOPUS HO, SHARKTOPUS HO, SHARKTOPUS HO, SHARKTOPUS

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ podyktowana podróżą przemiana bohaterów
+ niezwykłość bestii
+ charyzmatyczne postacie drugoplanowe

Minusy:

- wszystko powyższe byłoby prawdą w świecie, w którym jedynymi filmami byłyby filmy tego typu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -