Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:MEDIUM

MEDIUM

Medium

ocena:10
Rok prod.:1985
Reżyser:Jacek Korpowicz
Kraj prod.:Polska
Obsada:Jerzy Stuhr, Grażyna Szapołowska, Jerzy Zelnik
Autor recenzji:Krzysztof Kołacki
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:7.61
Głosów:31
Inne oceny redakcji:
Kinson - 9

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Ta odwieczną prawdę potwierdza genialny, a niestety niemal kompletnie zapomniany polski horror psychologiczno - polityczny "Medium". W zasadzie mógłby to być światowy klasyk, hit, film kultowy. Niestety, nikt filmu nie wypromował i dziś o nim zapomniano. Zapomniano?

Fabuła filmu jest bardzo tajemnicza. Polska, lata 30. XX w. Grupa nieznających się osób podświadomie dąży do odtworzenia zbrodnii sprzed lat. Serię tajemniczych wypadków bada dwójka detektywów ( w tych rolach Władysław Kowalski oraz. ... Michał Bajor!). Spędzają wiele godzin w czytelniach, wertując stare gazety. Są świadkami tajemniczych zdarzeń. Decydują się skorzystać z pomocy eksperta od spraw parapsychologicznych, dra Wagnera. Wygląda na to, że seria dziwnych wypadków i działań grupki nie znających się ludzi, będących sobowtórami osób sprzed kilkudziesięciu lat, dąży do odtworzenia krwawych zdarzeń z przeszłości, w wyniku czego narodzi się ponownie ( jako dziecko - medium, modelowa Wunderwaffe) wyglądający niewinnie Demon. Oczywiście poza dedektywami nikt w to nie wierzy. Tragedii nie można zatem zapobiec...

"Medium" to nie tylko najlepszy polski horror, ale zarazem pierwszy film okultystyczny zrealizowany w naszym kraju. Chwalony przez krytykę i publiczność, w momencie premiery był szeroko dyskutowany. Rzadko bowiem udaje się tak dobrze połączyć kino polityczne, psychologiczne i horror. Niepokojąca muzyka, świetne aktorstwo, atmosfera trwogi ( a nie przelotnego lęku), nieopuszczająca widza przez długi czas po seansie, wreszcie - znakomite, niespodziewane zakończenie. W obliczu tych wszystkich atutów trudno zrozumieć, dlaczego film ten jest dziś pozycją stosunkowo słabo znaną, by nie rzec zapomnianą. Choć film ten stosunkowo często jest emitowany w telewizji, nie doczekał się jak dotąd rehabilitacji. Tymczasem "Medium" zadaje kłam twierdzeniu o niemożliwości zrobienia w Polsce udanego ( w tym wypadku nawet - wybitnego) horroru, jak to próbowali w swych publikacjach poświęconych kinu grozy udowodnić Andrzej Kołodyński i Andrzej Pitrus. Myślę że każdy zwolennik okultystycznych horrorów zbliżonych atmosferą do takich filmów jak "Omen" czy " W kleszczach lęku" ( na motywch opowiadania Henry`ego Jamesa) powinien się obrazem Jacka Koprowicza zainteresować. To zapomniany klasyk, który zdecydowanie zasługuje na ponowne odkrycie.
Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetne aktorstwo
+ klimat
+ zakończenie
+ obsada
+ zdjęcia i muzyka
+ temat
+ doskonałe połączenie horroru, filmu politycznego i psychologicznego
+ najlepszy polski horror
+ ogólne wrażenia

Minusy:

- film niestety nieco zapomniany
- w zasadzie trudno się do czegokolwiek przyczepić

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -